Ekspert: rozmowy w Genewie ukształtują strategiczny krajobraz Europy na długie lata, jakikolwiek będzie ich rezultat
- Rozmowy genewskie to prawdopodobnie najważniejsze spośród dyskusji na temat bezpieczeństwa europejskiego, jakie mogliśmy obserwować od początku lat 90. Rezultat ukształtuje strategiczny krajobraz Europy na wiele lat - podkreśliła ekspert. – przekazała portalowi Polskiego Radia Kadri Liik, ekspert European Council on Foreign Relations (ECFR), analityk programu Wider Europe. W jej ocenie w grę wchodzą różne rezultaty rozmów Rosji i USA.
2022-01-11, 19:00
- Spotkanie w Genewie nie pokazało wyraźnie, dokąd zmierzają negocjacje USA i Rosji. Stanowiska stron wydają się nie do pogodzenia, osiągnięto tylko częściowe postępy, ale obaj szefowie delegacji powiedzieli, że nadal mają nadzieję na osiągnięcie porozumienia – przekazała portalowi Polskiego Radia Kadri Liik, ekspert European Council on Foreign Relations (ECFR), analityk programu Wider Europe. W jej ocenie w grę wchodzą różne rozwiązania.
- Spośród trzech koszyków żądań wysuwanych przez Rosję - to jest, by NATO obiecało Moskwie zaprzestanie dalszego rozszerzenia, ograniczenie obecności wojskowej na terytorium członków NATO, którzy dołączyli do Sojuszu po 1997 r. i powstrzymanie się od innego rodzaju obecności wojskowej, która mogłaby zagrozić Rosji - USA są gotowe do dyskusji tylko na ten trzeci temat. Trudno powiedzieć, czy to zadowoli Moskwę i czy w tej sprawie gdzieś można znaleźć kompromis - napisała ekspert programu Wider Europe (European Council on Foreign Relations (ECFR), w komentarzu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl.
- Oba kraje mają również diametralnie różne poglądy na temat tego, o co toczy się gra i jak należy postępować: podczas gdy USA chcą zredukować rozmowy do porozumień technicznych dotyczących kontroli zbrojeń, to dla Rosji najważniejsze jest przedefiniowanie całego europejskiego ładu bezpieczeństwa. W opinii Moskwy porozumienia o kontroli zbrojeń powinny być zgodne z logiką nowo uzgodnionego porządku, a nie go zastępować - zaznaczyła Kadri Liik.
Kompleksowe porozumienie, techniczne rozmowy, działania wojenne
- Pominąwszy to wszystko, rozmowy genewskie to prawdopodobnie najważniejsze spośród dyskusji na temat bezpieczeństwa europejskiego, jakie mogliśmy obserwować od początku lat 90.. Rezultat - czy to kompleksowe porozumienie, jak chce Rosja, czy szybkie rozwiązanie, jakie chciałaby Ameryka, czy też przejście do działań wojennych - prawdopodobnie ukształtuje strategiczny krajobraz Europy na wiele lat - podkreśliła ekspert.
REKLAMA
- USA i Rosja zakończyły rozmowy w Genewie. Sherman: nie będziemy podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy
- "Złożona, ale rzeczowa". Wiceszef MSZ Rosji o rozmowie z Wendy Sherman w Genewie
- Rozmowy z Rosją o sytuacji w Europie. Szef NATO nie liczy na przełom
***
PolskieRadio24.pl/opr. Agnieszka Marcela Kamińska
REKLAMA