Bruksela: trwa nadzwyczajny szczyt unijny ws. sankcji za napaść na Ukrainę

W Brukseli rozpoczął się nadzwyczajny szczyt z udziałem unijnych przywódców dotyczący sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. Propozycje restrykcji poznała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2022-02-24, 21:04

Bruksela: trwa nadzwyczajny szczyt unijny ws. sankcji za napaść na Ukrainę
Von der Leyen: mamy integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. Foto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Przywódcy, którzy wypowiadali się przed szczytem mówili, że sankcje muszą być surowe i bolesne. - Nie potrzebujemy sankcji, które szczekają, ale tych, których gryzą, które będą bolesne - mówił premier Belgii Alexander De Croo.

- Musimy być silni i zjednoczeni. Działać szybko, bo w przeciwnym razie upadniemy. To jest krytyczny moment w historii Unii i Europy - tak z kolei mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli chodzi o pakiet sankcji, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia, to w dokumencie napisano, że sankcje spowodują dalszą izolację Rosji od światowego systemu finansowego.

"Uderzą przede wszystkim w sektor finansowy"

Unia uderzy w banki, firmy, przepływy finansowe. Będzie zakaz udzielania pożyczek firmom państwowym oraz nabywania przez nie papierów wartościowych. W sektorze energetycznym będzie zakaz eksportu niektórych technologii, między innymi do unowocześniania rafinerii. Natomiast w sektorze lotniczym będzie zakaz sprzedaży do Rosji wszystkich samolotów i części do nich, oraz usług naprawczych, będzie też zakaz leasingowania samolotów.
Unijne banki nie będą mogły przyjmować depozytów powyżej 100 tys.euro, co ma uderzyć w oligarchów. Będą też dla nich, jak i przedstawicieli władz sankcje wizowe.

REKLAMA

Natomiast już wiadomo, że w pakiecie nie ma wyłączenia Rosji z międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Sankcjami nie zostanie też objęty Władimir Putin.


Posłuchaj

W Brukseli rozpoczął się nadzwyczajny szczyt z udziałem unijnych przywódców. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

Jeśli dziś w nocy przywódcy 27 krajów zatwierdzą sankcje, wtedy formalnie muszą one jutro przejść akceptacje ambasadorów z unijnych krajów, a potem ministrów spraw zagranicznych. Szefowie dyplomacji spotykają się jutro w Brukseli o 15:00.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. W nocy ze środy na czwartek prezydent Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu operacji zbrojnej. Według miejscowych mediów atakowane są wszystkie większe ukraińskie miasta. Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, są ranni i ofiary śmiertelne. Atak Rosji potępiło wiele krajów z całego świata, działania zapowiada NATO.

REKLAMA

Czytaj także:

kmp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej