more_horiz
Wiadomości

Łukaszenka rozmawiał z Nursułtanem Nazarbajewem. Omówili sytuację w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 05:19
Białoruska państwowa agencja informacyjna poinformowała, że Aleksander Łukaszenka rozmawiał w piątek telefonicznie z Nursułtanem Nazarbajewem, byłym przywódcą Kazachstanu.
Aleksander Łukaszenka, Nursułtan Nazarbajew
Aleksander Łukaszenka, Nursułtan NazarbajewFoto: Drop of Light/shutterstock/yakub88

Jest to, pisze Reuters, pierwsza publiczna informacja od początku niepokojów w Kazachstanie o jakimkolwiek oficjalnym kontakcie z Nazarbajewem, który wycofał się z prezydentury w 2019 roku, ale nadal sprawował władzę za kulisami jako szef Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu.

Prezydent Kasym-Żomart Tokajew usunął go ze stanowiska w środę po tym, jak protesty społeczne rozprzestrzeniły się na cały kraj.

Agencja informacyjna Belta poinformowała, że Łukaszenko i Nazarbajew "omówili szczegółowo stan rzeczy w Kazachstanie", ale nie podała żadnych dalszych informacji.

Nieznane miejsce pobytu 

Miejsce pobytu Nazarbajewa pozostaje niejasne, pośród spekulacji i sprzecznych doniesień, że może starać się opuścić kraj lub już wyjechał.

81-letni były szef partii komunistycznej rządził Kazachstanem bez przeszkód przez prawie trzy dekady po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, a on i jego rodzina zgromadzili pokaźny majątek.

Zamieszki w Kazachstanie 

Od kilku dni przez największe kazachskie miasta przechodzą gwałtowne protesty w związku z podwyżką cen paliwa. Demonstranci domagają się dymisji władz. W stolicy kraju siły bezpieczeństwa brutalnie rozprawiły się z protestującymi. Nie żyje prawdopodobnie kilkadziesiąt osób.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także