IMGW zapowiada chłodny weekend. Spadnie deszcz i śnieg

Jak wynika z prognozy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w weekend na ogół będzie pochmurno z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od wtorku pogoda ma się zacząć poprawiać.

2022-04-01, 01:14

IMGW zapowiada chłodny weekend. Spadnie deszcz i śnieg
IMGW: weekend będzie pochmurny i chłodny, z opadami deszczu i śniegu. Foto: Buffy1982/Shutterstock

W weekend będzie na ogół pochmurno, z przejaśnieniami jedynie na północy. Na południowym wschodzie Polski wystąpią znaczne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach IMGW prognozuje przyrost pokrywy śnieżnej ponad 40 cm. Zwłaszcza w piątek i w sobotę nad ranem, nad morzem oraz w górach silniej zawieje. Porywy wiatru osiągną nawet 70-75 km/h. "Weekend zdecydowanie chłodniejszy, wyższa temperatura od wtorku" - poinformował IMGW.

W piątek przeważnie pochmurno, z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W południowo-wschodniej części kraju, z wyjątkiem Podkarpacia, przyrost pokrywy śnieżnej o 5-7 cm, w górach do 15 cm. Temperatura od -1 stopnia w dolinach sudeckich do 7 stopni na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni, okresami dość silny i porywisty. Najsilniejsze porywy nad morzem i w górach: do 75 km/h. Lokalnie wystąpią zawieje śnieżne.

Pogoda w weekend

W nocy z piątku na sobotę nadal pochmurno. Nad morzem wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze kraju opady deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg, w górach śnieg. Nad ranem miejscami ślisko. Temperatura minimalna od -3 do 0 stopni, a w rejonach podgórskich od -6 do -4 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem od 30 km/h do 40 km/h. Najsilniejsze porywy wystąpią nad morzem (60 km/h) i w górach (75 km/h). W rejonach opadów śniegu wiatr będzie powodował zawieje śnieżne.

W sobotę na południu, południowym wschodzie i wschodzie dużo chmur oraz opady śniegu. Nad samym morzem przelotny deszcz ze śniegiem. Na pozostałym obszarze możliwe większe przejaśnienia. Temperatura w dzień 0-3 st. C w południowo-wschodniej połowie Polski i 4-7 stopni na pozostałym obszarze kraju. W rejonach podgórskich Tatr chłodniej, około -2 stopnie. Wiatr północny, umiarkowany i porywisty, który przy opadach śniegu będzie powodował zawieje śnieżne.

REKLAMA

Posłuchaj

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski: warunki w górach typowo zimowe (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

Jak prognozuje IMGW, w niedzielę więcej przejaśnień, a opady jedynie na północnym zachodzie oraz w górach i rejonach podgórskich. Nad ranem mroźno. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 1 stopnia w Kotlinie Kłodzkiej do 7 stopni na północny. Mróz na Podhalu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty.

W przyszłym tygodniu ma być cieplej, ale będzie padać

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W północnej połowie kraju opady deszczu, deszczu ze śniegiem i okresami samego śniegu. Temperatura minimalna od -6 stopni na południu do 3 stopni na północy. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 4 stopni na północy do 8 stopni na południu. Wiatr umiarkowany i porywisty

Wtorek pochmurny i deszczowy. Temperatura minimalna w nocy od 1 do 4 stopni, w dzień od 6 stopni nad morzem do 10 stopni na południowym zachodzie. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny.

W środę i czwartek na północy kraju dużo chmur oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze większe przejaśnienia i gdzieniegdzie opady deszczu. Temperatura minimalna od 2 stopni na północy do 8 stopni na południu. Temperatura maksymalna od 3 stopni na północy do 13 stopni na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny.

REKLAMA

Sytuacja hydrologiczna

Jak zaznaczył IMGW, w nadchodzącym tygodniu pogoda będzie bardziej dynamiczna, szczególnie na południu kraju, co przełoży się na sytuację hydrologiczną. Prognozowane są wahania i wzrosty, zwłaszcza w zlewniach rzek górskich Sudetów i Tatr.

Na górnej Wiśle prognozowany jest wzrost stanu wody w strefie wody średniej, a na Małej Wiśle – wysokiej. Największe wzrosty na górnym odcinku Wisły mogą nastąpić w trakcie weekendu, na skutek spływu wody opadowej z górnych dopływów rzeki. Na środkowej i dolnej Wiśle prognozuje się są głównie stabilizację i wahania w strefie wody średniej i niskiej.

Czytaj także:

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej