Dokument głosi, że uniknięcie wojny między państwami posiadającymi broń nuklearną i redukcja ryzyka strategicznego jest najważniejszą odpowiedzialnością jego sygnatariuszy.
"Uznajemy, że wojny jądrowej nie można wygrać i nie wolno jej nigdy toczyć, ponieważ użycie broni nuklearnej może mieć daleko idące konsekwencje. Uznajemy, że broń nuklearna - tak długo, jak długo będzie istniała - powinna służyć celom obronnym, odstraszaniu agresji i zapobieganiu wojnie. Wierzymy głęboko, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu takiej broni" - napisano w deklaracji.
Jej autorzy podkreślili znaczenie zapobiegania zagrożeniom nuklearnym i wagę zachowania dwustronnych i wielostronnych porozumień i zobowiązań w sprawie nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, rozbrojenia i kontroli zbrojeń, a także stosowania się do tych umów.
Przywódcy mocarstw nuklearnych podkreślili, że są zobligowani przez Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej do "prowadzenia negocjacji w dobrej wierze w sprawie jak najszybszego powstrzymania nuklearnego wyścigu zbrojeń i w sprawie zawarcia traktatu o ogólnym i całkowitym rozbrojeniu pod ścisłą i efektywną kontrolą międzynarodową".
Broń jądrowa na świecie
Na świecie istnieje dziewięć państw posiadających broń jądrową - Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael.
Czytaj także:
Potencjał nuklearny na świecie PAP/Adam Ziemienowicz
jbt