more_horiz
Wiadomości

Europa zmaga się z koronawirusem. Wysokie odsetki zakażeń i zgonów w wielu krajach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 21:51
Poszczególne kraje Europy niemal codziennie informują o rekordach zachorowań na COVID-19, z których większość wywołana jest wariantem omikron. W ciągu ostatniej doby we Włoszech stwierdzono ponad 220 tys. nowych zakażeń. Z kolei we Francji było to prawie 370 tys. przypadków. Wysokie wyniki notują także Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania.
Europa walczy z koronawirusem
Europa walczy z koronawirusemFoto: FooTToo/Shutterstock

W ciągu ostatnich dni liczba chorych zakażonych koronawirusem w wielu krajach Europy po raz kolejny osiągnęła rekordowe wartości. Według ekspertów, utrzymujący się gwałtowny rozwój pandemii może doprowadzić do przeciążenia ochrony zdrowia oraz w negatywny sposób wpłynąć na sytuację gospodarczą.

Włochy

Włoskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 220 tys. stwierdzonych minionej doby zakażeń - to najwyższy wskaźnik od początku pandemii w tym kraju. Zmarło 294 chorych. 

Ogółem we Włoszech jest w tej chwili 2,1 mln zakażonych koronawirusem osób. W ciągu 24 godzin wykonano około 1,3 mln testów. 16 proc. z nich dało wynik pozytywny. 

Na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 1 600 chorych na COVID-19. Pediatrzy poinformowali, że na oddziałach tych znajduje się około 270 osób w wieku poniżej 19 lat, wśród których 68 dzieci jest w wieku poniżej trzech lat.

Francja

We Francji w ciągu minionej doby wykryto 368 149 zakażeń koronawirusem. To - podobnie jak we Włoszech - najwięcej od początku pandemii. Jak poinformowała francuska Agencja Zdrowia Publicznego, siedmiodniowa średnia krocząca infekcji wzrosła do ponad 280 tys. 

23 371 pacjentów jest obecnie hospitalizowanych z powodu COVID-19, w tym 3 969 leczonych jest na oddziałach intensywnej opieki medycznej. W szpitalach w ciągu doby zmarło 270 osób z koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 126 059.

Wskaźnik zachorowalności we Francji na 100 tys. mieszkańców wynosi 2 790 osób. Odsetek pozytywnych wyników testów wzrósł do 20 procent.

W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 677 404 szczepienia, z czego 48 876 pierwszą dawką. Z kolei dawkę uzupełniającą przyjęły 594 753 osoby, co daje łącznie 29,4 mln zaszczepionych.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 379 zgonów spowodowanych COVID-19, co jest najwyższą liczbą od końca lutego zeszłego roku. Natomiast bilans nowych zakażeń - 120,8 tys. - jest najniższy od 15 dni, co daje nadzieję, iż szczyt fali wywołanej omikronem w tym kraju minął.

To już czwarty raz w ciągu ostatnich dwóch tygodni, gdy liczba nowych zgonów przekroczyła 300. Łączny bilans minionego tygodnia - 1 660 zgonów - jest aż o 80,8 proc. wyższy niż ten z poprzednich siedmiu dni. Na tak znaczący wzrost prawdopodobnie wpływa fakt, że punktem odniesienia był okres noworoczny.

Nadal jednak zwiększa się liczba pacjentów w brytyjskich szpitalach. W poniedziałek było ich 19,8 tys. - to najwięcej od połowy lutego zeszłego roku. Dane sugerują, że dynamika wzrostu hospitalizacji zaczyna słabnąć.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii podano 135,5 mln szczepionek przeciw COVID-19, z czego 35,8 mln to dawki przypominające. To oznacza, że przyjęło ją ok. 67 proc. dorosłych mieszkańców tego kraju.

Niemcy

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 45 690 nowych infekcji koronawirusa, co stanowi wzrost o 50 proc. w ciągu tygodnia. Nowych zakażeń najszybciej przybywa w Bremie, która znajduje się na czele listy miast o największej zapadalności. Zgłoszono także 322 zgony w związku z COVID-19. W sumie od początku pandemii liczba osób zmarłych zakażonych koronawirusem w Niemczec wzrosła do 114 351.

Według danych RKI współczynnik hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 wyniósł w poniedziałek 3,37 na 100 tys. mieszkańców. To mały wzrost od piątku - wtedy było to 3,15.

W Niemczech obecnie zaszczepionych jest blisko 72 proc. mieszkańców, w sumie podano już 153,9 mln dawek. Dozę przypominającą otrzymało 42,9 proc. obywateli.

Hiszpania

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia przekazało, że narasta fala zakażeń omikronem w kraju. Odsetek infekcji tym wariantem niemal we wszystkich regionach Hiszpanii stanowi już ponad 90 proc. Jednym z najbardziej dotkniętych przez omikron regionem jest Katalonia. Od poniedziałku na COVID-19 zmarło tam 89 osób, a zakaziło się ponad 43 tys.

W całej Hiszpanii dotychczas na COVID-19 zmarło ponad 90 tys. chorych. W miniony weekend zachorowało 292,3 tys. obywateli. W sumie liczba zakażeń w Hiszpanii przekracza już 7,45 mln.

Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem