X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Europa walczy z koronawirusem. Rekordy zakażeń i obawa przed omikronem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 13:56
W ostatnich dniach wiele europejskich krajów zanotowało rekordy zachorowań na COVID-19. We Francji było to aż ponad 208 tys. nowych zakażeń. Wysokie wyniki notują także Wielka Brytania, Hiszpania czy Włochy. Większość przypadków wywołana jest wariantem omikron. Jak poszczególne kraje radzą sobie z tą sytuacją?
Europa zmaga się z koronawirusem
Europa zmaga się z koronawirusemFoto: faboi/Shutterstock

Przywódcy państw na całym świecie próbują powstrzymać pandemię koronawirusa, a w szczególności rozprzestrzenianie się nowego wariantu - omikronu. W ostatnich dniach liczba zakażeń COVID-19 osiągnęła w wielu krajach rekordowe wartości - średnio było to ok. 900 tys. przypadków dziennie. Jak informują specjaliści, zwiększona liczba zachorowań może przytłoczyć służby medyczne oraz negatywnie wpłynąć na gospodarkę.

Wielka Brytania

Wielka Brytania poinformowała w środę o 183 037 przypadkach zachorowań na COVID-19, co stanowi nowy rekord tego kraju. Jak pokazują statystyki, jest to o ponad 500 tys. więcej niż dzień wcześniej, kiedy padł ostatni najwyższy wynik. Wśród wszystkich infekcji dominują zakażenia omikronem (ok. 90 proc.). Mimo to, premier Boris Johnson powiedział, że nie wprowadzi w najbliższym czasie dodatkowych ograniczeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa.

W Anglii i Irlandii Północnej aktualnie wymagane jest noszenie maseczek w większości zamkniętych miejsc publicznych, a także w dużych obiektach i na imprezach oraz w środkach transportu publicznego. Przywrócone zostało zalecenie pracy zdalnej dla tych osób, które mają taką możliwość. W niektórych miejscach zamkniętych i w klubach nocnych należy pokazać swój certyfikat covidowy, uzyskany negatywny wynik testu z ostatnich 48 godzin lub zwolnienie.

Od października w Szkocji obowiązuje wymóg posiadania certyfikatu szczepienia w przypadku uczestnictwa w niektórych wydarzeniach oraz wejścia do "obiektów wysokiego ryzyka".

Niemcy

Niemcy notują spadek na krzywej zachorowań, a zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest już ponad 70 proc. populacji. Mimo to, jak powiedział tamtejszy minister zdrowia Karl Lauterbach, "liczba infekcji jest niedoszacowana, a nowych zakażeń jest dwa, trzy razy więcej niż pokazują to oficjalne statystyki". Przyczyną takiego stanu jest między innymi mniejsza liczba wykonywanych testów na obecność SARS-CoV-2 w okresie bożonarodzeniowym.

Karl Lauterbach wyraził również zaniepokojenie wyraźnie rosnącą liczbą zakażeń, wywoływanych wariantem omikron i zaapelował do mieszkańców swojego kraju o świętowanie Nowego Roku jedynie w małych grupach.

Od wtorku u naszych zachodnich sąsiadów obowiązują nowe obostrzenia - w publicznych przestrzeniach zamkniętych wymagany jest obowiązek noszenia maseczek (chirurgicznych albo FFP2/KN95); środkami komunikacji publicznej mogą podróżować wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńcy albo osoby posiadające aktualny negatywny wynik testu; pracodawca jest obowiązany dopuścić do stanowiska pracy wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńców albo osoby posiadające wykonany nie wcześniej niż 24 godz. wcześniej negatywny wynik testu.

Wstęp do sklepów innych niż służących zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych możliwy jest wyłącznie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Ponadto, w niektórych landach obowiązują dodatkowe obostrzenia, takie jak np. wcześniejsze godziny zamknięcia obiektów gastronomicznych.

Francja

Francuski minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że we Francji obserwuje się "zawrotny" wzrost liczby przypadków zachorowań na COVID-19. W ciągu ostatniej doby potwierdzono tam aż 202 293 nowe zakażenia. Dzień wcześniej padł tam natomiast niechlubny rekord krajowy i europejski - ponad 208 tys. nowych infekcji.

Noszenie masek we Francji jest obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej i środkach transportu publicznego. Osoby niezaszczepione muszą natomiast okazać negatywny wynik testu, który jest ważny 24 godziny.

Czechy

W Czechach maleje liczba zachorowań oraz hospitalizacji. Zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest tam ponad 60 proc. obywateli.

W hotelach, lokalach gastronomicznych czy na imprezach masowych należy okazać zaświadczenie o zaszczepieniu lub o przechorowaniu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie uprawnia do korzystania z tych usług.

Ponadto, lokale gastronomiczne, puby, czy dyskoteki są zamknięte w godzinach 22:00 - 5:00. Spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu jest dozwolone jedynie w ogródkach restauracyjnych.

Istnieje także konieczność zakładania maseczek zakrywających usta i nos w przestrzeni publicznej (typu co najmniej FFP2).

Ponadto, w ostatnich dniach Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Cypr i Malta zarejestrowały rekordowe liczby nowych zachorowań na COVID-19.

Zobacz także: Adam Niedzielski w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng/PAP/IAR/gov.pl

Czytaj także

Rośnie liczba zakażeń COVID-19 w Belgii. Od dziś maseczki obowiązkowe także w zamkniętych pomieszczeniach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 08:07
Od dziś w całej Belgii obowiązkowe są maski ochronne w zamkniętych pomieszczeniach. Rozszerzone na cały kraj zostały reguły, które już obowiązują w Brukseli, gdzie jest najmniejsza liczba zaszczepionych. Decyzja władz federalnych i regionalnych jest spowodowana rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, zgonów i hospitalizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Omikron stanie się wariantem dominującym? Specjalista: może opanować Europę za kilka tygodni

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 09:40
W minionych czterech tygodniach liczba zakażeń wariantem delta stanowiła 97,9 proc. z 3,17 miliona sekwencji genomowych przesłanych do bazy GISAID. Jednak według szacunków to omikron będzie dominował w Europie najpóźniej do lutego 2022 r., a w USA już w ciągu kilku najbliższych tygodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dosyć z paranoicznymi opiniami na temat szczepionek". Stanowcze słowa włoskiego eksperta

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 08:01
Immunolog Sergio Abrignani wskazał, że "bez hospitalizowanych osób niezaszczepionych całe Włochy mogłyby być białą strefą bez restrykcji". - Dosyć już z "paranoicznymi" opiniami na temat szczepionek. Z winy antyszczepionkowców większość Włochów zmuszono do życia w obostrzeniach - mówił.
rozwiń zwiń