more_horiz
Wiadomości

Parlament w Kapsztadzie znów w płomieniach. Druga doba walki z żywiołem

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 19:02
Kolejny pożar w siedzibie parlamentu Republiki Południowej Afryki w Kapsztadzie. Ogień, który wczoraj wieczorem został opanowany, dziś po południu rozgorzał ponownie. Żywioł zniszczył większą część kompleksu, w tym salę posiedzeń niższej izby parlamentu. Nikt nie został poszkodowany.  
Pożar ponownie wybuchł w siedzibie parlamentu RPA
Pożar ponownie wybuchł w siedzibie parlamentu RPAFoto: PAP/EPA/STRINGER

Zarzewiem ognia były prawdopodobnie drewniane elementy konstrukcji XIX-wiecznego, najstarszego budynku kompleksu. Z pożarem walczy kilkudziesięciu strażaków.

W związku z pożarem aresztowano wczoraj 49-letniego mężczyznę, któremu postawiono zarzuty podpalenia, włamania i kradzieży. Jutro ma stanąć przed sądem.

Brak ofiar, ogromne zniszczenia

Ogień pojawił się wczoraj nad ranem w najstarszym budynku parlamentu i spowodował zawalenie się jego dachu. Później pożar przeniósł się na nowy gmach, w którym zbierają się deputowani. Rzecznik parlamentu Molotho Mothapo powiedział, że sala posiedzeń uległa zniszczeniu. Nikt nie został poszkodowany. Z ogniem walczą dziesiątki strażaków. Gęsty, czarny dym był widoczny z odległości kilku kilometrów.

Straż pożarna została wezwana na miejsce tuż po 5.00 czasu lokalnego. Parlament jest położony niedaleko katedry świętego Jerzego, gdzie dwa dni temu odbyły się uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Desmonda Tutu, ikony walki z apartheidem. Pożar zniszczył cenny księgozbiór, przechowywany w starym budynku parlamentu, a także rękopis dawnego hymnu Południowej Afryki.

***

Kapsztad jest siedzibą parlamentu Republiki Południowej Afryki: izby niższej - Zgromadzenia Narodowego i izby wyższej - Krajowej Rady Prowincji. Rząd ma siedzibę w Pretorii.

Kompleks parlamentarny w Kapsztadzie składa się z trzech części. Najstarszy budynek ukończono w 1884 roku, pozostałe zbudowano w latach 20. i 80. XX wieku.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem