more_horiz
Wiadomości

Coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna we Francji. Padł kolejny rekord zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 21:47
Minionej doby we Francji wykryto ponad 270 tysięcy zachorowań na COVID-19. To kolejny dzienny rekord zakażeń koronawirusem w tym kraju. Od tygodnia francuska służba zdrowia notuje rekordowe dane epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron.
Minionej doby we Francji wykryto ponad 270 tysięcy zachorowań na COVID-19.
Minionej doby we Francji wykryto ponad 270 tysięcy zachorowań na COVID-19.Foto: martinbertrand.fr/Shutterstock

Narodowa Agencja Zdrowia poinformowała, że minionej doby we Francji wykryto 271 686 zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. Do tej pory najwyższą liczbę infekcji - ponad 232 tysiące - odnotowano 31 grudnia. W ciągu tygodnia liczba dziennych zachorowań wzrosła o 51 procent.

Narodowa Agencja Zdrowia zaznaczyła też, że po raz pierwszy od siedmiu miesięcy przekroczono próg 20 tysięcy pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W szpitalach przebywa o 1145 więcej zakażonych niż wczoraj. Na OIOM-ach przebywa ponad 3600 pacjentów z koronawirusem.

Nowe restrykcje

W wielu miastach we Francji, między innymi w Paryżu, Marsylii i Lyonie, obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz i w miejscach ogólnodostępnych - na przykład w instytucjach kultury, miejscach kultu, szkołach oraz w środkach transportu. Rząd zaznaczył, że przepis ten dotyczy również dzieci powyżej 6. roku życia. Do tej pory z obowiązku noszenia maski były zwolnione osoby poniżej 11 lat.

Władze wprowadziły również zakaz sprzedaży i konsumpcji żywności i napojów w transporcie publicznym. Nowe przepisy dotyczą także masowych imprez. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 2 tysiące osób w pomieszczeniach i 5 tysięcy osób na wolnym powietrzu. Koncerty z publicznością na stojąco są zakazane.

Zmiany dot. samoizolacji

Rząd poinformował też o skróceniu z 17 do 7 dni samoizolacji dla osób zaszczepionych - niezależnie od wariantu koronawirusa, którym się zaraziły. Osoby niezaszczepione pozostaną w izolacji 10 dni. Kwarantanna może zostać skrócona o dwa dni dla pacjentów, którzy otrzymają negatywny wynik testu.

Od kilku dni francuscy eksperci ostrzegają, że duża liczba osób na kwarantannie może doprowadzić do dezorganizacji społeczeństwa, szczególnie w strategicznych sektorach. 

Czytaj również:

Posłuchaj
00:52 11484990_1.mp3 Francja: kolejny rekord zakażeń koronawirusem. O szczegółach Stefan Foltzer (IAR)

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem