"Język szantażu politycznego, szantażu militarnego". Premier o agresji Rosji na Ukrainę

- Rosja, zamiast doprowadzać do deeskalacji, intensyfikuje działania. To język szantażu politycznego, szantażu militarnego, szantażu gazowego, ale także dezinformacja, propaganda - powiedział premier Mateusz Morawiecki po nadzwyczajnym szczycie dotyczącym sytuacji na Ukrainie.

2022-02-17, 18:45

"Język szantażu politycznego, szantażu militarnego". Premier o agresji Rosji na Ukrainę
Groźba wojny na Ukrainie. Zdecydowane stanowisko premiera. Foto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Oddziały wspierane przez Rosję niemal 30 razy ostrzeliwały z artylerii miejscowości położone w obwodach donieckim i ługańskim, czy rejonach należących do Ukrainy, ale od czasu inwazji w 2014 r. kontrolowanych przez Moskwę. Na Zachodzie panuje przekonanie, że to pretekst dla Rosji do ponownego ataku na Ukrainę.

- Rosja, zamiast doprowadzać do deeskalacji, intensyfikuje działania - mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że język, którego używa Rosja, jest językiem groźnym. - To jest język szantażu politycznego, szantażu militarnego, szantażu gazowego, ale także dezinformacja, propaganda - mówił szef rządu.

>>> Śledź wydarzenia na wschodzie Europy - zobacz RAPORT WSCHÓD <<<

Doniesienia ze wschodu Ukrainy skomentował też szef unijnej dyplomacji. - Dostrzegliśmy wiele dezinformacji ze strony Rosji, tworzy się atmosfera, że dochodzi do ataków na Rosjan w tej części Ukrainy. Z pewnością to wywołuje nasze obawy - powiedział Josep Borrell.

REKLAMA

Do tego dochodzi jeszcze wniosek Dumy do prezydenta Rosji o uznanie niepodległości republik Donieckiej i Ługańskiej, co - jak mówił szef unijnej dyplomacji - tylko zwiększa niepokój Zachodu.

Sankcje Unii Europejskiej, czyli odpowiedź na działania Rosji

Unia Europejska przygotowała pakiet surowych sankcji gospodarczych i finansowych w koordynacji z USA, Wielką Brytanią i Kanadą. Wspólnota nałoży je na Rosję, jeśli ta ponownie zaatakuje Ukrainę. Urzędnicy i dyplomaci w Brukseli podkreślają, że potrzeba kilku dni na ich zatwierdzenie i wdrożenie.

Posłuchaj

W UE o prowokacjach ze strony Rosji i przygotowaniu do inwazji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: Konflikt na linii Rosja-Ukraina. Sakiewicz w PR24: z Krymem Putinowi poszło łatwo, teraz będzie inaczej

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej