Unijne porty nie dla Rosji i Białorusi? Apel państw bałtyckich i Polski

Państwa bałtyckie i Polska apelują do Unii Europejskiej o wprowadzenie zakazu transportu towarów drogą lądową z Rosji i Białorusi oraz do tych państw. Chcą też zamknięcia dla nich portów. Litewski parlament przyjął dziś także rezolucję wzywającą rząd kraju do wycofania się z zakupu rosyjskich surowców.

2022-03-22, 23:21

Unijne porty nie dla Rosji i Białorusi? Apel państw bałtyckich i Polski
Państwa bałtyckie i Polska apelują do UE o zakaz transportu towarów z Rosji i Białorusi i zamknięcie dla nich portów. Foto: Vaidotas Grybauskas/Shutterstock

Jak poinformował w mediach społecznościowych szef litewskiego resortu transportu Marius Skuodis, apel ministrów państw bałtyckich i Polski dotyczy zakazu wpływania rosyjskich i białoruskich statków do portów na terytorium całej Wspólnoty.

"W obliczu trwającej brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, działania Unii są potrzebne tu i teraz. Mamy nadzieję, że szefowie państw i rządów, którzy spotkają się w czwartek w Brukseli, nie będą się wahać" - napisał Skuodis.

Minister dodał, że w najbliższym czasie zostanie upubliczniony pełen tekst apelu.

Litwa nie chce rosyjskiej ropy

Tymczasem litewski Sejm zaapelował dziś do rządu o jak najszybsze wycofanie się ze sprowadzania ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji. Posłowie wezwali gabinet Ingridy Šimonyte do przyspieszenia realizacji projektu synchronizacji systemu energetycznego z sieciami unijnymi oraz przygotowanie przepisów umożliwiających przedsiębiorstwom wypowiedzenie umów na zakup rosyjskich surowców.

REKLAMA

Posłuchaj

Unijne porty nia dla rosyjskich i białoruskich statków? Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

Już od kilku dni władze w Wilnie sygnalizują, że Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich zasobów energetycznych. Prezydent Gitanas Nauseda oświadczył na początku tygodnia, że jego kraj zastąpił już gaz rurociągowy - skroplonym gazem ziemnych LNG. Dodał, że Litwa jest przygotowania do korzystania z ropy naftowej sprowadzanej z innych państw.

Czytaj również:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej