more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie. "Padły konkretne propozycje"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 20:35
- Nie jesteśmy naiwni, nie mamy specjalnych złudzeń, ale trzeba składać też pozytywne propozycje - tak Polska widzi rolę swojego przewodniczenia w OBWE - oświadczył Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że szef MSZ Zbigniew Rau, który pojechał do Rosji jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, przedstawił stronie rosyjskiej "konkretne propozycje".
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że szef polskiej dyplomacji przedstawił w Moskwie bardzo jasne stanowisko, stając w obronie porządku i prawa międzynarodowego
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że szef polskiej dyplomacji przedstawił w Moskwie bardzo jasne stanowisko, stając w obronie porządku i prawa międzynarodowegoFoto: PAP/EPA/SHAMIL ZHUMATOV / POOL

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że szef polskiej dyplomacji przedstawił w Moskwie bardzo jasne stanowisko, stając w obronie porządku i prawa międzynarodowego.

Zbigniew Rau który spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, zaproponował stworzenie nowej platformy dialogu o kontroli zbrojeń. 

Polityka Rosji. "Nie jesteśmy naiwni"

Szymon Szynkowski vel Sęk w TVP Info przypomniał, że minister mówił o tym tydzień temu w Wiedniu. Dodał, że "wszyscy nasi partnerzy to wspierają".

- Rosja na razie - no można powiedzieć - się ostatecznie do tego nie odniosła, ale taki wstępny sygnał otwartości przynajmniej na rozmowy o tego rodzaju inicjatywie padł, więc zobaczymy - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

- Nie jesteśmy naiwni, nie mamy specjalnych złudzeń, ale trzeba składać też pozytywne propozycje - tak Polska widzi rolę swojego przewodniczenia w OBWE - dodał wiceszef MSZ.

Cel: uniknięcie eskalacji

Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że Zbigniew Rau podkreślał w Moskwie, iż "nie możemy mówić o tym, że mamy do czynienia z jakimś powrotem do logiki stref wpływów". - Że trzeba wykorzystać wszystkie środki dyplomatyczne, żeby ustrzec się eskalacji - powiedział.

Wiceminister dodał, że wizyta w Moskwie szefa polskiej dyplomacji była bardzo dobra, choć niełatwa, bo - jak ujął - "pan minister nie wystrzegał się bardzo zdecydowanych słów".

Zobacz także:

Posłuchaj
00:29 11560089_1.mp3 Wiceszef MSZ o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: "Mam nadzieję, że przeprowadzono twardą rozmowę". Piotr Kaleta o spotkaniu Ławrow-Rau

ms

Zobacz także

Zobacz także