more_horiz
Wiadomości

OBWE: Polska objęła przewodnictwo. Ukraina jest "gotowa do ścisłej współpracy"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:13
Ukraina jest gotowa do ścisłej współpracy z polskim przewodnictwem OBWE. Taki komunikat wydało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po dzisiejszym spotkaniu Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Omawiano na nim sytuację wokół Ukrainy i eskalację napięcia przez Rosję.
Stała Rada Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podczas spotkania w Wiedniu
Stała Rada Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podczas spotkania w WiedniuFoto: Twitter.com/PLinOSCE

1 stycznia rozpoczęła się prezydencja Polski w OBWE i potrwa do końca 2022 roku. Jak napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba - jego kraj chce ściśle współpracować z Polską w celu efektywnego wdrożenia porządku dziennego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Ukraina chce przerwania agresji w Donbasie

Dodał, że Ukraina przy wsparciu partnerów dąży do tego, aby Rosja, zamiast wysuwania żądań na temat bezpieczeństwa, przerwała swoją agresję w Donbasie, zaprzestała okupacji Krymu i użyła realnych działań do rozwiązania innych wywołanych przez siebie konfliktów - m.in. w Gruzji i Mołdawii.

Jak zaznaczył, partnerzy Ukrainy w pełni podzielają zasady działania OBWE, że każde państwo samo wybiera organizacje i sojusze, do których chce należeć. Rosja wysuwa żądania nierozszerzania NATO na wschód. Zgromadziła też około 100 tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą i może ich użyć do agresji.

Rau złoży wizytę na Ukrainie 

Po dzisiejszym spotkaniu Stałej Rady - przewodniczący OBWE minister Zbigniew Rau podkreślił, że konflikt wokół Ukrainy narasta i jest to bardzo niepokojące dla społeczności międzynarodowej. - Mam zamiar swoją pierwszą wizytę, jako przewodniczący OBWE, złożyć na Ukrainie. I z całą pewnością planuję odwiedzić też wschodnią część tego kraju, aby na miejscu zobaczyć, jaka jest sytuacja - oświadczył szef polskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Posłuchaj
00:47 11499412_1.mp3 Szef MSZ o Rosji i polskim przewodnictwie w OBWE. Relacja Pawła Buszko (IAR) 

Donbas. Miejsce konfliktu

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 r. ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło dotąd 13,2-13,4 tys. osób. Według władz w Kijowie w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.

Zobacz także: Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot w Polskim Radiu 24

Czytaj również:

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem