Spór o praworządność. Będzie kolejne unijne wysłuchanie Polski
Kierująca pracami Unii Europejskiej w tym półroczu Francja, chce w marcu zorganizować wysłuchanie Polski w ramach procedury związanej z art. 7 unijnego traktatu dotyczącej praworządności.
2022-01-07, 20:42
Plany takie potwierdził brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z francuskich ministrów.
Polska stoi na stanowisku, że kolejne dyskusje na ten temat niewiele wnoszą. Procedura z art. 7 została uruchomiona w grudniu 2017 r.
Te same tematy
Do tej pory zorganizowano 3 wysłuchania w 2018 roku i jedno w czerwcu ubiegłego roku. Na tym ostatnim minister do spraw europejskich Konrad Szymański mówił, że te debaty mają pusty charakter.
- Jak można ciągle rozmawiać na dokładnie te same tematy. Procedurę, którą bardzo łatwo było rozpocząć, nie da się skończyć, ponieważ nikt nie ma pomysłu na to - podkreślał.
REKLAMA
Zbiorowe sumienie
Zdaniem francuskiego rządu procedura jest symboliczna i polityczna, ale korzystna, bo kwestie praworządnościowe powinny być omawiane w gronie państw członkowskich.
- To jest forma zbiorowego sumienia - powiedział jeden z ministrów na spotkaniu z grupą brukselskich korespondentów w Paryżu, w której była dziennikarka Polskiego Radia Beata Płomecka.
- Jarosław Kaczyński chce zatrzymać federalizację UE. Mówi o "współczesnym poddaństwie"
- KE wszczęła procedurę naruszeniową przeciw Polsce. Szydło: to atak na polską konstytucję
fc
REKLAMA
REKLAMA