Ukraina: nalot rosyjskich sił na ośrodek z materiałami promieniotwórczymi
Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.
2022-03-10, 23:11
"W Charkowie o godzinie 20.30 (godz. 19.30 w Polsce) przeprowadzono nalot na Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny w Piatichatkach. (...) Tam znajdują się źródła promieniowania wykorzystywane w celach naukowych" - napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram. Później dodał, że po ataku wybuchł pożar.
Według władz ukraińskich na instytut została zrzucona bomba.
18 milinów w potrzebie
Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca poinformowała, że około 18 milionów mieszkańców Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej.
Federacja dodała, że przeszło dwa miliony 300 tysięcy Ukraińców opuściło kraj. Ostrzegła, że uchodźcy i ci, którzy pozostali w kraju, stoją przed poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi, takimi jak COVID-19 czy zaburzenia psychiczne.
REKLAMA
Dyrektor regionalna Federacji dla Europy Birgitte Bischoff Ebbesen podkreśliła, że wiele osób dotkniętych skutkami wojny było już wcześniej narażonych na różne choroby. Ich sytuacja się pogorszyła, gdy musieli uciekać z domów, a nawet opuścić kraj. Potrzebują żywności, wody, mieszkań, a także pomocy medycznej, środków ochronnych i wsparcia psychologicznego. W przeciwnym razie może dojść do katastrofy humanitarnej.
Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zwraca uwagę, że ukraińscy uchodźcy doznali często poważnych traum i będą potrzebowali pomocy psychologicznej w najbliższych dniach, miesiącach, a nawet latach.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
- Rosyjskie wojska 10 km od Kijowa. Stolica zamienia się w twierdzę [RELACJA]
- "Rosja za to zapłaci". Ruszyła strona internetowa zbierającą informacje o zniszczeniach wojennych
- Premier na szczycie UE: to nie jest wojna, to jest rzeź
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
nt
REKLAMA