more_horiz
Wiadomości

Nowy Jork: muzeum usunęło pomnik Roosevelta. "Komunikuje hierarchię rasową"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 05:41
Sprzed Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku usunięty został pomnik amerykańskiego prezydenta Theodore'a Roosevelta. "Posąg komunikuje hierarchię rasową, którą muzeum i członkowie społeczeństwa od dawna uważają za niepokojącą” - oświadczyła placówka w internecie. 
W ocenie władz Muzeum Historii Naturalnej, pomnik Theodorea Roosevelta posąg komunikował hierarchię rasową, którą muzeum i członkowie społeczeństwa od dawna uważają za niepokojącą.
W ocenie władz Muzeum Historii Naturalnej, pomnik Theodore'a Roosevelta posąg komunikował "hierarchię rasową, którą muzeum i członkowie społeczeństwa od dawna uważają za niepokojącą”.Foto: Reuters/ FORUM

Posąg Theodore'a Roosevelta, zamówiony w 1925 roku, został odsłonięty dla publiczności w 1940 roku. Zaprojektowany przez Jamesa Earle Frasera przedstawia Roosevelta na koniu, którego trzymają rdzenny Amerykanin i czarnoskóry mężczyzna.

Sprzed muzeum do prezydenckiej biblioteki

Monument stał się przedmiotem krytyki niektórych środowisk jako symbol kolonializmu i rasizmu. Żądania aby go usunąć sprzed muzeum na Manhattanie nasiliły się po zabiciu przez policjanta z Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda.

W minionym roku nowojorska komisja ds. projektów publicznych przegłosowała przeniesienie statui w inne miejsce. Trafi do biblioteki prezydenckiej, Theodore Roosevelt Presidential Library, w Medorze w stanie Dakota Północna.

Wywołało to wówczas gniewną reakcję Donalda Trumpa. "Niedorzeczne, nie róbcie tego!" - wzywał na Twitterze.

Potomek Roosevelta popiera przeniesienie statui

W obliczu kontrowersji głos zabrał wtedy także potomek prezydenta Theodore Roosevelt V. Przyznał, że "The Equestrian Statue jest problematyczna w swoim hierarchicznym przedstawieniu poddanych".

- Zamiast grzebać kłopotliwe dzieło sztuki, powinniśmy się z niego uczyć. To dobrze, że posąg jest przenoszony w miejsce, gdzie jego kompozycja może uzyskać nowe znaczenie, aby ułatwić trudne, złożone i inkluzywne dyskusje - wyjaśnił Theodore Roosevelt V.

"Posąg komunikuje hierarchię rasową"

Nowojorskie muzeum podało na swojej stronie internetowej, że jest dumne ze swojego długiego związku z rodziną Rooseveltów. Skomentowało jednocześnie, że "sam posąg komunikuje hierarchię rasową, którą muzeum i członkowie społeczeństwa od dawna uważają za niepokojącą".

Czytaj także: 

"Roosevelt, prezydent USA w latach 1901-1909, był znany ze swojego żywiołowego i śmiałego sposobu bycia. Wdrożył reformy antymonopolowe i konserwatorskie, choć krytycy twierdzili, że przyjął interwencjonistyczne podejście do polityki zagranicznej, w tym do rozmieszczenia amerykańskiej marynarki wojennej na całym świecie" - stwierdził Reuters.

mbl

Zobacz także

Zobacz także