"To krytyczny moment dla europejskiego bezpieczeństwa". Szef NATO o działaniach Rosji
- Musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale oczywiście także przygotować się na najgorsze, że Rosja znowu wybierze konfrontację - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, nawiązując do groźby nowej inwazji Rosji na Ukrainę.
2022-01-14, 09:55
Szef Sojusz przyznał, że nie ma pewności co do intencji Moskwy. - Musimy przygotować się na najgorsze ze strony Rosji - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Groźba ponownej rosyjskiej inwazji na Ukrainę była jednym z tematów środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja w Brukseli.
- Jest za wcześnie, by to stwierdzić. Musimy szukać politycznych rozwiązań i mieć nadzieję na nie, ale oczywiście także przygotować się na najgorsze, że Rosja znowu wybierze konfrontację - powiedział sekretarz generalny.
Posłuchaj
Koncentracja sił
Wskazał na znaczącą koncentrację rosyjskich sił, dziesiątki tysięcy wojsk gotowych do walki, groźby ze strony Rosji i użycie siły przeciwko sąsiadom w przeszłości. - To wszystko powoduje, że zagrożenie jest realne i w związku z tym musimy być do tego przygotowani - podkreślił Jens Stoltenberg.
Sekretarz generalny ostrzegł też Rosję przed wysokimi kosztami kolejnej inwazji na Ukrainę - surowymi sankcjami gospodarczymi i politycznymi. Nie wykluczył zwiększenia sił na wschodniej flance w reakcji na ponowną agresję.
REKLAMA
Polityczne rozwiązania
Stoltenberg dodał, że trzeba szukać politycznych rozwiązań, ale przygotować się na najgorsze. Ta sprawa była głównym tematem środowej Rady NATO-Rosja, zwołanej po 2,5-letniej przerwie. - To było trudne spotkanie, bo dotyczyło trudnych tematów. Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa i ważne, by spotykać się z Rosją.
Między innymi dlatego, by przekazać jej jednolite stanowisko wszystkich sojuszników, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o pryncypia dotyczące europejskiego bezpieczeństwa - powiedział Jens Stoltenberg.
Podczas środowego posiedzenia Rady NATO-Rosja 30 sojuszników jednomyślnie odrzuciło żądania Moskwy dotyczące wycofania wojsk ze wschodniej flanki i gwarancji, że NATO nie będzie rozszerzało się na wschód. Szef Sojuszu wskazał jednocześnie na konieczność utrzymywania dialogu z Rosją i dlatego - jak mówił - NATO zaproponowało rozmowy dotyczące między innymi kontroli zbrojeń, przejrzystości ćwiczeń wojskowych, mechanizmów redukcji ryzyka, w tym na przykład incydentów.
pkur
REKLAMA
REKLAMA