more_horiz
Wiadomości

RPA: mężczyzna podejrzany o spowodowanie pożaru w parlamencie oskarżony o terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:58
Mężczyzna podejrzany o spowodowane pożaru w parlamencie RPA we wtorek został oskarżony o terroryzm. Według ustaleń prokuratury miał on zdetonować w budynku niesprecyzowane urządzenie.
RPA: mężczyzna podejrzany o spowodowanie pożaru w parlamencie oskarżony o terroryzm
RPA: mężczyzna podejrzany o spowodowanie pożaru w parlamencie oskarżony o terroryzmFoto: PAP/EPA/AA/ABACA

49-letni Zandile Christmas Mafe został aresztowany w Kapsztadzie w niedzielę 2 stycznia, niedługo po wybuchu pożaru. Lokalna policja postawiła mu zarzuty włamania się do budynku, podpalenia i kradzieży m.in. laptopów, naczyń i dokumentów.

We wtorek sąd oskarżył go również o terroryzm. "Oskarżony jest winny naruszenia przepisów (...) o ochronie demokracji konstytucyjnej przed terroryzmem i działaniami z nim związanymi"  wynika z pisma sądowego, do którego dotarła AFP.

Zdetonował urządzenie

Rzecznik prokuratury Eric Ntabazlila powiedział podczas konferencji prasowej, że sprawca "zdetonował urządzenie w parlamencie".

Pojawiają się jednak głosy, że 49-latek jest niewinny - we wtorek przed budynkiem sądu zebrało się ok. 30 demonstrujących domagających się jego uwolnienia.

2 stycznia w Kapsztadzie wybuchł duży pożar w kompleksie budynków należących do parlamentu RPA; strażacy nie byli w stanie go opanować przez dwa dni. Najbardziej zniszczony został stary gmach Zgromadzenia Narodowego, w którym zawalił się dach. Żywioł zajął również miejsce posiedzeń parlamentarzystów, biura oraz siłownię. Nie było żadnych ofiar.

Czytaj także:

es

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT RPA Afryka terroryzm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem