more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie na Bliskim Wschodzie. ZEA poinformowała o przechwyceniu pocisku

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 03:42
Obrona powietrzna Zjednoczonych Emiratów Arabskich przechwyciła pocisk balistyczny, wystrzelony przez Huti z Jemenu - poinformowano w niedzielę wieczorem. Atak ten zbiegł się w czasie z wizytą w ZEA prezydenta Izraela Izaaka Herzoga.
Resort obrony ZEA nie poinformował, czy rakietowy atak był wymierzony w Abu Zabi czy w Dubaj
Resort obrony ZEA nie poinformował, czy rakietowy atak był wymierzony w Abu Zabi czy w DubajFoto: Mo Azizi/ Shutterstock

Ministerstwo obrony ZEA poinformowało, że rakieta balistyczna została przechwycona i zniszczona, a jej szczątki spadły na niezamieszkały obszar. Resort nie sprecyzował, czy celem ataku Huti była stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi czy też Dubaj, centrum biznesowe i turystyczne Bliskiego Wschodu.

Urząd lotnictwa cywilnego ZEA podał, że ruch lotniczy w tym kraju przebiega normalnie.

Atak w czasie wizyty dyplomatycznej

Atak Huti nastąpił, gdy Herzog rozmawiał w Abu Zabi o bezpieczeństwie i stosunkach dwustronnych z faktycznym przywódcą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, księciem szejkiem Mohamadem ibn Zajidem Al Nahajjanem. Biuro Herzoga podało, że prezydent Izraela będzie kontynuował swoja wizytę w ZEA mimo zagrożenia ze strony Huti.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wraz z Bahrajnem podpisały w 2020 roku z Izraelem porozumienia o normalizacji stosunków.

Siedem lat konfliktu

To już trzeci w tym miesiącu atak Huti na ZEA. 17 stycznia w nalocie dronów zginęły trzy osoby w Abu Zabi, a 24 stycznia siły amerykańskie stacjonujące w ZEA przechwyciły dwa pociski balistyczne. 

Zjednoczone Emiraty  Arabskie są w koalicji, kierowanej przez Arabię Saudyjską, która od siedmiu lat walczy z sprzymierzonymi z Iranem Huti w Jemenie. W konflikcie tym zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a Jemen stoczył się na skraj ubóstwa.

Czytaj także: 


Konflikt w Jemenie zmusił miliony ludzi do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania (PAP) Konflikt w Jemenie zmusił miliony ludzi do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także