more_horiz
Wiadomości

Kazachstan: protesty z powodu wysokich cen gazu. Władze wprowadzają stan wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 22:17
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew wprowadził na dwa tygodnie stan wyjątkowy w największym mieście kraju - Ałmatach oraz w obwodzie mangystauskim w południowo-zachodniej części kraju. To efekt protestów z powodu wysokich cen gazu, jakie miały dzisiaj miejsce w tym mieście. Demonstranci przypuścili szturm na siedzibę burmistrza w Ałmatach. 
Policja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego wobec protestujących
Policja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego wobec protestującychFoto: AP/Associated Press/East News

Dzisiaj kazachska policja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego przeciwko protestującym, którzy próbowali wedrzeć się do siedziby burmistrza w Ałmatach. Korespondent agencji Reutera słyszał serię eksplozji w pobliżu głównego placu miasta, na którym znajduje się biuro burmistrza. W Ałmatach - według wstępnych danych - zatrzymano ponad 200 osób. Zamknięto główny plac i przyległe ulice. Media informują o "walkach ulicznych".

W mieście Aktobe w północno-zachodniej części kraju kierowcy samochodów napędzanych skroplonym gazem przedarli się przez policyjny kordon i dostali się do budynku lokalnej administracji. Protestujący domagali się obniżenia cen gazu ze 120 do 50 tenge oraz odejścia z życia publicznego byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

"Władza nie padnie"

Wieczorem władze Kazachstanu zaczęły blokować internet i łączność komórkową. Internauci informują o problemach w funkcjonowaniu mediów społecznościowych, w tym Telegramu i Facebooka.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew w wystąpieniu telewizyjnym zapewnił, że "władza w państwie nie padanie". Wezwał obywateli, a przede wszystkim młodzież, do tego, by "nie ulegali prowokacjom wewnętrznym i zewnętrznym, euforii wiecowania i przyzwolenia na wszystko".

Tokajew oświadczył też, że padające na wiecach wezwania do atakowania siedzib instytucji państwowych i wojskowych, "to przestępstwo, za którym może pójść kara".

Wyższe ceny gazu

Protesty w Kazachstanie rozpoczęły się w naftowym mieście Żangaözen położonym nad Morzem Kaspijskim po tym, jak rząd zniósł limity cen na skroplony gaz ziemny, popularne paliwo do samochodów.

Użytkownicy mediów społecznościowych informują, że przeciw zniesieniu limitów cen na skroplony gaz protestują także mieszkańcy stolicy Kazachstanu, Nursułtanu.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem