Premier Portugalii chce ogłoszenia maksymalnej ceny gazu w UE. Ma to służyć obniżeniu cen energii

Premier Portugalii Antonio Costa chce działań chroniących konsumentów przed szybko rosnącymi kosztami zużycia energii. Wezwał władze Unii Europejskiej do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia finalnych cen paliw i energii elektrycznej.

2022-03-23, 05:47

Premier Portugalii chce ogłoszenia maksymalnej ceny gazu w UE. Ma to służyć obniżeniu cen energii
Europa łączy siły, by uniezależniać się od rosyjskich surowców. Powstaje wspólna infrastruktura do importu LNG. Foto: FOTOGRIN/Shutterstock

Podczas debaty w jednoizbowym parlamencie Portugalii, Zgromadzeniu Republiki, szef socjalistycznego rządu zaznaczył, że konieczne jest wydanie przez władze unijne zgody na ogłoszenie maksymalnej referencyjnej ceny gazu w UE.

- Ten limit jest potrzebny, aby koszt energii elektrycznej nie był "skażony" przez wyższe ceny gazu ziemnego - zaznaczył Costa.

Szczyt UE

Wyjaśnił, że Portugalia wspólnie z Hiszpanią przygotowuje propozycję na czwartkowy szczyt UE w Brukseli obniżenia cen energii elektrycznej, pomimo rosnących cen gazu ziemnego na światowych rynkach.

Dodał, że wskazane jest również jak najszybsze pozwolenie władz Unii na obniżenie podatku VAT na paliwa.

- Obywatele nie mogą ponosić kosztów tego kryzysu energetycznego - stwierdził Antonio Costa, zaznaczając, że rosyjska inwazja na Ukrainę pogłębia trudną sytuację na rynku paliw.

Premier Portugalii opowiedział się również za działaniami państw UE na rzecz jak najszybszego uniezależnienia się Unii od paliw z Rosji.

Apel państw bałtyckich i Polski

Państwa bałtyckie i Polska apelują do Unii Europejskiej o wprowadzenie zakazu transportu towarów drogą lądową z Rosji i Białorusi oraz do tych państw. Chcą też zamknięcia dla nich portów. Litewski parlament przyjął dziś także rezolucję wzywającą rząd kraju do wycofania się z zakupu rosyjskich surowców.

Jak poinformował w mediach społecznościowych szef litewskiego resortu transportu Marius Skuodis, apel ministrów państw bałtyckich i Polski dotyczy zakazu wpływania rosyjskich i białoruskich statków do portów na terytorium całej Wspólnoty.

"W obliczu trwającej brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, działania Unii są potrzebne tu i teraz. Mamy nadzieję, że szefowie państw i rządów, którzy spotkają się w czwartek w Brukseli, nie będą się wahać" - napisał Skuodis.

REKLAMA

Minister dodał, że w najbliższym czasie zostanie upubliczniony pełen tekst apelu.

Czytaj również:

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej