more_horiz
Wiadomości

Zmiana u sterów UE. Jak polscy dyplomaci oceniają prezydencję Słowenii?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 03:32
31 grudnia to ostatni dzień słoweńskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Od 1 stycznia kierowanie pracami Wspólnoty przejmie Franca, która będzie stała u sterów organizacji do końca czerwca. 
Premier Słowenii Janez Jansza stał na stanowisku, rozszerzenie Unii o Bąłkany Zachodnie jest w interesie UE
Premier Słowenii Janez Jansza stał na stanowisku, rozszerzenie Unii o Bąłkany Zachodnie "jest w interesie" UEFoto: Reuters/ FORUM

Porozumienie w sprawie możliwości zastosowania zerowej stawki podatku VAT między innymi na żywność, zgoda na przepisy o usługach cyfrowych, akceptacja 22 planów odbudowy - to niektóre rezultaty słoweńskiego przewodnictwa.

Polscy dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Beata Płomecka, dobrze oceniają reakcję Słowenii na wykorzystywanie przez białoruski reżim migrantów na granicy. - Jak to bywa z przewodnictwem musieliśmy sobie też radzić z wydarzeniami, których nie przewidzieliśmy, jak sytuacja na granicy Białorusi z Polską - mówił Janez Jansza na konferencji podsumowującej półroczną prezydencję.


Sprawa Bałkanów Zachodnich

Jednym z priorytetów były Bałkany Zachodnie. - Rozszerzenie Unii o kraje tego regionu jest w jej interesie w przeciwnym razie kto inny poszerzy swoją strefę wpływów - skomentował premier Słowenii Janez Jansza nawiązując do działań Rosji i Chin.

Październikowy szczyt Unia-Bałkany Zachodnie zakończył się jednak bez żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa, padło jedynie zapewnienie o europejskiej perspektywie.

Ta sprawa jesienią była jedną z najczęściej omawianych na spotkaniach ambasadorów 27 krajów. Zapadła między innymi decyzja o uruchomieniu mechanizmu zarządzania kryzysowego. Nałożone zostały też sankcje na białoruski reżim, choć tym zajmowała się unijna dyplomacja.

Posłuchaj
00:45 slowenia - ue - plomecka - spe .mp3 Polscy dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Beata Płomecka dobrze oceniają reakcję Słowenii na wykorzystywanie przez białoruski reżim migrantów na granicy - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Dla Niemiec integracja europejska jest racją stanu". Prof. Zdzisław Krasnodębski w poranku Polskiego Radia 24:

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem