more_horiz
Wiadomości

"Wojny jądrowej nie można wygrać". Jest deklaracja mocarstw ws. broni nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 17:00
Przywódcy pięciu mocarstw nuklearnych - Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji - wydali wspólną deklarację w sprawie zapobieżenia wojnie nuklearnej i wyścigowi zbrojeń.
Dokument głosi, że uniknięcie wojny między państwami posiadającymi broń nuklearną i redukcja ryzyka strategicznego jest najważniejszą odpowiedzialnością jego sygnatariuszy.
Dokument głosi, że uniknięcie wojny między państwami posiadającymi broń nuklearną i redukcja ryzyka strategicznego jest najważniejszą odpowiedzialnością jego sygnatariuszy.Foto: Den4is/Shutterstock

Dokument głosi, że uniknięcie wojny między państwami posiadającymi broń nuklearną i redukcja ryzyka strategicznego jest najważniejszą odpowiedzialnością jego sygnatariuszy.

"Uznajemy, że wojny jądrowej nie można wygrać i nie wolno jej nigdy toczyć, ponieważ użycie broni nuklearnej może mieć daleko idące konsekwencje. Uznajemy, że broń nuklearna - tak długo, jak długo będzie istniała - powinna służyć celom obronnym, odstraszaniu agresji i zapobieganiu wojnie. Wierzymy głęboko, że należy zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu takiej broni" - napisano w deklaracji.

Jej autorzy podkreślili znaczenie zapobiegania zagrożeniom nuklearnym i wagę zachowania dwustronnych i wielostronnych porozumień i zobowiązań w sprawie nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, rozbrojenia i kontroli zbrojeń, a także stosowania się do tych umów.

Przywódcy mocarstw nuklearnych podkreślili, że są zobligowani przez Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej do "prowadzenia negocjacji w dobrej wierze w sprawie jak najszybszego powstrzymania nuklearnego wyścigu zbrojeń i w sprawie zawarcia traktatu o ogólnym i całkowitym rozbrojeniu pod ścisłą i efektywną kontrolą międzynarodową".

Broń jądrowa na świecie

Na świecie istnieje dziewięć państw posiadających broń jądrową - Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael.  

Czytaj także:

Potencjał nuklearny na świecie PAP/Adam Ziemienowicz

Potencjał nuklearny na świecie PAP/Adam Ziemienowicz

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem