Kazachstan w chaosie. Rosja wysłała wojska, włącza się też Tadżykistan
Trwają demonstracje w Kazachstanie. Jak poinformowała agencja TASS, w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym ministerstwo spraw zagranicznych Tadżykistanu zaoferowało w czwartek wysłanie sił pokojowych. Z kolei Rosja wysłała już swoich żołnierzy do Kazachstanu.
2022-01-06, 10:07
Wczoraj prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew poprosił sojuszników z Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu o pomoc wojskową.
"Realizując sojusznicze zobowiązania w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, zamierzamy uczestniczyć w zbiorowej operacji pokojowej, udzielając pomocy Kazachstanowi w celu wyeliminowania powstałych zagrożeń" - napisało w komunikacie MSZ Tadżykistanu.
Rosja wysyła wojska do Kazachstanu
Wcześniej w czwartek Rosja potwierdziła wysłanie do Kazachstanu swoich wojsk w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
"Obecnie rosyjska część kontyngentu pokojowego jest przerzucana na terytorium Republiki Kazachstanu samolotami wojskowego lotnictwa transportowego Rosyjskich Sił Powietrznych. Te jednostki już rozpoczęły wypełnianie wyznaczonych zadań" - napisała na Telegramie rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa.
REKLAMA
Demonstracje w Kazachstanie
Według najnowszych doniesień w Ałmatach policjanci i żołnierze zastrzelili kilkudziesięciu demonstrantów, którzy szturmowali budynki rządowe. Ministerstwo zdrowia mówi o tysiącu rannych, w tym o ponad 400 osobach w szpitalach. Od rana na ulicach trwa wymiana ognia między grupkami demonstrantów i siłami porządkowymi.
W środę wieczorem premier Armenii Nikol Paszynian, który obecnie przewodniczy Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, poinformował, że do Kazachstanu wysłane zostaną "siły pokojowe", aby ustabilizować sytuację w tym kraju.
Powiązany Artykuł
Geopolityczne znaczenie kryzysu w Kazachstanie. Co oznacza on dla świata?
W czwartek armeńskie MSZ oświadczyło, że jest "zaniepokojone przenikaniem grup terrorystycznych do Kazachstanu", i wyraziło przekonanie, że przemoc nie może być sposobem na rozwiązywanie problemów politycznych.
"Śledzimy sytuację w Kazachstanie. Raporty o infiltracji terrorystów są alarmujące. Zdecydowanie potępiamy przemoc i jesteśmy przekonani, że nie może być ona sposobem na rozwiązywanie problemów politycznych. Uważamy, że konieczne jest podjęcie kroków zapobiegających dalszym incydentom" - napisano w komunikacie MSZ w Erywaniu.
REKLAMA
bf
REKLAMA