more_horiz
Wiadomości

OBWE: rekordowa liczba naruszeń zawieszenia broni. Ponad 1500 incydentów na wschodzie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 01:00
Obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie informują, że tylko w piątek doszło do ponad 1500 przypadków naruszenia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. To rekordowa liczba tego takich incydentów w tym roku.
Jak informuje OBWE, w piątek ponad 1500 razy doszło do naruszenia rozejmu w Donbasie
Jak informuje OBWE, w piątek ponad 1500 razy doszło do naruszenia rozejmu w DonbasieFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Obserwatorzy OBWE podali w swoim codziennym raporcie, że w obwodzie donieckim odnotowano 591 przypadków naruszenia rozejmu, a w obwodzie ługańskim - 975.

Ukraina: Rosja przygotowuje prowokacje

Według informacji ukraińskiego wojska, siły prorosyjskie ostrzeliwują miejscowości położone wzdłuż linii rozdziału sił. Ukraińska armia informuje jednocześnie, że na tereny kontrolowane przez prorosyjskich separatystów przybywają najemnicy, których zadaniem jest przygotowywanie prowokacji we współdziałaniu z rosyjskimi siłami specjalnymi.

Celem tych prowokacji ma być oskarżenie Ukrainy o dalszą eskalację konfliktu.

NATO i USA: Rosja szykuje pełnoskalową agresję na Ukrainę

Tymczasem NATO zdecydowało o przesunięciu swojego personelu na Ukrainie ze stolicy kraju - Kijowa - do leżącego na zachodzie Lwowa. Jako powód takiej decyzji podano względy bezpieczeństwa.

Według Amerykanów Kijów jest jednym z celów ewentualnej przyszłej inwazji Rosji, która zgromadziła przy granicy z Ukrainą znaczne siły wojskowe.

Na marginesie drugiego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - poświęconego w dużej mierze sytuacji na Ukrainie - Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg udzielił wywiadu stacji ARD. Powiedział w nim, że sygnały płynące z Rosji wskazują na to, że Moskwa przygotowuje się do inwazji na pełną skalę na Ukrainę.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:38 Ukraina 2 ofiary IAR Buszko SPEC.mp3 W Donbasie zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy. Wspierani przez Rosję bojówkarze dokonują ataków z wykorzystaniem artylerii. Według ukraińskiej armii, przygotowują też prowokacje. Relacja Pawła Buszki (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem