Powszechna mobilizacja w Rosji? Rusłan Szoszyn: Putin straszy i wzmacnia poczucie zagrożenia
- Putin, próbując zmusić Ukraińców do ustępstw, stawiając warunki, które byłyby dla niego zwycięstwem, choćby na użytek rynku wewnętrznego, jednocześnie mnoży spekulacje - słyszałem doniesienia na temat ćwiczeń nuklearnych. Emocje będą rosły i jest to w interesie Rosji: straszenie i zwiększanie zagrożenia - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn ("Rzeczpospolita"). Konflikt na Ukrainie komentował także prof. Łukasz Młyńczyk, politolog (Uniwersytet Warszawski).
2022-03-19, 15:24
Jak podał w sobotę rano sztab generalny ukraińskiego wojska, władze Rosji mogą przygotowywać prowokacje na własnym terytorium. Pozwoliłoby to uzasadnić powszechną mobilizację.
"Putin przeszkodą w powrocie Rosji do świata polityki i finansów"
Rusłan Szoszyn komentował te doniesienia. - Putin zachowuje się tak, jakby nie wiedział, w którym pójść kierunku, z jednej strony trwają rozmowy rosyjsko-ukraińskie, z drugiej mamy doniesienia nt. ewentualnej mobilizacji i eskalacji wojny na Ukrainie - zaznaczył.
Gość audycji komentował także możliwość powstania w Rosji wewnętrznej opozycji wobec Putina. - Elity rosyjskie nie mają pewności, czy Putin przegra tę wojnę, problemy zaczną się, gdy ta pewność będzie. Wówczas Putin stanie się dla nich potężnym problemem i przeszkodą, by Rosja powróciła do świata finansów i polityki międzynarodowej. Warunkiem tego będzie zmiana polityczna w Rosji (…). Jeżeli Putin tę wojnę wygra, albo nawet pewnym kosztem osiągnie swoje cele, to świat zachodni nigdy nie powróci z nim do relacji, jakie były wcześniej - dodał.
Posłuchaj
"Społeczeństwo rosyjskie karmiono mitem"
Prof. Łukasz Młyńczyk odniósł się do tej wypowiedzi. - Pytanie, na ile elity byłyby zainteresowane obaleniem Putina, na ile miałyby do tego narzędzia czy możliwości, jestem w stanie to sobie wyobrazić. Jakkolwiek polityka społeczna czy socjalna Putina nie przyniosła spodziewanych rezultatów, które obiecał w kampaniach wyborczych, tak na poziomie pewnej wyobraźni politycznej zbudował on w społeczeństwie poziom poparcia niewspółmierny do tego, co otrzymywało ono ekonomicznie. Karmiono ludzi pewnym mitem, który jest realizowany i pewnie wielu w niego wierzy. Tu potrzebna byłaby bardzo duża praca - zaznaczył.
REKLAMA
- Z perspektywy europejskiej mamy pewne grzechy pragmatyzmu, w ramach którego zakładaliśmy, że bardziej uzależniamy Rosję i Putina od Europy, niż my się od niego uzależniamy w kwestiach energetyki, i w ten sposób powstrzymujemy jego dążenia autorytarne czy imperialne. Okazało się, że jest inaczej - ocenił prof. Młyńczyk.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Od początku rosyjskiej agresji ponad 400 międzynarodowych przedsiębiorstw zdecydowało o całkowitym wycofaniu się z Rosji - natychmiast lub w określonym czasie. Jak podaje w swoim aktualizowanym na bieżąco zestawieniu Instytut Liderów Zarządzania Uniwersytetu Yale, 182 międzynarodowe przedsiębiorstwa zdecydowały o zawieszeniu działalności, ale z możliwością powrotu - to m.in. Amazon, Airbus, Burger King czy Coca-Cola. 84 podmioty zapowiedziały jedynie ograniczenie działalności lub ogłosiły, że pozostają na rynku, w tym znane z polskiego rynku: Allianz, BASF, Nestle, Whirpool, Oriflame, Leroy Merlin, Decathlon, Bose, Asus, International Paper, ale też międzynarodowy potentat chemiczny z USA - Koch Industries. Na liście jest też polska Polpharma z jej rosyjską spółką Akrikhin.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Rusłan Szoszyn, prof. Łukasz Młyńczyk
REKLAMA
Data emisji: 19.03.2022
Godzina emisji: 11.06 i 11.39
PR24/ka
REKLAMA