Zmarł arcybiskup Desmond Tutu. Był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Nie żyje zwierzchnik Kościoła anglikańskiego w Republice Południowej Afryki arcybiskup Desmond Tutu. Był bohaterem walki z apartheidem w tym kraju i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Miał 90 lat.

2021-12-26, 10:20

Zmarł arcybiskup Desmond Tutu. Był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
Zmarł abp Desmond Tutu, anglikański biskup RPA. Foto: PAP/EPA/ILVY NIJOKIKTJIEN

Informację o śmierci arcybiskupa potwierdził prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa. Jak podkreślił, Desmond Tutu zostawia po sobie "wolną Południową Afrykę".

Prezydent żegna arcybiskupa

"Odejście do wieczności emerytowanego arcybiskupa Desmonda Tutu zamyka kolejny rozdział w procesie żegnania przez nasz naród całego pokolenia wybitnych Południowoafrykańczyków, którzy pozostawili nam w spadku wyzwoloną RPA" - napisał w okolicznościowym oświadczeniu prezydent Cyril Ramaphosa.

"Był niezrównanym patriotą, zasadniczym i pragmatycznym przywódcą, który nadał znaczenie biblijnemu spostrzeżeniu, że wiara bez działania jest martwa" - zaznaczył prezydent RPA.

Zmarł abp Desmond Tutu

Urodzony w 1931 r. Desmond Mpilo Tutu był pierwszym czarnoskórym arcybiskupem południowoafrykańskiego Kościoła anglikańskiego. W latach 80. XX wieku był jednym z głównych przeciwników systemu segregacji rasowej i dyskryminacji czarnoskórej ludności w RPA. W 1984 r., za walkę z apartheidem, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Za swoją działalność na rzecz praw człowieka był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał też doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Ceniony jest jego dorobek teologiczny, ale również zaangażowanie w walkę z wszelkimi formami dyskryminacji. Z jego inicjatywy do Konstytucji RPA wprowadzono jej zakaz. Abp Desmond Tutu angażował się też w działania prewencyjne na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV/AIDS w Afryce. Opowiadał się - przypominają media - za uznaniem małżeństw tej samej płci i respektowaniem praw ludzi ze środowisk LGBT.

Abp Desmond Tutu osierocił żonę, z którą pozostawał w związku małżeńskim od 1955 r. i czwórkę dorosłych dzieci.

Także w tym roku, w listopadzie, zmarł inny nagrodzony za walkę z apartheidem - Frederik Willem de Klerk, ostatni biały prezydent Republiki Południowej Afryki. W 1993 r. de Klerk, wraz z Nelsonem Mandelą, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za działania zmierzające do likwidacji apartheidu.

Czytaj również:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej