more_horiz
Wiadomości

Rosja żąda wycofania wojsk ze wschodniej flanki. Szef NATO: to jest wykluczone

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:38
- NATO zdecydowanie odrzuciło żądania Rosji dotyczące wycofania wojsk ze wschodniej flanki - powiedział o tym w Programie I Polskiego Radia sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.
NATO nie wycofa wojsk ze wschodniej flanki
NATO nie wycofa wojsk ze wschodniej flankiFoto: Alexey Vitvitsky/SPUTNIK Russia/East News

Jens Stoltenberg poinformował, że Moskwa domaga się podpisania przez NATO traktatu prawnie wiążącego.

- To jest wykluczone. Na taki kompromis nie pójdziemy. Mamy prawo do obrony wszystkich sojuszników, w tym do utrzymywania wojsk na wschodniej flance. Żądanie, by NATO jednostronnie wycofało swoje wojska w ogóle nie podlega dyskusji - podkreślił szef Sojuszu.

Posłuchaj
00:16 11500626_2.mp3 Stoltenberg: NATO odrzuca żądania Rosji wycofania wojsk ze wschodniej flanki (IAR)

Kontrola zbrojeń

Pytany, czy w grę wschodzi ograniczenie ćwiczeń wojskowych, sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że NATO jest otwarte na dyskusję o kontroli zbrojeń. - To musi być zrównoważone, wzajemne i możliwe do zweryfikowania. Dotyczy to sił konwencjonalnych oraz broni nuklearnej. Udowodniliśmy w przeszłości, że kontrola zbrojeń działa i pozwala na zmniejszenie napięć po obu stronach - dodał Jens Stoltenberg.

Żądania dotyczące wycofania wojsk ze wschodniej flanki i gwarancji, że Sojusz nie będzie rozszerzać się na wschód, Moskwa ponowiła przedwczoraj, na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli. Było to pierwsze posiedzenie po ponad 2,5-letniej przerwie. Nie ustalono terminu kolejnego posiedzenia.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem