Żołnierze USA będą ćwiczyć na Słowacji. Ostrzeżenia przed dezinformacją

Na Słowacji jest już pierwsza grupa żołnierzy USA, którzy wezmą udział w ćwiczeniach NATO Saber Strike 2022. Manewry nie mają związku z podpisaną umową o współpracy obronnej między Bratysławą a Waszyngtonem, ale słowacki resort obrony ostrzega przez dezinformacją na ten temat. 

2022-02-18, 01:23

Żołnierze USA będą ćwiczyć na Słowacji. Ostrzeżenia przed dezinformacją

Międzynarodowe manewry wojskowe Saber Strike 2022 będą odbywać się w czasie trwającego kryzysu na Ukrainie, a także w obliczu protestów przeciwko współpracy wojskowej pomiędzy Słowacją i Stanami Zjednoczonymi.

Słowackie ministerstwo obrony poinformowało, że przygotowywane od dwóch lat ćwiczenia nie mają związku z eskalacją napięcia na linii Kijów-Moskwa ani z podpisaną niedawno umową o współpracy obronnej pomiędzy rządami w Bratysławie i Waszyngtonie. Resort ostrzegł też przed dezinformacją pojawiającą się w sieci w związku z ćwiczeniami.

Sprawdzenie gotowości do relokacji wojsk

Celem międzynarodowych manewrów, których słowacka część będzie odbywać się w pierwszej połowie marca, jest sprawdzenie gotowości do szybkiej i efektywnej relokacji wojsk, prowadzenia operacji obronnych i ich kompleksowego wsparcia logistycznego.

W ćwiczeniach Saber Strike 22 na Słowacji uczestniczyć mają dwa tysiące żołnierzy amerykańskich i 1300 słowackich oraz 600 sztuk sprzętu wojskowego. Ostatni z amerykańskich konwojów, które przemieszczają się z Niemiec przez Czechy na Słowację, dotrze we wtorek. 

REKLAMA

Słowacja, członek UE i NATO, której rząd wyraził poparcie dla Ukrainy w jej konflikcie z Rosją, nie ma na swoim terytorium na stałe wojsk amerykańskich.

Posłuchaj

Międzynarodowe manewry wojskowe w Słowacji będą odbywać się w czasie trwającego kryzysu na Ukrainie, a także w obliczu protestów przeciwko współpracy wojskowej pomiędzy Słowacją i Stanami Zjednoczonymi - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Najwięcej z nich przypisanych jest do baz w Niemczech - 35 tys., Włoszech - 12 tys. i Wielkiej Brytanii - 9,5 tys. W Polsce na stałe oddelegowany jest ok. 300-osobowy kontyngent, jednak w ramach "trwałej rotacyjnej" obecności - nie licząc nowych posiłków - stacjonuje ok. 5 tys. żołnierzy USA (PAP) Najwięcej z nich przypisanych jest do baz w Niemczech - 35 tys., Włoszech - 12 tys. i Wielkiej Brytanii - 9,5 tys. W Polsce na stałe oddelegowany jest ok. 300-osobowy kontyngent, jednak w ramach "trwałej rotacyjnej" obecności - nie licząc nowych posiłków - stacjonuje ok. 5 tys. żołnierzy USA (PAP)
Czytaj także:

Zachęcamy także do obejrzenia rozmowy z wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem w "Salonie politycznym Trójki": 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej