more_horiz
Wiadomości

Sytuacja epidemiczna na Wyspach. Eksperci ostrzegają: przed Brytyjczykami trudne tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 22:42
W kolejnej fali zakażeń koronawirusem, tym razem wariantem omikron, liczby od wielu dni są trzycyfrowe. Dziś w Wielkiej Brytanii zakażeń było ponad 200 tysięcy, choć eksperci podkreślają, że wiele danych spłynęło z opóźnieniem. Są za to pierwsze sygnały, że w Londynie epidemia może zwalniać.
W ubiegłym tygodniu COVID-19 miała jedna na 25 osób. Spodziewamy się, że te statystyki się pogorszą - podkreśla naczelny lekarz Anglii, Chris Whitty
W ubiegłym tygodniu COVID-19 miała jedna na 25 osób. Spodziewamy się, że te statystyki się pogorszą - podkreśla naczelny lekarz Anglii, Chris WhittyFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

To wciąż relatywnie wczesna faza fali spowodowanej omikronem. Kolejne szpitale już teraz ogłaszają stan alarmowy: brakuje personelu. Lekarki i pielęgniarze często muszą poddawać się kwarantannie. Przymus izolacji pracowników powoduje problemy w niemal każdym sektorze. Rząd wyznaczył 100 tysięcy pracowników priorytetowych: Straż Graniczna, komunikacja miejska, produkcja żywności. Za tydzień każdy z nich otrzyma testy antygenowe. Będzie się testował codziennie.

- W ubiegłym tygodniu w Anglii COIVD-19 miała jedna na 25 osób. Spodziewamy się, że te statystyki się pogorszą - podkreśla naczelny lekarz Anglii, Chris Whitty.

Ostrożny optymizm

Są też jednak powody do ostrożnego optymizmu. Londyn jako pierwszy przyjął uderzenie omikronu, więc to stołeczna fala powinna opaść najpierw. - Wygląda na to, że w Londynie wśród młodych dorosłych liczba zakażeń się stabilizuje lub spada. Ale wskaźniki wśród starszych nadal rosną, a to grupy, gdzie ryzyko hospitalizacji jest wyższe - podkreślił Whitty, zastrzegając, że na razie statystyki nie ujmują efektu świąt i Nowego Roku.

Eksperci podkreślają, że w tym przypadku trudno o pewność. Z jednej strony liczba interakcji między ludźmi gwałtownie spada, z drugiej - spotkania odbywają się w większym gronie i częściej dochodzi do kontaktów między młodymi i seniorami.

Posłuchaj
00:56 11485021_1.mp3 Rządowi eksperci ostrzegają: przed Brytyjczykami trudne tygodnie. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Naczelny lekarz Anglii dodał też, że z danych nie wynika na razie, by śmiertelność rosła w takim stopniu, jak w czasie poprzednich fal. Powody? Tym razem zdecydowanie więcej jest ludzi zaszczepionych i tych, którzy niedawno przeszli chorobę. Coraz wyraźniejsze są też sygnały, że omikron sam w sobie może wiązać się z mniejszym ryzykiem hospitalizacji.

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem