more_horiz
Wiadomości

Budowa koalicji państw przeciw Fit for 55. Rzecznik rządu: sprzeciwiamy się niektórym rozwiązaniom

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 11:32
Jak mówił rzecznik rządu Piotr Müller trwa budowa koalicji przeciw Fit for 55. Chodzi o sprzeciw wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE.
Piotr Mller: pakiet Fit for 55, to jest teraz gigantyczne pole negocjacyjne, bo każdy szczegół ma tam znaczenie
Piotr Müller: pakiet Fit for 55, to jest teraz gigantyczne pole negocjacyjne, bo każdy szczegół ma tam znaczenieFoto: shutterstock/Peter Gudella

Rzecznik rządu, który we wtorek był gościem TVP Info, odnosił się do przygotowywanego przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu ETS (unijny system handlu emisjami CO2), na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP.

- Myślę, że to, co nawet Trybunał Konstytucyjny orzeknie, to w Komisji Europejskiej ponownie niektórych zabolą zęby - ocenił Müller. - Komisja Europejska nie chce uznawać tego typu wyroków. Już ostatnio mieliśmy taką sytuację w kontekście zasadniczym, chociażby wymiaru sprawiedliwości, więc to jest długa batalia, nie tylko na poziomie krajowym, ale batalia również na poziomie międzynarodowym - dodał.

Spekulacje w handlu emisjami

Ocenił też, że handel emisjami ma dziś charakter spekulacyjny. - Te zasady się zmieniły, mniej więcej w 2014 r., czyli dopuszczono firmy finansowe i tak naprawdę dopuszczono, żeby spekulować emisjami i podwyższać ceny energii w bardzo wysoki sposób - mówił rzecznik rządu.

Fit for 55 to ogłoszony przez Komisję Europejską pakiet propozycji legislacyjnych dostosowujących akty prawne w zakresie klimatu i energii do podwyższonego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. z 40 do 55 proc. względem poziomu z 1990 r. Będzie wymagać inwestycji szacowanych na ok. 500 mld euro rocznie do 2030 r. (o 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020).

"Niech Niemcy redukują sobie do zera"

Polityk podkreślił, że w ramach Fit for 55, kraje, które są "prymusami" niech redukują emisję w taki sposób, aby Unia Europejska osiągnęła cel klimatyczny. - Niech Niemcy redukują sobie do zera w 2030 r. - mówił.

- Pakiet Fit for 55, to jest teraz gigantyczne pole negocjacyjne, bo każdy szczegół ma tam znaczenie, bo każdy szczegół przynosi kilka punktów procentowych redukcji. Niektórzy chcą z rolnictwa ograniczyć redukcję, niektórzy z paliw kopalnych, niektórzy z transportu, z mieszkalnictwa, z ciepłownictwa - wskazał.

- My teraz budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym tym rozwiązaniom, bo chcą przesunąć ciężar transformacji energetycznej na osoby mniej zamożne - dodał i w tym kontekście pytał, czemu międzynarodowe korporacje, które nie płacą podatków w UE, nie mogą się złożyć, tylko biedni i średniozamożni obywatele.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w środę w Sejmie, że Polska podejmie "wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska". - Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie - zadeklarował Sasin.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także