Premier o sankcjach nakładanych na Rosję: muszą być realne i miażdżące
- Wojsko rosyjskie dopuszcza się regularnych zbrodni wojennych, przedstawimy na nie dowody - powiedział w środę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
2022-03-09, 12:28
Mateusz Morawiecki podobnie jak podczas wczorajszych wizyt w Londynie i w Oslo zaapelował o wzmocnienie sankcji wobec Rosji. Polski premier zaapelował o zdecydowane działania w celu zmniejszenia zależności energetycznej od Rosji. Zaznaczył, że sankcje nakładane na Moskwę muszą być realne i uderzać również w oligarchów. Dodał, że także w Wiedniu znajdują się - jak to określił - "biznesowi przyjaciele Putina".
Konieczne sankcje i pomoc uchodźcom
Morawiecki przekazał, że rozmowa z Nehammerem dotyczyła czterech głównych obszarów: sankcji, uchodźców, bezpieczeństwa i granic oraz "pewnej nadziei, którą powinniśmy dać Ukrainie na przyszłość".
Jak dodał, Rosja nie zaatakowała Ukrainy półśrodkami, w jakichś niewielkich zakresach. - Rosja zaatakowała ukraińskie miasta, wioski, zaatakowała w pełni swoim wojskiem, które dzisiaj dopuszcza się zbrodni wojennych. Mamy na to dowody, przedstawimy te dowody, Ukraina też przedstawi te dowody - mówił szef polskiego rządu.
"Odciąć tlen"
- Dopuszczają się regularnych zbrodni wojennych, dlatego musimy odciąć tej wojnie tlen, wojna nie może mieć tlenu. Co jest tym tlenem dla machiny wojennej Putina? Przede wszystkim pieniądze pochodzące od oligarchów, z ropy, z gazu i z innych towarów, które eksportuje - powiedział Morawiecki.
REKLAMA
- Prezydent: rosyjskie okrucieństwo tylko wzmacnia wolę walki i determinację obrońców Ukrainy
- Wojna na Ukrainie. Witalij Kliczko: Rosjanie celowo mordują cywilów i niszczą podkijowskie miasteczka
- Prezydent Litwy: aby uniknąć III wojny światowej, musimy powstrzymać Rosję teraz
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
pg
REKLAMA