more_horiz
Wiadomości

Ukraina odblokuje tranzyt kolejowy do Polski. Znamy termin

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 00:21
Do 10 lutego Ukraina zniesie wszelkie ograniczenia na tranzyt kolejowy towarów do Polski. O decyzji poinformował ze strony ukraińskiej szef rady nadzorczej kolei państwowych Ołeksandr Kamyszin, ze strony polskiej - minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 
Od 10 lutego koniec ograniczeń w przewozie kolejowym z Ukrainy
Od 10 lutego koniec ograniczeń w przewozie kolejowym z UkrainyFoto: PKP LHS

Sprawa ukraińskiej blokady była poruszona kilka dni temu podczas wizyty w ukraińskiej stolicy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i premiera Mateusza Morawieckiego.

Adamczyk poinformował, że zakończenie blokady zostało uzgodnione z ministrem transportu Ukrainy, obecnym na konferencji Europa Karpat w Krasiczynie. Na tej konferencji uzgodniono też polsko-ukraińską współpracę przy reaktywacji linii 102 łączącej Przemyśl z Hermanowicami na granicy z Ukrainą.

Strona ukraińska blokowała tranzyt pociągów towarowych do Polski od 30 listopada. Oficjalnie argumentowała to rzekomymi przyczynami technicznymi wynikającymi z winy polskiej strony. Nieoficjalnie jednak mówiło się o tym, że działania te są próbą nacisku na Polskę w celu zwiększenia przez nasz kraj puli pozwoleń na tranzyt ukraińskich TIR-ów.

Presja na Warszawę

Ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia, komentując pod koniec stycznia wprowadzenie zakazu tranzytu pociągów do Polski, informowały, że "do rozwiązania sprawy wznowienia tranzytu koleją przez Ukrainę do Polski potrzebne są obopólne działania dwóch krajów". Jak dodano, "obecnie istnieją dwa problemy: sytuacyjny - nagromadzenie wagonów i systemowy - przestarzała infrastruktura i polityka taryfowa".

- Problem sytuacyjny polega na tym, że na granicy z Polską codziennie gromadziło się od 1800 do 3200 wagonów, tworząc korki na trasie - podało biuro prasowe Ukrzaliznyci.

Ukraińskie media oceniały w styczniu, że wstrzymanie tranzytu kolejowego jest narzędziem nacisku Kijowa na Warszawę. "Ukraina chciałaby zwiększyć ustaloną obecnie na 160 tys. zezwoleń na pół roku kwotę dla przewoźników samochodowych do co najmniej 200 tys. Polska to główne okno Ukrainy do Europy: na ten kraj przypada ok. 40 proc. wszystkich ukraińskich przewozów towarowych do państw UE, a deficyt zezwoleń ogranicza handel Ukrainy z krajami UE" - pisał w styczniu na łamach portalu Dzerkało Tyżnia publicysta Wołodymyr Krawczenko.

Posłuchaj
00:38 11541255_1.mp3 Ukraina obiecuje 10 lutego znieść blokadę kolejową z Polską. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także