more_horiz
Wiadomości

USA gotowe na sankcje wobec Rosji. Mają dotyczyć newralgicznych obszarów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 06:49
Amerykański Departament Skarbu poinformował, że jest przygotowany do natychmiastowego nałożenia poważnych sankcji na Rosję, jeśli dojdzie do ataku na Ukrainę. Sekretarz Janet Yellen zapewniła, że w tej sprawie trwają konsultacje z europejskimi sojusznikami, by podjęte decyzje dotknęły newralgiczne obszary.
Szefowa departamentu finansów zapewniła, że trwają konsultacje z partnerami w Europie ws. rozpoznania newralgicznych obszarów, których mogą dotknąć sankcje nałożone na Rosję
Szefowa departamentu finansów zapewniła, że trwają konsultacje z partnerami w Europie ws. rozpoznania newralgicznych obszarów, których mogą dotknąć sankcje nałożone na RosjęFoto: shutterstock.com/Orhan Cam

Sekretarz skarbu Janet Yellen będąca członkiem gabinetu prezydenta USA w piątek ma wziąć udział w sesji online Światowego Forum Ekonomicznego Davos Agenda. Zapewniła, że wszystkie instrumenty nacisku na Rosję mogą być wykorzystane bez zwłoki. Powiedziała też, że kierowany przez nią resort ściśle współpracuje z europejskimi sojusznikami, by lepiej rozpoznać newralgiczne obszary.

- Prezydent Joe Biden zapowiedział, że nałożymy poważne restrykcje na Rosję, jeśli ta dokona inwazji na Ukrainę - przypomniała Yellen w rozmowie ze stacją CNBC. Wyraziła przy tym nadzieję, że Rosja będzie szukała dyplomatycznych rozwiązań. Niegdysiejsza szefowa Rezerwy Federalnej nie skomentowała kontrowersyjnych słów Joe Bidena, że w razie niewielkiej napaści Rosji na Ukrainę reakcja Zachodu też będzie nieznaczna.

Czytaj także:

Amerykańska polityk zapewniła, że Waszyngton pracuje z europejskimi sojusznikami, którzy mają silniejsze więzi gospodarcze z Rosją również po to, aby zrozumieć ich obawy dotyczące możliwych sankcji gospodarczych oraz finansowych na ich gospodarki i wziąć je pod uwagę przy projektowaniu odpowiedzi na niepożądane działania Kremla.

Groźba wkroczenia rosyjskich wojsk na Ukrainę jest realna, ponieważ zgromadzony jest sprzęt, żołnierze są skoncentrowani przy granicy i prowadzą tam ćwiczenia. Władimir Putin od miesięcy prowadzi negocjacje z Zachodem, stawiając trudne do zrealizowania żądania.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

st

Zobacz także

Zobacz także