more_horiz
Wiadomości

"Demokracja straciła mistrza". Europosłowie uczcili pamięć Davida Sassolego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 00:52
Europosłowie uczcili pamięć zmarłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego podczas poniedziałkowej ceremonii w trakcie sesji plenarnej w Strasburgu.
W uroczystości wzięła udział rodzina Sassolego, w tym jego żona i dzieci.
W uroczystości wzięła udział rodzina Sassolego, w tym jego żona i dzieci.Foto: PAP/EPA/Filippo Attili HANDOUT

Otwierając ceremonię, pełniąca obowiązki przewodniczącej Parlamentu Roberta Metsola powiedziała: "Europa straciła lidera, demokracja straciła mistrza, a my wszyscy straciliśmy przyjaciela. Zawsze wiedział, jak przełożyć wartości, w które wierzył, na konkretne działania." Podkreśliła, jak Sassoli "walczył o to, aby Parlament pozostał aktywny podczas najbardziej krytycznych miesięcy pandemii i umożliwił nam uchwalenie ważnych pakietów legislacyjnych, których potrzebowała Europa i jej obywatele".

- To zgromadzenie będzie honorować twoją pracę i cenić twoje dziedzictwo - podsumowała Metsola.

Inspiracja dla wszystkich 

Były premier Włoch i eurodeputowany Enrico Letta, bliski przyjaciel przewodniczącego Sassolego, powiedział w swojej mowie pożegnalnej, że dla niego "Europa to nie były tylko dyrektywy, instytucje i akronimy". - Europa to przede wszystkim jej ludzie, jej dusze, jej serca. David trzymał drzwi tego Parlamentu otwarte i dążył do otwierania drzwi obywatelom na całym naszym kontynencie - zaznaczył.

- Wspólny powód wszystkich jego bitew jest jasny: Unia Europejska jest Unią wartości - powiedział Letta, dodając, że "walka Davida o demokrację, wolność i praworządność była inspiracją dla nas wszystkich". - Będziemy kontynuować twoje dzieło. Twoje walki będą nadal naszymi walkami. Nigdy o tobie nie zapomnimy - powiedział.

Stanowczość i autentyczność

- David (...) w naturalny sposób wzbudzałeś szacunek, który wykraczał daleko poza pełnioną przez ciebie funkcję - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Michel pochwalił "ciepłą, autentyczną, uśmiechniętą" osobowość Davida Sassolego, który - jak powiedział - był stanowczy, gdy było to konieczne.

Człowiek o rzadkiej dobroci 

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd "człowiekowi o rzadkiej dobroci, którego uśmiech, wizja i ideały były wystarczająco szerokie dla całego kontynentu". Podkreślił "serce i ambicję", które David Sassoli okazywał przez cały czas trwania pandemii, podczas której, poprzez swoje działania na czele Parlamentu, pokazał Europie "twarz przyjaźni i przykładu". Był on "zarówno organizatorem, jak i rozjemcą" na sali plenarnej, ponieważ "konfrontował ze sobą idee, nigdy ludzi" - powiedział prezydent Macron.

Mistrz Europy

Liderka grupy S&D, której członkiem był Sassoli, Iratxe Garcia Perez (ES) powiedziała: "David Sassoli był dobrym człowiekiem, zaangażowanym, pełnym pasji mistrzem Europy, zdolnym do dialogu, a jednocześnie twardo trzymającym się swoich zasad wolności, demokracji i solidarności. Najlepszym hołdem, jaki możemy mu złożyć, jest kontynuowanie jego spuścizny: budowanie Europy społecznej i polityki migracyjnej, która stawia ludzi w centrum".

Upamiętnienie 

W uroczystości wzięła udział rodzina Sassolego, w tym jego żona i dzieci. Obecnych było również wiele osobistości publicznych, w tym osoby piastujące najwyższe stanowiska polityczne w krajach i instytucjach UE. Wśród nich znaleźli się premier Włoch Mario Draghi, premier Luksemburga Xavier Bettel, premier Grecji Kyriakos Micotakis, premier Chorwacji Andrej Plenković oraz premier Malty Robert Abela.

Na początku uroczystości w sali posiedzeń plenarnych wyświetlono krótki film zatytułowany "David Maria Sassoli, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego".

Czytaj także:

Zobacz także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem