more_horiz
Wiadomości

Polak Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze. "Pokonał pokonał rywali w pierwszej turze"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 17:04
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Marcin Czepelak został nowym Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego (STA) w Hadze na 5-letnią kadencję. - To jedna z najważniejszych funkcji w międzynarodowym sądownictwie - powiedział Polskiemu Radiu wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Polak nowym Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze
Polak nowym Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w HadzeFoto: msz.gov.pl

Stały Trybunał Arbitrażowy to najstarsza tego typu międzynarodowa instytucja, działa od 120 lat. Zajmuje się rozpatrywaniem sporów między państwami, podmiotami prywatnymi, ale też organizacjami międzyrządowymi.

- Polak będzie kierował pracami sekretariatu Trybunału, zapewniającego obsługę arbitrów - wyjaśnił wiceminister Piotr Wawrzyk. Jak podkreślił, to właśnie Marcin Czepelak będzie na co dzień reprezentował Trybunał, gdyż nie ma on stałego składu.

"Silna i dobra kandydatura"

Ambasador Marcin Czepelak pokonał w pierwszej turze kontrkandydatów z Holandii i Maritiusu. - Co pokazuje jaka to była bardzo dobra, silna kandydatura, ale też jak skuteczna potrafi być polska dyplomacja w zabieganiu o te naprawdę ważne funkcje dla naszych przedstawicieli - ocenił wiceszef polskiej dyplomacji. Piotr Wawrzyk zaznaczył, że do tej pory wszystkie osoby sprawujące funkcję Sekretarza Generalnego Stałego Trybunału Arbitrażowego były Holendrami.

Wiceminister dodał, że zabiegi placówek dyplomatycznych i centrali MSZ na rzecz poparcia polskiego kandydata trwały od wielu miesięcy. Jak przekazał wiceszef dyplomacji, ambasador Marcin Czepelak uzyskał 57 głosów na 111 możliwych. Kontrkandydaci z Mauritiusu i Holandii uzyskali odpowiednio 33 i 21 głosów.

Marcin Czepelak - życiorys 

"Marcin Czepelak jest prawnikiem specjalizującym się w prawie międzynarodowym. Zatrudniony na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie był związany także z kilkoma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, takim jak Instytut Maxa-Plancka w Hamburgu oraz Uniwersytet w Cambridge. Jako ekspert posiada zarówno krajowe, jak i międzynarodowe doświadczenie legislacyjne. Doradzał Ministerstwu Sprawiedliwości oraz Sejmowi RP, a także Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu" - można przeczytać o Marcinie Czepelaku na stronach rządowych.

Posłuchaj
00:20 11557560_1.mp3 Wiceszef MSZ: ambasador Marcin Czepelak pokonał w pierwszej turze kontrkandydatów z Holandii i Maritiusu (IAR)

 


Posłuchaj
00:21 11557560_2.mp3 Piotr Wawrzyk: jest to jedna z najważniejszych funkcji w międzynarodowym sądownictwie (IAR)

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem