more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki w Kijowie: Unia Europejska musi jak najszybciej nadać Ukrainie status kandydata

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 22:47
- Inwazja Rosji musi się skończyć. Unia Europejska musi nadać wam status kandydata jak najszybciej. Musicie dostać broń obronną. Nie zostawimy was - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Napaść Rosji na Ukrainę. Premier w Kijowie: jesteśmy tu, aby podziwiać waszą walkę przeciw brutalnemu agresorowi
Napaść Rosji na Ukrainę. Premier w Kijowie: jesteśmy tu, aby podziwiać waszą walkę przeciw brutalnemu agresorowiFoto: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SER/Reuters/Forum

Szef polskiego rządu, wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą są w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

- Nigdy nie zostawimy was samych. Nie zostawimy was, bo wiemy, że walczycie nie tylko o swoje własne domy, o swoją własną ojczyznę, wolność i bezpieczeństwo, ale i o nasze - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy tu dziś, aby podziwiać waszą walkę przeciw tak brutalnemu agresorowi. Ta inwazja musi się skończyć - mówił szef polskiego rządu po spotkaniu z przywódcami Ukrainy.

Wojna na Ukrainie. "Nigdy nie zostawimy was samych"

Zapewnił, że "wasze dzieci, matki, żony są bezpieczne". - Ale ci, którzy są zabijani przez Putina, nie mogą nigdy być zapomniani i nie będą - zapewnił. Dodał, że UE musi jak najszybciej nadać Ukrainie status kandydata. - Musi zaprosić Ukrainę do UE - mówił Mateusz Morawiecki.

Dodał też, że Ukraina musi mieć broń obronną. - Musicie to wszystko mieć, będziemy się starali zorganizować to z całego świata. Nigdy nie zostawimy was samych - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

"Chcemy dotrzeć do sumień wszystkich Europejczyków"

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki podkreślił, że Europa nie może stracić Ukrainy na rzecz Rosji. - Jeżeli Europa myśli, że po stracie Ukrainy będzie tą samą Europą, co wcześniej, to - drodzy Europejczycy - ci, którzy tak myślą, są w głębokim błędzie. Taka Europa byłaby symbolem porażki, symbolem słabości i symbolem upokorzenia. Dlatego wszyscy razem nie możemy do tego dopuścić - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że Ukraina, walcząc z rosyjską agresją, broni najważniejszych europejskich wartości. Podkreślił, że działania Ukrainy powinni zrozumieć wszyscy, nie tylko Europejczycy. - Kijów stoi dzisiaj na pierwszej linii obrony największych wartości europejskich: wolności, niepodległości, swobody wyboru, życia jednostki i demokracji. Czyż nie są to największe wartości? Od 20 dni broni ich Kijów. Chcemy dotrzeć do sumień wszystkich Europejczyków i ludzi dobrej woli na całym świecie - mówił Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

pb

Zobacz także

Zobacz także