more_horiz
Wiadomości

Brytyjskie media: obywatele mieli lockdown, a kancelaria premiera "piątki z winem"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 00:43
W kancelarii brytyjskiego premiera odbywały się regularne "piątki z winem", a Boris Johnson nie tylko o tym wiedział, ale też zachęcał pracowników do uczestnictwa w nich - twierdzi dziennik Daily Mirror, powołując się na anonimowych informatorów. To kolejne doniesienie w sprawie tzw. "partygate" - organizacji nielegalnych lockdownowych imprez na Downing Street. Według sondażu dla Timesa zdecydowana większość Brytyjczyków chce dymisji Borisa Johnsona.
Downing Street 10
Downing Street 10 Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Zaczynało się od wyprawy do sklepu. Asystenci szli do niewielkiego supermarketu przy stacji metra Westminister i wracali z butelkami. Jak twierdzą źródła Daily Mirror, butelek było wiele, pakowało się je więc do walizki na kółkach. Popularność spotkań wzrosła tak, że uczestnicy zainwestowali w lodówkę na 34 butelki. Daily Mirror publikuje zdjęcia z jej dostawy. Data: 11 września 2020 roku.

Ówczesne reguły mówiły, że pod dachem nie wolno spotykać się w więcej niż dwie osoby. Premier wiedział o piątkach z winem, co więcej, zachęcał ludzi, by się wyluzowali - mówią informatorzy Daily Mirror. Opowiadają, że Boris Johnson często mijał pokój, w którym odbywały się imprezy, gdy zmierzał na górę, do swojego mieszkania. "Wiedział o tym i do tego zachęcał" - twierdzi jeden z rozmówców gazety.

Pozycja Johnsona słabnie

To kolejne takie doniesienie. Kancelaria premiera zrobiła rzecz bez precedensu: przeprosiła dwór za to, że na Downing Street na dzień przed pogrzebem małżonka Elżbiety II odbyły się nielegalne przyjęcia. Pozycja premiera we własnym ugrupowaniu jest coraz słabsza. Część polityków Partii Konserwatywnej otwarcie domaga się dymisji. Zrobił tak szef szkockiej odnogi ugrupowania Ross Douglas, a także przedstawiciel prawego skrzydła ugrupowania Andrew Bidgen, który przekonuje, że Boris Johnson utracił autorytet moralny, by dalej przewodzić krajowi.

Według sondażu YouGov dla sobotniego Timesa prawie dwie trzecie pytanych Brytyjczyków chcą, by Boris Johnson ustąpił ze stanowiska. Za pozostaniem opowiada się niespełna co czwarty. 80 procent ankietowanych sądzi, że Boris Johnson nie był szczery, gdy odpowiadał na pytania dotyczące oskarżeń o organizację przyjęć. 8 procent wierzy premierowi.

Posłuchaj
00:51 11502162_1.mp3 Daily Mirror: regularne piątki z winem na Downing Street. O szczegółach Adam Dąbrowski (IAR)

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem