more_horiz
Wiadomości

Prezydent Ukrainy w duńskim parlamencie: Rosja codziennie wypuszcza na nas dziesiątki rakiet

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 13:38
- Brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej, najbardziej wyniszczającej wojny dla Europy - powiedział przed duńskim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, Rosja codziennie wypuszcza na Ukraińców dziesiątki rakiet.
Wołodymyr Zełenski w duńskim parlamencie: brutalność Rosji osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej
Wołodymyr Zełenski w duńskim parlamencie: brutalność Rosji osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowejFoto: PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen

- Dziesiątki śmiercionośnych rakiet jest codziennie wystrzeliwanych w naszym kierunku od strony rosyjskiej. Już 1 370 rakiet zostało użytych w ciągu miesiąca w tej wielkiej inwazji na Ukrainę - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Przywódca Ukrainy poinformował, że we wtorek rano Rosjanie zaatakowali Mikołajów na południu kraju. - Miasto, które marzy tylko o jednym, o przywróceniu świetności przemysłu stoczniowego nad Morzem Czarnym - relacjonował prezydent.

Jak zaznaczył, bilans ofiar tego zdarzenia wciąż rośnie. - Na tę chwilę wiadomo o siedmiu ofiarach śmiertelnych i 22 rannych. Trwa wyciąganie ludzi spod gruzów. Mieszkańcy Mikołajowa nie stanowili zagrożenia dla Rosji, ale stali się - jak inni Ukraińcy - tarczą dla rosyjskiego wojska, dla rakiet, dla bomb - zaznaczył.

Prezydent Ukrainy zaapelował do Danii, która ma doświadczenie w restrukturyzacji stoczni, o pomoc w odbudowie Mikołajowa. Wezwał także duńskie władze do zaprzestania importu rosyjskiej ropy. - Od dawna wiadomo, że ludzkość musi przestać korzystać z paliw kopalnych. Zielona technologia stała się teraz oczywistą i rozsądną odpowiedzią - wskazał Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do duńskich doświadczeń w zielonej transformacji.

Posłuchaj
00:26 11656263_1.mp3 Wołodymyr Zełenski do duńskich parlamentarzystów: Rosja codziennie wypuszcza na nas dziesiątki rakiet (IAR) 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także