more_horiz
Wiadomości

Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 14:44
Sejm Litwy przyjął projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. O możliwość zapisu nazwisk w oryginalnej formie walczyli od lat m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajowców.
Sejm Litwy poparł projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości
Sejm Litwy poparł projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamościFoto: PAP/Marcin Obara

Ustawa zezwala jednak na używanie na pierwszej stronie paszportu tylko trzech liter "w", "q" i "x", które nie są obecne w litewskim alfabecie. Aleksander Radczenko, doradca szefowej parlamentu Litwy Viktorii Čmilyte-Nielsen, w rozmowie z Polskim Radiem, zwraca uwagę, że to nie jedyna zmiana uchwalona przez litewski parlament.

- Ustawa przewiduje również możliwość zapisu z dwuznakami, czyli polskie 'cz', 'sz', 'rz' pojawią się w nazwiskach i imionach litewskich Polaków - wyjaśnia. Dodaje, że w myśl nowych przepisów imiona i nazwiska będzie można też zapisywać inaczej, niż brzmią one po litewsku. - A to oznacza, że takie imiona jak Anna czy Joanna, w którym są podwójne litery, zostaną zapisane zgodnie z oryginalnym zapisem w języku polskim - mówi doradca przewodniczącej Sejmu Litwy.

To wciąż nie koniec problemów

Nowe regulacje nie rozwiązują jednak wszystkich problemów litewskich Polaków. Deputowana Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašuniene jeszcze w ubiegłym tygodniu, podczas drugiego czytania projektu ustawy, zwracała uwagę, że nowe przepisy nie rozstrzygają definitywnie problemu pisowni polskich nazwisk, gdyż nie przewidują możliwości użycia polskich znaków diakrytycznych.

W ocenie Aleksandra Radczenki uchwalenie ustawy jest symbolicznym gestem. Jego zdaniem w praktyce niewiele osób może zdecydować się na zmianę imienia i nazwiska. - Jest to jednak duży krok w kierunku Litwy, szanującej wszystkich swoich obywateli bez względu na ich narodowość czy język - zaznacza Aleksander Radczenko.

Posłuchaj
00:39 11507110_1.mp3 Sejm Litwy przyjął ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Za przyjęciem ustawy w 141-osobowym parlamencie głosowało 82 posłów, 37 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Jeśli dokument podpisze prezydent Litwy Gitanas Nauseda, nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 maja.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem