more_horiz
Wiadomości

Masakra w Buczy. Kułeba: dla Rosji brak miejsca w Radzie Praw Człowieka ONZ [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 02:30
Ukraina domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy wojennych - stwierdził minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba. "Po masakrze w Buczy nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ" - podkreślił.
Ukraińscy żołnierze sprawdzają zniszczony rosyjski czołg po zdobyciu podkijowskiej Buczy
Ukraińscy żołnierze sprawdzają zniszczony rosyjski czołg po zdobyciu podkijowskiej BuczyFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI
 • Ukraińskie siły odzyskały kontrolę nad całym regionem kijowskim
 • Mer Buczy pod Kijowem Anatolij Fedoruk poinformował, że prawie 300 osób musiało zostać pochowanych w zbiorowych grobach. Jak dodał, osoby te zostały zastrzelone 
 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że celem rosyjskich wojsk jest opanowanie Donbasu i południowej części kraju
 • Makabryczne zbrodnie Rosjan w Irpieniu. Po ciałach kobiet okupanci przejechali czołgami
 • W wyniku rosyjskich ataków Czernihów na północy Ukrainy jest zniszczony w 70 procentach - szacuje mer Władysław Atroszenko

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ZAPIS RELACJI:

04:52

Według ONZ "Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Jeszcze przed rosyjską inwazją ponad 1,8 miliona ludzi przez osiem lat żyło w otoczeniu min" - poinformowała we wtorek Ukraińska Prawda.

Według wstępnych szacunków na terytorium Ukrainy zaminowanych jest obecnie około 80 tys. kilometrów kwadratowych, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie.

04:51
Posłuchaj
00:53 Sullivan IAR.mp3 Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy na wschodzie Ukrainy. Sullivan zapowiedział, że Zachód będzie wspierał Ukrainę, by mogła odeprzeć ataki Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
03:35

We wtorek zbombardowana została fabryka fenolu w Donbasie. "Zarejestrowano siedem uderzeń bombowych, podczas których uszkodzeniu uległy: trzy kolumny destylacyjne, trzy kolektory produktów handlowych, antresole zakładu gorzelniczego, rurociągi materiałowe, cysterna i konstrukcje metalowe. Nie ma zagrożenia dla środowiska" - informuje Ukrinform.

Jak informuje Ukrinform, opierając się na meldunkach sił ukraińskich w Donbasie, ciężki ostrzał osady Siewierodonieck uszkodził cztery obiekty, w tym magazyn części zamiennych, budynki gospodarcze, garaże, obiekty infrastruktury, samochody i uszkodzony został gazociąg. Osady Nowodrużesk (1099 odbiorców) i Malorjazancewo (440 odbiorców) pozostają bez dostaw gazu z powodu ostrzału.

02:54
Posłuchaj
00:57 Mor Ukr IAR.mp3 Premier Mateusz Morawiecki nazwał ludobójstwem zbrodnie popełniane przez Rosjan na Ukrainie. W szczególności wskazał na brutalne mordowanie ludności cywilnej w podkijowskich miejscowościach. Szef polskiego rządu podkreślił, że wszystkie zbrodnie muszą zostać osądzone. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
02:38

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym weźmie udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Chciałbym podkreślić, że jesteśmy zainteresowani jak najbardziej kompletnym, przejrzystym śledztwem, którego wyniki będą znane i wyjaśnione całej społeczności międzynarodowej - powiedział w swoim codziennym wystąpieniu w nocy z poniedziałku na wtorek Zełenski.

Wtorkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ma na celu rozpatrzenie ukraińskich zarzutów o zamordowanie cywilów przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, na północny zachód od Kijowa, po odkryciu setek ciał, z których część była związana i rozstrzelana z bliskiej odległości.

Rosja kategorycznie zaprzeczyła oskarżeniom, nazywając je "kryminalnymi prowokacjami" i twierdzi, że przedstawi Radzie Bezpieczeństwa "empiryczne dowody" na to, że jej siły nie brały udziału w okrucieństwach.

01:52

Po masakrze w Buczy nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. Ukraina domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy wojennych - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Rozmawiałem z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa i masakry w Buczy" - napisał Kułeba na swoim koncie na Twitterze.

Zapewnił, że "Ukraina wykorzysta wszystkie dostępne mechanizmy ONZ do zbierania dowodów i pociągania do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ".

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała w poniedziałek, że Waszyngton zwróci się do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

01:39

Podczas wojny Rosji z Ukrainą wśród wiernych Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, do którego należy 12 tysięcy spośród 19 tysięcy ukraińskich parafii prawosławnych, narasta bunt przeciwko Patriarchatowi i jego zwierzchnikowi - informuje BBC.

Jak pisze portal informacyjny BBC News, kapłani i wierni tego Kościoła demonstrują teraz przeciwko rosyjskiej przemocy razem z współbraćmi z Kościoła Prawosławnego Ukrainy. W ten sposób wyrażają od wielu dni swój sprzeciw wobec prawosławnego patriarchy moskiewskiego, Cyryla i rosyjskiej agresji na Ukrainę.

01:36
Posłuchaj
00:52 Uchodźcy IAR.mp3 Kilkanaście tysięcy uchodźców w ciągu doby przekracza w ostatnim czasie ukraińsko-polskie przejścia graniczne na Podkarpaciu. Mimo zmniejszającej się liczby przyjeżdżających centra pomocy dla uchodźców pracują pełną parą. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
00:34

Sankcje na Rosję za masowe zabójstwa ukraińskich cywilów muszą w końcu być potężne - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zwracając się do europejskich liderów, którzy decydują o zastosowaniu sankcji wobec Kremla, zaznaczył, że niektórzy dopiero teraz porzucili wątpliwości dotyczące konieczności ukarania Rosji za zbrodnie dokonywane na Ukrainie.

Posłuchaj
00:25 Zełenski IAR 1.mp3 Zełenski: naprawdę setki naszych ludzi musiały umrzeć w męczarniach, by niektórzy europejscy przywódcy zrozumieli, że Rosja zasługuje na najsurowszą presję? To łamie serce każdego Ukraińca, moje serce, bo dopiero teraz słyszymy od światowych przywódców słowa, które powinny wybrzmieć dawno temu, kiedy wszystko było zupełnie jasne (IAR)

Ukraiński przywódca ponowił apel do zachodnich liderów o dostarczenie jego armii broni i amunicji.

Posłuchaj
00:24 Zełenski IAR 2.mp3 Zełenski: Ukraina musi dostać niezbędną broń, by jak najszybciej wypędzić okupantów ze swej ziemi i wyzwolić swe miasta. Gdybyśmy wcześniej otrzymali to, o co prosiliśmy - samoloty, czołgi, artylerię, broń przeciwrakietową i przeciwokrętową - moglibyśmy uratować tysiące ludzi. Nie obwiniam was, tylko rosyjskie wojsko. Ale możecie pomóc (IAR)
00:27

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się między innymi projektem reformy postępowań w sprawach nieletnich oraz projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym. Niewykluczone, że ministrowie przyjmą także nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

00:26

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda omówiła z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem kształcenie dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce.

Jak poinformował szef MEiN, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę 161 tysięcy ukraińskich dzieci trafiło do polskiego systemu oświaty. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim rozmawiano o regulacjach umożliwiających dzieciom kontynuowanie edukacji wśród polskich rówieśników oraz o tak zwanych oddziałach przygotowawczych, w których ukraińscy uczniowie uczą się głównie języka polskiego.

00:25
Posłuchaj
00:44 Francja IAR SPEC.mp3 Paryż zdecydował się na wydalenie wielu rosyjskich dyplomatów - poinformowało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. To odpowiedź Francji na dokonaną przez rosyjską armię masakrę cywilów w okolicach Kijowa. Francja zapowiedziała też wsparcie dla Kijowa w śledztwie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych. Relacja Stefana Folzera (IAR)
00:16
Posłuchaj
00:53 Sullivan IAR SPEC.mp3 Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że śmierć cywilów w Buczy jest kolejnym dowodem na rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Sullivan zapowiedział dalsze sankcje wobec Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
00:01

Jak wyjaśniają analitycy OSW w ostatnim raporcie, sytuacja militarna na południu i wschodzie kraju jest bez zmian. Trwają bombardowania i ostrzał obiektów cywilnych i wojskowych. Charków jest wciąż blokowany, przeciwnik podejmuje także próby natarcia na południe od Iziumu. W Donbasie obrońcy odbili siedem ataków, a głównymi rejonami starć są Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańskim oraz Awdijiwka, Marjinka, Krasnohoriwka i Trojićke w obwodzie donieckim. Ponadto, według doniesień, przygotowywane jest wrogie natarcie na miejscowość Wełyka Nowosiłka na pograniczu z obwodami dniepropetrowskim i zaporoskim.

Obrońcy Mariupola utrzymują pozycje w centrum, rejonie przemysłowym i porcie. Lokalne administracje wojskowo-cywilne wzywają ludność do ewakuacji, przy czym apel dotyczy wszystkich mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego, a w obwodzie charkowskim – węzła kolejowego Łozowa, zagrożonego atakami rakietowymi. Agresor nasilił ostrzał pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych w obwodzie mikołajowskim oraz na pograniczu obwodów chersońskiego i dniepropetrowskiego.

Rosjanie zintensyfikowali ostrzał rakietowy obiektów infrastruktury strategicznej, częściowo powtarzając uderzenia na atakowane już wcześniej cele. Strona ukraińska ogranicza dostęp do szczegółowych informacji o celach i skutkach ataków. Potwierdzono jedynie, że były nimi nieczynna rafineria i magazyny ropy naftowej w Odessie oraz składy paliwa w Tarnopolu. Najprawdopodobniej podobne obiekty ostrzeliwano także w obwodach rówieńskim i mikołajowskim. Ponadto zaatakowano infrastrukturę wojskową w Wasylkowie w obwodzie kijowskim (prawdopodobnie chodzi o centrum dowodzenia obrony powietrznej przy tamtejszym lotnisku) oraz Mikołajowie (najpewniej wykorzystywane jako lądowisko dla śmigłowców lotnisko Bałowne) - tłumaczą analitycy.

23:58

Siły rosyjskie opuściły obwody kijowski i czernihowski, rozpoczynają też wycofywanie się z obwodu sumskiego. Na północy kraju pozostały rosyjskie grupy dywersyjno-rozpoznawcze mające na celu tropienie i likwidację ukraińskich oddziałów wojskowych - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 39 dniach inwazji Rosji na Ukrainę.

Rezygnacja Rosjan z blokady i zajęcia stolicy ma charakter tymczasowy- zwracają uwagę Andrzej Wilk i Piotr Żochowski z OSW. Jak dodają, siły operujące dotychczas w rejonie Kijowa i Czernihowa przemieszczane są do graniczącego z obwodem charkowskim rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego

Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego, Rosja ma problemy z uzupełnieniem strat i odmowami żołnierzy brania udziału w wojnie przeciwko Ukrainie. W Kraju Krasnodarskim, Dagestanie, Inguszetii i Kałmucji oraz w obwodzie permskim ma być prowadzona mobilizacja rezerwistów, którzy wyposażeni są w uzbrojenie magazynowane od ponad 30 lat. Jak zauważają eksperci OSW, podstawowym czynnikiem motywującym do służby są łupy wojenne, ponieważ w Rosji ma panować przekonanie, że uczestnicy wojny mogą poprawić swoją sytuację materialną.

23:51

Do poniedziałku na terytorium Rumunii przybyło blisko 620 tys. uciekinierów wojennych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, wynika z poniedziałkowych szacunków MSW w Bukareszcie.

Resort poinformował, że wśród uchodźców są zarówno obywatele Ukrainy docierający tam bezpośrednio ze swojego kraju, jak również osoby, które skorzystały z terytorium Mołdawii jako państwa tranzytu.

23:50

Fact-checking i obnażanie kłamstw Kremla w obecnej formie nie zapobiegają eskalacji, są niewystarczające i nieskuteczne - ocenia w poniedziałek na portalu Ukrinform Dmytro Zołotuchin, były wiceminister polityki informacyjnej Ukrainy.

23:45

Dziesięć osób zginęło w wyniku ostrzału Mikołajowa przez wojska rosyjskie - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkewycz. Czterdzieści sześć osób zostało rannych.

Ofiary ostrzału to cywile. Wśród zabitych jest jedno dziecko.

23:39

- Masakra w Buczy zmienia sytuację i powinna usunąć jakiekolwiek wahania w kwestii dostarczenia Ukrainie broni czy nałożenia na Rosję najcięższych sankcji - powiedział w stacji BBC ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Masakra w Buczy powinna usunąć na Zachodzie jakiekolwiek wahania i niechęć do dostarczenia Ukrainie wszelkiej niezbędnej broni, w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakietowych i pojazdów opancerzonych, która pozwoli naszemu krajowi wyzwolić się od rosyjskich okupantów. To samo dotyczy sankcji - jeśli któryś moich kolegów w Europie lub za oceanem będzie mówił, że niektóre sankcje są niewłaściwe czy zbyt twarde, i nie powinny być nałożone, będę to uważał za zdradę ofiar w Buczy i innych miejscowościach, cywilów, którzy zostali zabici" - mówił szef ukraińskiej dyplomacji.

23:38

Fotografie MAXAR pokazały, że ciała cywilów na ulicach Buczy leżały co najmniej od 11 marca.

Rosja próbuje zrzucić z siebie odpowiedzialność za dokonanie masakry, którą z premedytacją przeprowadziła. Kłamstwo, które przedstawia m.in. szef MSZ Siergiej Ławrow, głosi, jakoby do mordów miało dojść po wyjściu rosyjskich wojsk (!).



Przedstawione przez dziennik zdjęcia satelitarne z 11 marca pokazują 11 ciał leżących na ulicy Jabłońskiej, znajdujących się w tych samych miejscach, w których znaleziono je już po wyzwoleniu podkijowskiej miejscowości 2 kwietnia. Pokazano to na pierwszych filmach wideo opublikowanych tego samego dnia.

23:26

Zdjęcia satelitarne przeczą lansowanej przez Rosję teorii, że do zabójstw cywilów w Buczy doszło już po opuszczeniu miejscowości przez jej wojska - podaje "New York Times", powołując się na zdjęcia firmy Maxar. Fotografie pokazały, że ciała cywilów na ulicach Buczy leżały co najmniej od 11 marca.

Przedstawione przez dziennik zdjęcia satelitarne z 11 marca pokazują 11 kształtów przypominających ludzkie ciała leżące na ulicy Jabłońskiej, znajdujące się w tych samych miejscach, w których znaleziono je już po wyzwoleniu podkijowskiej miejscowości 2 kwietnia, pokazanych w pierwszych filmach wideo opublikowanych tego samego dnia.

23:12

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier przyznał w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami, że popełnił błędy w kontaktach z Władimirem Putinem i w polityce wobec Rosji, m.in. popierając gazociąg Nord Stream 2.

Steinmeier rozmawiał z reporterami w berlińskim pałacu Bellevue; jego wypowiedzi relacjonuje dziennikarz „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Eckhart Lohse.

Za błąd w polityce wobec Rosji niemiecki prezydent uznał popieranie gazociągu Nord Stream 2, który jeszcze w zeszłym roku określał mianem „mostu” w stosunkach rosyjsko-niemieckich. „Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy” - dodał.

Steinmeier „przedstawił bardzo fundamentalną samokrytykę” – ocenił "FAZ".

Szef państwa przyznał, że pomylił się w ocenie Putina „podobnie jak inni”. Jak tłumaczył, był przekonany, że „(Putin) nie zaakceptuje całkowitej ruiny gospodarczej, politycznej i moralnej swojego kraju w imię własnej imperialnej manii”. Tak długo, jak długo rządzić będzie Putin, nie będzie powrotu do status quo ante - podkreślił Steinmeier, cytowany przez "FAZ".

Prezydent przyznał, że Niemcom „nie udało się stworzyć wspólnego europejskiego domu, który obejmuje Rosję”. „Zawiodło podejście polegające na włączeniu Rosji we wspólną architekturę bezpieczeństwa” – dodał.

22:55

W reakcji na militarne działania Rosji na Ukrainie Litwa wydala rosyjskiego ambasadora ze swego kraju oraz zamyka konsulat Rosji w Kłajpedzie - poinformował szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

22:36

- Zbrodnie w Buczy są częścią rosyjskiego planu inwazji, o którym Stany Zjednoczone informowały jeszcze przed napaścią - powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, wkrótce ogłoszona zostanie dodatkowa pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Odnosząc się podczas konferencji prasowej do zbrodni w Buczy, Sullivan ocenił, że są one "szokujące, lecz nie zaskakujące", bo z informacji opublikowanych przez amerykańską administrację jeszcze przed inwazją wynikało, że Rosja planowała brutalne działania wobec cywilów, w tym celowe zabójstwa dysydentów.

"Uważamy, że to jest część planu, który teraz widzimy w akcji w postaci tych okropnych obrazów" - powiedział doradca prezydenta USA. Dodał, że mimo to zgromadzone dowody zbrodni "nie urastają do rangi ludobójstwa", choć w miarę napływu informacji ta ocena może się zmienić.

22:33

- Rosja łamie Konwencję Genewską i inne prawa międzynarodowe, dotyczące traktowania jeńców wojennych - oświadczyła ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Ludmiła Denisowa.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kilkakrotnie doszło do wymiany jeńców. Według ukraińskiej obrończyni praw człowieka - ukraińscy żołnierzy po odzyskaniu wolności opowiadają, że byli bici i dręczeni psychicznie.

"Trzymali ich w piwnicach, nie dawali jedzenia. Niektórych przetrzymywali w namiotach mimo, że w ostatnich dniach było bardzo zimno. Bardzo marzli, bo rozbierano ich do naga i upokarzano" - powiedziała ukraińska rzecznik praw człowieka.

22:09

W części regionów Rosji prowadzony jest werbunek ochotników - napisał portal "Mediazona".

Mężczyźni, którzy dobrowolnie zgłoszą się do służby wojskowej zostaną wysłani na terytorium Ukrainy.

Według "Mediazony" ochotnicy mają dostać wysokie wynagrodzenie, a także ubezpieczenie gwarantujące im odszkodowanie, gdy zostaną ranni oraz rekompensatę dla rodzin w przypadku śmierci.

21:33

Stany Zjednoczone wspierają zespół prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego w dokumentowaniu i zbieraniu dowodów zbrodni na Ukrainie - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Jak dodał, istnieją wiarygodne doniesienia, że w Buczy doszło do tortur, gwałtów i egzekucji na cywilach.

21:33

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał zespół do rozmów z Rosją w sprawie przygotowania i zatwierdzenia projektu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy - podał portal Ukrainska Prawda.

Zgodnie z prezydenckim dekretem na szefa komisji mianowano głównego ukraińskiego negocjatora Dawyda Arachamiję.

Członkami zespołu zostali: minister sprawiedliwości Denys Maluska, doradca prezydenta Mychajło Podolak, minister obrony Ołeksij Reznikow, wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki oraz trzej parlamentarzyści: Andrij Kostin, Dmytro Łubiniec i Rustem Umerow.

20:58

- Rosyjskie służby prawdopodobnie próbowały przeprowadzić prowokację z udziałem dyplomatów z ambasady Czech w Moskwie lub nawiązać z nimi współpracę - ustalili dziennikarze gazet „Denik N” i „Respekt”. Według nich to z tego powodu pod koniec marca do MSZ w Pradze wezwany został ambasador Rosji.

Według źródeł dziennikarzy jeden z dyplomatów dostał zaproszenie na spotkanie w odległej dzielnicy stolicy Rosji. Nie zareagował jednak na propozycję i poinformował o niej przełożonych.

W drugim przypadku, określonym przez gazety jako poważniejszy, z dyplomatą skontaktowano się na ulicy i zażądano współpracy. Osoba ta miała przekonywać, że zna sytuację rodzinną dyplomaty, i groziła, że w każdej chwili może on zostać wydalony z Rosji. Tego samego dnia groźby ponowiono.

20:41

- Gdyby Ukraina się nie broniła, do rosyjskich zbrodni wojennych, takich jak w Buczy, dochodziłoby wszędzie - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas połączenia wideo z rumuńskimi parlamentarzystami.

Przed rozpoczęciem sesji plenarnej, w której udział wzięli również premier Rumunii Nicolae Ciuca oraz członkowie jego rządu, na prośbę przedstawiciela mniejszości ukraińskiej Nicolae-Miroslava Petretchiego, rumuńscy parlamentarzyści uczcili chwilą ciszy pamięć cywilów zabitych podczas rosyjskiej agresji.

Zełenski zwrócił się do parlamentu Rumunii o nasilenie sankcji na Rosję, która, jak ostrzegł, stanowi zagrożenie dla całej Europy Wschodniej i regionu Morza Czarnego.

Podkreślił, że Ukraina potrzebuje od zagranicznych sojuszników dalszego wsparcia, w tym broni. "Ukraina nie jest ostatnim celem rosyjskiej agresji. To właśnie na Ukrainie decydują się losy Europy Wschodniej i regionu Morza Czarnego" - mówił ukraiński prezydent.

20:39

Dziewięć osób zginęło, a 41 zostało rannych w poniedziałek w wyniku ostrzału pociskami kasetowymi miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkewycz, cytowany przez portal RBK.

"Pod wieczór jedna z naszych dzielnic została ostrzelana. W wyniku ostrzału zginęło dziewięć osób, a 41 odniosło obrażenia" – powiedział Senkewycz.

Wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach, gdzie mieszkają ludzie, jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym.(

20:16

Tylko w ciągu jednego dnia, 2 kwietnia, rosyjscy żołnierze przywieźli do biura rosyjskiej firmy przewozowej CDEK w Mozyrzu (Białoruś) ponad 2 tony rzeczy - zrabowanych na Ukrainie - ustalili niezależni blogerzy białoruscy - którzy publikują obecnie dane tych maruderów.

20:03

20:03

20:02

"Półśrodki już nie wystarczają. W imieniu ofiar z Buczy i ich krewnych domagam się przyjęcia najpoważniejszych w sankcji w tym tygodniu" - oświadczył szef MSZ Dmytro Kułeba.

Podkreślił, że najwyższy czas odłożyć argumenty ekonomiczne, że tych czy innych sankcji nie można nałożyć i wezwał tych ministrów spraw zagranicznych, którzy uważają, że nie można wyłączyć wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT, nie można przestać kupować gazu, ropy czy węgla z Rosji, nie można zrezygnować z handlu z Rosją, by niezwłocznie przyjechali do Buczy.

"(Wzywam), aby odwiedzili małą wioskę i stanęli naprzeciw masowych grobów. Aby zobaczyli ciała zabitych ukraińskich kobiet, które były gwałcone, zanim zostały zabite. I które Rosjanie próbowali podpalić, by ukryć ślady swoich zbrodni" - mówił Kułeba, zwracając się zwłaszcza do ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, Unii Europejskiej i G7, którzy będą mieli spotkania w tym tygodniu poświęcone dalszym krokom przeciw Rosji.

Zaapelował, by niektóre państwa zrezygnowały z oporów, które mają wobec przekazywania broni Ukrainie. "Im więcej broni będziemy mieć, tym szybciej wygramy tę wojnę i powstrzymamy Rosję przed popełnianiem kolejnych zbrodni" - mówił Kułeba.

20:00

Francja postanowiła wydalić znaczną liczbę rosyjskich dyplomatów - poinformowało w poniedziałek MSZ w Paryżu. Wcześniej tego dnia podobną decyzję podjęły Niemcy, które uznały 40 dyplomatów Rosji za osoby niepożądane.

"Ich działania są sprzeczne z naszymi interesami bezpieczeństwa narodowego. To posunięcie (tj. wyrzucenie personelu dyplomatycznego) jest częścią europejskiej inicjatywy” – napisano w oświadczeniu francuskiego ministerstwa.

19:58

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie były jednym z tematów, jakie omówiono na dzisiejszej naradzie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska i służb bezpieczeństwa.

Spotkanie zwołane przez prezydenta odbyło się w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zostało zwołane na godzinę 16.00 i trwało ponad dwie godziny.

W trakcie narady omówiono informacje dotyczące zbrodni, jakich dopuścili się rosyjscy żołnierze m.in. w podkijowskiej Buczy. Miasto zostało odzyskane przez ukraińskie oddziały i dziś rano odwiedził ten teren prezydent Wołodymyr Zełenski. W trakcie wizyty w Buczy prezydent Zełenski powiedział, że znajdują się tam masowe groby, w których są nadal niepochowane ciała, także dzieci.

19:26

- Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej, obawiam się, że w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który w Warszawie spotkał się ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss.

Kułeba wezwał też szefów wszystkich firm zagranicznych, które nie chcą wycofać się z Rosji, oraz przedstawicieli krajów, które mają wątpliwości co do dalszego zaostrzania sankcji przeciwko niej, by przyjechali do Buczy i na własne oczy zobaczyli popełnione tam zbrodnie wojenne.

19:25

- Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej na Ukrainie (OCHA Ukraine).

"Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Jeszcze przed trwającą obecnie ofensywą rosyjską ponad 1,8 miliona ludzi żyło w otoczeniu min przez osiem lat” - napisała organizacja.

Według OCHA w wielu częściach Ukrainy, gdzie toczą się zaciekłe walki, Rosjanie rozlokowali nowe miny w pobliżu domów, szpitali i wzdłuż dróg. W związku z tym ludność cywilna może być tam uwięziona i nie ma możliwości opuszczenia obszarów objętych wojną.

19:24

Niedawno niemieckie media doniosły, że po ataku Rosji na Ukrainę niemiecki kontrwywiad zwiększył wysiłki w monitorowaniu rosyjskich szpiegów i agentów. Dziennik "Bild" ustalił, że w Niemczech działa od kilkuset do nawet dwóch tysięcy osób, trzymanych przez Władimira Putina na "agenturalnej smyczy".

19:16

- Wielka Brytania, która w tym miesiącu przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zwołała na wtorek posiedzenie tego gremium w celu omówienia masowych zabójstw w Buczy na Ukrainie - napisała w poniedziałek na Twitterze brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.

"W ten weekend w przerażających materiałach filmowych i raportach z Buczy widzieliśmy nieuzbrojonych ukraińskich cywilów, którzy zostali zastrzeleni z rękami związanymi za plecami. Ponad 800 ciał pozostawiono na ulicy lub wrzucono do masowych grobów. Kobiety były gwałcone na oczach swoich dzieci" – powiedziała Woodward w filmie, zamieszczonym na swoim koncie twitterowym.

Podkreśliła, że na wtorkowym posiedzeniu zostaną omówione dowody rosyjskich zbrodni wojennych, popełnionych w Buczy.

"Wykorzystamy nasze przewodnictwo (w Radzie Bezpieczeństwa), aby zapewnić przejrzystość, odpowiedzialność i sprawiedliwość" – powiedział

19:15

Paryż jest "poważnie zaniepokojony" przemocą stosowaną przez oddziały malijskich sił zbrojnych oraz rosyjskich najemników z Grupy Wagnera w Mali. W wiosce Moura doprowadzili do śmierci setek cywilów – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Francji.

19:02

Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że niemiecki rząd uznał 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane, a ponadto podjął decyzję o zwiększeniu wsparcia dla sił ukraińskich i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

18:48

W miejscowości Zeliznij Port na południu obwodu chersońskiego miało dojść w poniedziałek do uprowadzenia Mychajło Buraka, wójta jednej z gmin w tym regionie. Informację tę podał zastępca przewodniczącego rady obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski w serwisie Facebook.

"Otrzymaliśmy informację, że dziś (w poniedziałek) o godzinie 10.30 w Zeliznim Porcie najeźdźcy uprowadzili szefa gminy bechterskiej Buraka Mychajło Iwanowicza. Jego miejsce pobytu jest obecnie nieznane" - napisał Sobołewski.

18:36

18:35

18:34

- Wszystko, co robimy w związku z Ukrainą jest przyspieszane, w tym dostawy broni - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w ciągu ostatniej doby USA koordynowały dostawę pomocy wojskowej z sześciu krajów.

18:34

Szef MSZ Ukrainy Kułeba: zbrodnie w Buczy to wierzchołek góry lodowej, w Mariupolu jest jeszcze gorzej.

18:24

17:59

W okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy kończą się jedzenie, leki, paliwo - alarmuje w poniedziałek rada miejska.

"Chersoń jest otoczony przez okupantów. Nie możemy wyjechać. Do nas nikt nie może wjechać" - czytamy na stronie internetowej miejscowych władz.

Jak dodano, w mieście, które przed wojną liczyło około 300 tys. mieszkańców, kończy się mąka do wypiekania chleba, są problemy z dostępnością leków i paliwa.

W Chersoniu stanęły przedsiębiorstwa, wiele osób straciło pracę. Jednak - jak zapewnia rada miejska - mieszkańcy pomagają sobie wzajemnie.

17:59

- Ukraińcy nie wybaczą Rosjanom okrucieństw popełnionych w Buczy - powiedział CNN mer tego ukraińskiego miasta Anatolij Fedoruk. 

- Połowa miasta jest zniszczona - powiedział Fedoruk i zaznaczył, że obecnie prowadzone są prace mające na celu odminowanie ulic i domów oraz odbudowę podstawowej infrastruktury.

- Pracujemy również nad identyfikacją ciał osób, które zostały zastrzelone w naszym mieście. Zostali oni masowo zabici przez rosyjskich okupantów. Wielu z nich to ludzie starsi - mówił mer Buczy.

- Odnosimy wrażenie, że rosyjscy okupanci dostali zielone światło od Putina i (Siergieja) Szojgu, rosyjskiego ministra obrony, na zorganizowanie "safari" na Ukrainie, a ponieważ nie byli w stanie zająć Kijowa, wyładowali frustrację na Buczy i okolicach - dodał Fedoruk.

Nigdy nie wybaczymy narodowi rosyjskiemu - nie osobiście, nie indywidualnie, ale w całości - nie wybaczymy okrucieństw, które miały tu miejsce - zapowiedział i uściślił, że do tej pory urzędnicy w Buczy byli w stanie zidentyfikować około 50 proc. zabitych cywilów.

- Spodziewamy się zobaczyć ten sam obraz na całym terytorium, od Kijowa po Mariupol i Chersoń - dodał.

17:53

17:52

17:52

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że to, co wydarzyło się w Buczy jest zbrodnią wojenną. Amerykański przywódca zapowiedział dalsze sankcje wobec Rosji i wezwał do przeprowadzania procesu Władimira Putina w sprawie masakry cywilów w Buczy.

Po powrocie helikopterem Marine One z Wilmington w stanie Delaware prezydent Joe Biden podszedł do dziennikarzy i nie krył oburzenia masakrą w Buczy. Biden powiedział, że jest ona dowodem na to, że miał rację, nazywając Putina zbrodniarzem wojennym.

- Musimy nadal dostarczać broń Ukrainie, jakiej potrzebuje, by mogła kontynuować walkę. Musimy też zebrać informacje niezbędne do przeprowadzenia procesu wojennego. Ten człowiek jest okrutny. To, co wydarzyło się w Buczy, jest odrażające. Uważam, że to zbrodnia wojenna - mówił amerykański prezydent, dodając, że Władimir Putin powinien ponieść konsekwencje swoich działań.

Biden zapowiedział też, że zaostrzy sankcje wobec Rosji, ale na razie nie podał szczegółów.

17:17

 - W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest ok. 130 tys. cywilów - poinformował mer tego miasta Wadym Bojczenko.

Mer przekazał, że korytarzem między Berdiańskiem i Zaporożem ewakuowano dotychczas prawie 90 tys. osób. W wioskach wokół miasta rozlokowało się ok. 70 tys. ludzi, którzy wyszli z Mariupola albo wyjechali prywatnym transportem - powiedział mer, cytowany przez Suspilne. Według niego w mieście wciąż jest ok. 130 tys. ludzi.

Mer dodał, że 90 proc. miejskiej infrastruktury zostało zniszczone.

17:04

16:47

O godz. 16:00 rozpoczęła się narada Prezydenta z premierem oraz ministrami w BBN.

16:47

Posłuchaj
00:47 11668108_1 (1).mp3 Włochy gotowe zrezygnować z importu rosyjskiego gazu (Piotr Kowalczuk/IAR)

 

16:45

Prezydent Joe Biden: to co stało się w Buczy potwierdza, że była to zbrodnia wojenna. Musimy wciąż pomagać Ukrainie, musimy dostarczać jej broni. Będę zwiększał sankcje

16:28

Włochy gotowe zrezygnować z importu rosyjskiego gazu. Minister spraw zagranicznych powiedział, że Włochy nie zawetują nowych sankcji na Rosję, nawet jeśli znajdzie się wśród nich zakaz importu rosyjskiego gazu.

16:27

Prezydent Ukrainy osobiście odwiedził podkijowską Buczę, w której rozegrał się dramat cywilów i w której odnaleziono masowe groby. 

16:21
16:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek miasteczko Bucza pod Kijowem, gdzie rosyjskie wojska popełniły masowe zbrodnie na ludności cywilnej. Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście - powiedział Zełenski.

16:00

UE powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

„Dzisiejszego popołudnia rozmawiałam z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o straszliwych morderstwach, które zostały odkryte w Buczy i innych obszarach, z których niedawno wyjechały wojska rosyjskie. Przekazałam mu moje kondolencje i zapewniłam o pełnym wsparciu Komisji Europejskiej w tych strasznych czasach. Wstrząsające obrazy nie mogą i nie pozostaną bez odpowiedzi. Sprawcy tych haniebnych zbrodni nie mogą pozostać bezkarni" - przekazała von der Leyen.

15:48

Powracający z niewoli ukraińscy żołnierze uważają, że sposób traktowania jeńców przez Rosjan łamie konwencje genewskie - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.

Denisowa powiedziała, że niektórzy byli więźniowie zeznali, że byli przetrzymywani w piwnicach, odmawiano im jedzenia i zmuszano do bezczeszczenia mundurów.

15:36

Prezydent Ukrainy odwiedził Buczę - miejscowość, w której odkryto masowe groby i setki zabitych cywilów. Miejscowość została odbita przez ukraińskie wojska. Jak stwierdził Zełenski "świat uzna zdarzenia w Buczy za ludobójstwo".

15:28

Markus Soeder, szef CSU i premier Bawarii, wezwał podczas poniedziałkowego posiedzenia zarządu partii do zmiany ministra obrony – informuje gazeta „Bild”. Zdaniem Soedera, obecna szsefowa resortu Christine Lambrecht (SPD) jest „całkowicie przytłoczona” wojną na Ukrainie, a także "zhańbiła Niemcy".

„Zhańbiła Niemcy w oczach Ukrainy i naszych zachodnich partnerów. Scholz powinien dokonać roszady w gabinecie” – powiedział o Lambrecht szef CSU. Dodał, że Ukraina potrzebuje więcej broni, a „Niemcy muszą dostarczać broń, nie stając się uczestnikiem tej wojny”.

15:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek miasteczko Bucza pod Kijowem, gdzie rosyjskie wojska popełniły masowe zbrodnie na ludności cywilnej. Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście. To ludobójstwo - powiedział Zełenski.

15:12

Litwa wydala ambasadora Rosji w Wilnie Aleksieja Isakova. Jak podał szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis reakcja litewskiego rządu związana jest z agresją Rosji na Ukrainę. Dodał, że wkrótce z Moskwy na Litwę powróci litewski ambasador Eitvydas Bajarunas.

15:02
14:57

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uważa, że zachodni rządzący wciąż żyją w "niebezpiecznym złudzeniu". Jednym z rozwiązań - żeby przekonać ich do reakcji - jest przesłanie im dokumentów i zdjęć masakry w Buczy - twierdzi Podolyak. 

14:49

Rosyjscy okupanci zdewastowali cmentarz w Czernihowie. Pochowano tam ukraińskich żołnierzy, którzy od 2014 roku walczyli z agresją Kremla - przekazała w poniedziałek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.

14:41

W wywiadzie opublikowanym w sobotnim „Tagesspiegel” ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk ostro skrytykował prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera za „tworzenie od dziesięcioleci pajęczyny powiązań z Rosją”. W poniedziałek wicerzecznik rządu Wolfgang Buechner odrzucił krytykę pod adresem prezydenta.

„Steinmeier od dziesięcioleci tworzył pajęczynę kontaktów z Rosją. Zaangażowanych jest wiele osób, które są obecnie związane z aktualnym rządem” – powiedział Melnyk. Wskazał na odpowiedzialność Steinmeiera (SPD), który działa w polityce od dawna – najpierw jako szef Kancelarii (za kadencji Gerharda Schroedera), a później pełniąc obowiązki ministra spraw zagranicznych w rządzie Angeli Merkel.

14:33

Zmiany w okupowaniu terenów Ukrainy przez rosyjskie wojska od 28 marca do 4 kwietnia. 

14:30

Jestem przerażona obrazami ciał martwych cywilów w Buczy na Ukrainie; dobiegające nas informacje wskazują na to, że mogło tam dojść do zbrodni wojennych i poważnych naruszeń prawa międzynarodowego - przekazała w poniedziałek Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet

14:05

"Rosyjscy okupanci zdewastowali cmentarz w Czernihowie. Pochowano tam ukraińskich żołnierzy, którzy od 2014 roku walczyli z agresją Kremla" - przekazała na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa. Jak podkreśliła wiceminister "groby zostały zniszczone w nieludzki sposób".

24 marca rosyjskie siły zbrojne zrzuciły bomby kasetowe na Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach. Jest to miejsce pochówku ofiar stalinowskiej czystki z lat 1937-38, a także oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych podczas zbrodni katyńskiej w 1940 r.

13:59

Ekipie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża nie udało się dotrzeć do Mariupola, oblężonego przez rosyjskie wojska, by ewakuować stamtąd cywilów.

Rzecznik organizacji Jason Straziuso poinformował agencję Reutera, że okazało się to niemożliwe z przyczyn bezpieczeństwa. To kolejna nieudana próba dotarcia do ludności Mariupola, którą podejmują przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Wjazd pomocy blokują rosyjskie wojska, które ostrzeliwują konwoje humanitarne.

13:28

Rosyjskie siły zbrojne nie okupują już żadnego miasta ani wsi w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Większość wojsk okupanta wycofała się z tego regionu - przekazał szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki na antenie jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.

13:21

Dowództwo rosyjskiej armii prowadzi przygotowania do ofensywy na wschodzie Ukrainy, obecnie trwa przegrupowanie wojsk oraz przemieszczanie dodatkowych pododdziałów - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

M.in. formowane są i przerzucane na Ukrainę nowe rosyjskie pododdziały. Trwa blokada Charkowa na wschodzie kraju i ostrzał artyleryjski tego miasta. Rosyjskie wojska w tym regionie przegrupowują się. Rosja wzmacnia również ochronę przeciwlotniczą swoich wojsk i obiektów, znajdujących się przy granicy ukraińskiej po stronie rosyjskiej.

Rosjanie prowadzą działania zwiadowcze w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego, próbują odbudować most na rzecе Doniec w okolicach Iziumu. Siły rosyjskie przygotowują się do ofensywy w kierunku Słowiańska.

13:13
13:05

Tak wyglądają okolice Kijowa. 

13:02

Coraz więcej Rosjan zaczyna obawiać się zachodnich sankcji - przekazało niezależne Centrum Analityczne Jurija Lewady. Według socjologów liczba osób, które wyrażają zaniepokojenie znacznie wzrosła w marcu i zbliżyła się do 50 procent. Wcześniej ta sama pracownia opublikowała dane wskazujące, że co najmniej 81 procent Rosja popiera działania rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy. 

Posłuchaj
00:37 11667615_1.mp3 Rosjanie zaczynają obawiać się sankcji. O szczegółach Maciej Jastrzębski (IAR) 
12:58
12:56

- Rosja powinna być wykluczona ze wszystkich światowych federacji sportowych, na czele z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim - powiedział w Luksemburgu minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas unijnej narady. Polski minister podkreślił, że taka decyzja powinna być podjęta teraz, zwłaszcza po ujawnieniu rosyjskich zbrodni w Buczy i mordów na ludności cywilnej.

12:53

Trwa szacowanie skali rosyjskich zbrodni w podkijowskich miejscowościach. Wczoraj prokuratura informowała, że w Buczy, Irpieniu i Hostomlu znaleziono ponad 400 ciał cywilów. Na miejscu pracują służby, które informują o kolejnych ofiarach Rosjan.

Posłuchaj
00:48 11667589_1.mp3 Bestialskie zbrodnie Rosjan w okupowanych podkijowskich miastach. Relacja Pawła Buszko (IAR) 
12:40

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył, że Unia Europejska potępia zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się w okupowanych ukraińskich miastach. Podkreślił, że odpowiadają za nie rosyjskie władze. Zapowiedział, że UE w trybie pilnym rozpocznie prace nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji.

O szczegółach Beata Płomecka:

Posłuchaj
00:55 11667465_1.mp3 Szef dyplomacji UE w imieniu 27 krajów potępił Rosję za masakrę ludności w ukraińskich miejscowościach. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
12:36

Prezydent Andrzej Duda przyjął na spotkanie ministra spraw zagranicznych Japonii Yoshimasę Hayashiego. Szef japońskiej dyplomacji jest w Polsce od soboty i przebywa w naszym kraju jako specjalny wysłannik premiera Japonii do spraw pomocy humanitarnej.

Wcześniej japoński minister spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Tematem rozmów były sytuacja na Ukrainie, a także kryzys humanitarny i możliwa pomoc ukraińskim uchodźcom.

12:34

"Angela Merkel podtrzymuje swoją decyzję o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO" - podała agencja dpa, która poprosiła byłą kanclerz Niemiec o skomentowanie krytycznych słów ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego po ujawnieniu rosyjskich zbrodni wojennych w Buczy.

12:26

"Ideologia »rosyjskiego miru« jest tym samym, co ideologia nazizmu. Usprawiedliwia przemoc, morderstwa, wojny i ludobójstwo, dlatego musi być odrzucona i potępiona w taki sam sposób, jak potępiany jest nazizm, jego ideolodzy i jego zbrodnie" - napisał na Twitterze zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz.

12:24

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz opublikował w niedzielę wieczorem na Facebooku listę rosyjskich formacji wojskowych, które - w ocenie strony ukraińskiej - dokonały masakr ludności cywilnej w miejscowościach Bucza, Irpień i Hostomel pod Kijowem

Czytaj więcej:

12:22

Francuskie media nazwały "rzezią" i "horrorem" rosyjskie zbrodnie wojenne w okolicach Kijowa. Zdjęcia wykonane w miejscowości Bucza, w której odkryto wczoraj masowe groby, znalazły się na pierwszych stronach francuskich gazet. Oburzenie masakrą cywilów wyraziła też klasa polityczna.

Posłuchaj
01:00 11667537_1.mp3 Francja: media i politycy oburzeni masakrą cywilów na Ukrainie. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 

12:21

W niedzielę po południu (03.04) do patrolu policji w okolicy Placu Zamkowego obywatelka Ukrainy zgłosiła zaginięcie swojego 2-letniego synka. W poszukiwaniach wzięło udział kilkudziesięciu policjantów - chłopiec odnalazł się pół godziny później.

Kobieta i jej syn przyjechali do Polski uciekając przed wojną na Ukrainie, przebywają w Warszawie od 15 marca

11:43

Brytyjczycy są wstrząśnięci wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. Doktor Jack Watling (czyt. dżak łotling) z londyńskiego think tanku Royal United Services Institute mówi, że masakra w Buczy to część szerszej rosyjskiej taktyki, możemy odkryć ślady po innych podobnych zbrodniach.

Posłuchaj
00:55 11667447_1.mp3 Brytyjczycy wstrząśnięci masakrą w Buczy. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 
11:29

W Niemczech nie ustają reakcje na rosyjskie zbrodnie w Buczy. Coraz więcej polityków za Odrą domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawców makabrycznej zbrodni w podkijowskim mieście.

Posłuchaj
00:59 11667407_1.mp3 Niemieccy politycy żądają zbadania zbrodni rosyjskich w Buczy. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
11:20

Wieczorem w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów brytyjskiej i ukraińskiej dyplomacji. Brytyjski MSZ informuje w komunikacie, że minister Liz Truss leci do Polski, gdzie dziś będzie rozmawiać z Dmitrijem Kułebą. Na jutro (05.04) zaplanowane jest spotkanie z polskim ministrem spraw zagranicznych, Zbigniewem Rauem.

11:15

Wizyta papieża Franciszka na Ukrainie w czasie wojny byłaby historyczna - ocenił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że gotów jest udać się w podróż na Ukrainę. Powtórzył, że propozycja udania się do tego kraju "leży na stole".

Czytaj więcej:

11:10

Ukraińskie służby wywiadowcze zbierają informacje na temat odpowiedzialnych za masakrę cywilów w Buczy - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. "Każdy z nich otrzyma w swoim czasie to, na co zasłużył" - napisał w mediach społecznościowych.

Jak dodał "poprzednio takich rzeczy dopuszczały się oddziały SS. To zło nie może pozostać bez kary". 

11:04

"O ile po pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 r. oczyszczenia wymagało blisko 16 tys. kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, o tyle dziś, według wstępnych danych, jest to już 80 tys. km kw. terytorium Ukrainy" - przekazało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Resort podkreślił, że siły rosyjskie masowo wykorzystują zabronione miny-pułapki, a wycofując się minują obiekty spożywcze, prywatne mieszkania i zwłoki ludzi.

11:00

Działania Rosji w Ukrainie wyczerpują znamiona zbrodni wojennej - ocenił rosyjski prawnik mieszkający w Kijowie Ilia Nowikow. Adwokat, który reprezentował przed rosyjskim sądem stowarzyszenie Memoriał, podkreśla, że jest wiele możliwości pociągnięcia zbrodniarzy wojennych do odpowiedzialności karnej.

Posłuchaj
00:45 11667348_1.mp3 O szczegółach Maciej Jastrzębski (IAR) 
10:56

W wyniku ostrzelania w niedzielę przez wojska rosyjskie Mikołajowa i Oczakowa, na południu Ukrainy, zginęło osiem osób, a 34, w tym dziecko, zostały ranne - poinformowało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Jak podano w komunikacie prokuratury zniszczone zostały budynki mieszkalne, infrastruktura cywilna, samochody.

10:50

Mapy operacji bojowych od początku wojny na Ukrainie.

10:49

Cztery osoby zginęły, a 30 odniosło obrażenia w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - podała policja obwodu charkowskiego na Facebooku.

Wśród rannych jest troje nieletnich w wieku 3, 5 i 17 lat. Wszystkie zostały przewiezione do szpitali w Charkowie.

10:44

Wojska rosyjskie miały ze sobą mobilne krematoria, w których mogły spopielać zwłoki cywilów, by ukryć w ten sposób zbrodnie na ludności cywilnej - poinformowało na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

10:35
Posłuchaj
00:48 11667236_1.mp3 Władze Czech potępiły rosyjskie zbrodnie dokonywane na Ukrainie. O szczegółach Wojciech Stobba (IAR) 
10:33

"Powstrzymaliśmy rosyjski atak rakietowy na Tarnopol, na zachodzie Ukrainy. Nasze siły zbrojne w porę zneutralizowały zagrożenie, nikt nie zginął i nie ma też osób rannych. Na miejscu pracują służby i policja" - przekazał szef tarnopolskiej obwodowej administracji wojskowej Wołodymyr Trusz, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

10:27

Na Ukrainie mogło dojść do ludobójstwa, zrobimy wszystko, by sprawcy zbrodni wojennych w Buczy nie pozostali bezkarni i stanęli przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) - zapowiedział premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

10:20
Posłuchaj
00:50 11667232_1.mp3 Reakcje krajów bałtyckich na zbrodnie w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 
10:06

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz organizacji międzynarodowych o wysłanie do Buczy i innych podkijowskich miejscowości misji w celu zebrania dowodów rosyjskich zbrodni popełnionych na cywilach.

"Apeluję do Międzynarodowego Trybunału Karnego i organizacji międzynarodowych, by skierowały do Buczy oraz innych wyzwolonych miejscowości w obwodzie kijowskim, by wspólnie z ukraińskimi śledczymi rzetelnie zgromadzić wszystkie dowody zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan" - oświadczył Kułeba na antenie brytyjskiego radia Times UK.

Czytaj również:

10:01

Na zdjęciach satelitarnych Maxar Technologies z 10 marca widać 14-metrowy rów wykopany obok cerkwi w Buczy pod Kijowem. Po odzyskaniu kontroli nad Buczą przez siły ukraińskie w tym miejscu odkryto masowy grób z ciałami cywilów.

09:53

- Mamy "bardzo wyraźne przesłanki", by sądzić, że siły rosyjskie są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie. To, co wydarzyło się w Buczy wymaga nowego pakietu sankcji i bardzo wyraźnych środków" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w radiu France Inter. Dodał, że osoby odpowiedzialne za zbrodnie muszą ponieść konsekwencje.

Posłuchaj
00:57 11667335_1.mp3 Więcej w relacji Stefana Foltzera (IAR)

 

09:50

Na zbrodnie na Ukrainie zareagował też litewski prezydent Gitanas Nausėda, który napisał, że armia rosyjskich "wyzwolicieli" przyniosła ludności cywilnej tortury i bezprecedensowe okrucieństwo. "Zbrodniarze wojenni będą musieli zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - napisał.

09:49

"To nie jest pole bitwy, to miejsce zbrodni" - napisałana Twitterze szefowa estońskiego rządu Kaja Kallas, komentując zbrodnie w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. W tych miejscowościach znaleziono ciała cywilów, zamordowanych przez wycofujących się rosyjskich żołnierzy.

Premier Łotwy Krišjanis Karinš wskazał, że wsparcie dla Ukrainy powinno natychmiast zostać zwiększone, wszelkimi stosownymi środkami.

09:40

"Około 18 300 żołnierzy oraz 147 samolotów straciły wojska rosyjskie od początku agresji na Ukrainę" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojska rosyjskie straciły także dotąd:

 • 134 śmigłowce
 • 647 czołgów
 • 1844 transportery opancerzone
 • 330 systemów artyleryjskich
 • 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych
 • 54 systemy przeciwlotnicze
 • 1273 samochody
 • 7 okrętów
 • 76 cystern z paliwem
 • 92 drony
09:37

Szef rządu podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę to "czyste zło". - Kiedy patrzymy na te strasznie zbrodnie na kobietach, dzieciach, całych rodzinach, to nasz krzyk powinien być jeszcze głośniejszy - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Krwawe masakry, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze zasługują na nazwanie ich po imieniu: to jest ludobójstwo, ta zbrodnia musi być osądzona jak zbrodnia ludobójstwa - oświadczył premier.

Posłuchaj
00:54 11667548_1.mp3 Premier potępił zbrodnie, jakich dopuścili się Rosjanie w ukraińskich miastach. O szczegółach Klaudia Dadura (IAR) 
09:29

"Zdecydowanie potępiamy akty okrucieństwa, których dopuściły się rosyjskie wojska w Buczy i innych miejscach na Ukrainie. Dążymy do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tych czynów" - oświadczył na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

09:22

"W miejscowości Jagidne w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy rosyjscy okupanci wzięli jako zakładników grupę 150 cywilów, głównie kobiet i dzieci. Są przetrzymywani w szkolnej piwnicy" - przekazał na facebooku szef obwodu czernikowskiego Wiaczesław Czaus, który publikuje zdjęcia porwanych.

Zakładnicy są stłoczeni w ciasnym pomieszczeniu, w warunkach, które nie pozwalają na zachowanie podstawowych zasad higieny. Panuje tam głód, nie ma dostępu do wody. Wielu zakładników choruje. W tej samej piwnicy leżą ludzkie zwłoki, których Rosjanie nie pozwalają wynieść i pochować.

09:19
09:18

Wojska rosyjskie próbowały w nocy z niedzieli na poniedziałek wedrzeć się do miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim, ale atak został odparty - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w ukraińskiej telewizji.

Według Hajdaja w trakcie odbijania ataku zabito dziesiątki rosyjskich żołnierzy i zniszczono kilka rosyjskich czołgów. Szef władz obwodowych dodał, że na okupowanych terenach obwodu ługańskiego siły rosyjskie wykorzystują mieszkańców jako "mięso armatnie".

09:15

"W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy na północny zachód od Kijowa pochowano już ciała około 330-350 cywilów, dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana" - podały służby pogrzebowe tego 36-tysięcznego miasta, cytowane przez gazetę Ukrainska Prawda.

09:04

Z Zaporoża do Mariupola wyjechało 15 autobusów, przeznaczonych do ewakuacji mieszkańców. Delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża razem z siedmioma autobusami będzie próbowała dojechać w kierunku Mariupola z miejscowości Manhusz.

- Będziemy również kontynuować ewakuację z Siewierodoniecka, Popasnej, Lisiczańska, Rubiżnego i Niżnego w obwodzie ługańskim - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. 

08:55

"Rosyjscy żołnierze uprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku co najmniej czworo uczestników niedzielnego protestu w okupowanym mieście Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy" - podała gazeta internetowa Ukraińska Prawda, powołując się władze hromady (gminy) Kachowki.

08:47

Główne zadanie, które stawia sobie teraz Rosja to otoczenie sił ukraińskich na wschodzie, kluczowe walki będą się toczyć w Mariupolu, Kreminnej, Rubiżnem i Popasnej, a także na linii Izium-Wołnowacha - ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

Denysenko, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, powiedział, że "od tych walk będzie zależał wynik obecnego etapu, a może nawet całej wojny ukraińsko-rosyjskiej 2022 roku".

08:39

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, do północy z soboty na niedzielę w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1417 cywilów, a 2038 zostało rannych - przekazało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). 

OHCHR zastrzegło, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż ta podawana w zestawieniach

08:31

"Siły rosyjskie ostrzelały miejscowości na granicy obwodów dniepropietrowskiego i chersońskiego na południowym wschodzie Ukrainy. Obeszło się bez ofiar. Generalnie sytuacja w regionie według stanu na rano jest pod kontrolą. Na terytorium obwodu dniepropietrowskiego nie ma wroga" - napisał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk na Facebooku.

08:28

Wojska rosyjskie, w tym pododdziały najemników, są przenoszone do Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja koncentruje teraz swoją ofensywę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. W jednej z poprzednich aktualizacji informowano, że gotowych do wysłania do Donbasu jest około tysiąca najemników z Grupy Wagnera.

08:18

Jak oświadczył mer Czernihowa na północy Ukrainy Władysław Atroszenko "Rosja nadal koncentruje sprzęt wojskowy i uzbrojenie, w tym rakiety, na granicy Białorusi i Ukrainy, w Homlu".

"Już drugą noc nie mieliśmy ostrzału moździerzowego ani artyleryjskiego, ale po północy w przestrzeni powietrznej słychać było samoloty. (…) Dla mieszkańców nie ma znaczenia, czy zrzucano pociski, bo miasto jest i tak doszczętnie zniszczone, więc nie ma wielkiej różnicy" - napisał.

08:13

Rosyjskie wojska kontynuują ostrzał Charkowa - informują tamtejsze władze lokalne. Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Synegubow poinformował w serwisie telegram, że nieprzyjaciel wystrzeliwuje na miasto około 50 rakiet dziennie.

W regionie Słobodzka 23 osoby zostały ranne, wśród nich są dzieci. W mieście Bałaklija w obwodzie charkowskim w wyniku rosyjskiego ostrzału został zniszczony szpital. Rano rosyjskie rakiety spadły też na Mikołajów na południu Ukrainy, o czym przekazał mer miasta Ołeksandr Senkewicz.

08:09

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło 161 dzieci - informuje biuro Prokuratury Generalnej Ukrainy. Ranne zostały 264 nieletnie osoby. Ofiar wśród dzieci może być znacznie więcej, gdyż nie ma jeszcze pełnych danych z miast i regionów, gdzie trwają walki, tych, które są okupowane i które niedawno zostały wyzwolone przez wojska ukraińskie.

08:05
07:56

Rosyjska armia wycofała się z obwodu kijowskiego i częściowo czernihowskiego. Koncentruje jednak swoje siły przed ofensywą w Donbasie, gdzie próbuje zdobyć miejscowości kontrolowane przez ukraińskie wojsko. Tam Rosjanie nadal ostrzeliwują obiekty cywilne.

Posłuchaj
00:52 11666964_1.mp3 Rosjanie przygotowują się do ataku na Donbas. Relacja Pawła Buszko (IAR) 
07:45

Ukraińskie wojska wygrały bitwę o Kijów, Rosjanie wycofują się spod stolicy Ukrainy - ocenił amerykański ośrodek ISW (Institute for the Study of War). Dodał, że to znaczące, ale nie decydujące zwycięstwo, wojna jest daleka od zakończenia i jej wynik wciąż może być pomyślny dla Rosji.

ISW zaznaczył jednocześnie, że obecnie nie ma już obaw dotyczących dalszego istnienia Ukrainy jako niepodległego państwa ze stolicą w Kijowie.

07:35

- Rosjanie są otumanieni propagandą, a Rosja stała się sfaszyzowanym państwem - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

W ocenie byłego moskiewskiego korespondenta Ukraińskiej Niezależnej Agencji Informacyjnej (UNIAN), ani rosyjskie elity, ani rosyjskie społeczeństwo nie rozumieją, jak ważne są takie wartości, jak ludzkie życie, wolność, suwerenność i demokracja.

Posłuchaj
00:34 11666937_1.mp3 Ukraiński dziennikarz do Rosjan: powstrzymajcie to, bo kąpiecie się w krwi. Relacja Macieja jastrzębskiego (IAR) 
07:32

"Podczas moździerzowego ostrzału Nowodrużeska zginęło dwoje wolontariuszy (…) Jedna z zabitych uratowała życie koleżanki, przykrywając ją swoim ciałem, gdy zaczął się rosyjski ostrzał miasta" - napisał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Dodał, że w ciągu ostatniej doby z powodu rosyjskich ataków wybuchł pożar w dwóch wielopiętrowych budynkach w Siewierodoniecku, a także w kilku domach prywatnych w Nowodrużesku.

07:24

81 proc. Rosjan popiera "operację specjalną" na Ukrainie. 

06:57

"W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie ponownie zaatakowali rakietami Odessę, na południu Ukrainy, trafiony został jeden obiekt" - poinformował przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Na razie nie ma informacji o ofiarach. 

06:53

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził też, że w Rosji trwa tajna mobilizacja, a rezerwiści są zachęcani do niej głównie możliwością wzbogacenia się dzięki wojnie. Według strony ukraińskiej dowództwo rosyjskiej armii liczy na zmobilizowanie ok. 60 tys. osób.

06:45

Ukraiński Sztab Generalny przekazał, że w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły siedem ataków wojsk rosyjskich, niszcząc m.in. dwa pojazdy opancerzone, 43 samochody wojskowe i moździerz.

Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły trzy samoloty, jeden śmigłowiec i dwie rakiety manewrujące. 

W nocnym raporcie ukraiński Sztab Generalny podał, że "agresor czasowo zrezygnował z blokady i zajęcia Kijowa", a najaktywniejsze działania siły rosyjskie prowadzą w Donbasie.

06:38
Posłuchaj
00:55 11666866_1.mp3 Więcej w relacji Marka Wałkuskiego (IAR) 
06:32

"Carla Del Ponte, była prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, powiedziała, że należy wydać międzynarodowy nakaz aresztowania Władimira Putina" - podała Nexta, cytując gazetę Le Temp.

06:11

Od 24 lutego, czyli od początku wojny na Ukrainie, zginęło blisko półtora tysiąca cywilów.

05:45

Unia Europejska potępiła Rosję za masakrę cywilów w podkijowskich miejscowościach, we Wspólnocie trwa dyskusja o kolejnych sankcjach. Najnowsze propozycje - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - są jednak niewystarczające dla krajów, które domagają się surowych restrykcji. 

Zwolennicy zdecydowanej odpowiedzi Unii, w tym Polska i kraje bałtyckie - domagają się między innymi sankcji w sektorze energetycznym, czyli wstrzymania importu gazu, ropy i węgla z Rosji, a także zablokowania europejskich portów dla rosyjskich statków.

Posłuchaj
00:55 11666828_1.mp3 O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 

Jutro Komisja Europejska ma przesłać unijnym stolicom konkretne propozycje już na piśmie.

04:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając podczas rozdania nagród Grammy, wezwał do wsparcia swojego kraju i jego obywateli. Przemówienie ukraińskiego prezydenta było transmitowane w trakcie imprezy i nie było zapowiedziane.

04:04

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o przejęciu rosyjskiej wyrzutni rakiet Buk.

03:22

Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował poniedziałek Dmytro Żywycki.

Żywycki podkreślił jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region jest już wolny.

02:31

Rosyjska armia przeprowadziła atak lotniczy na Tarnopol w zachodniej części Ukrainy; w mieście było słuchać eksplozję - poinformował w poniedziałek nad ranem portal Ukraińska Prawda, cytując mera tego miasta, Serhija Nadała.

Serhij Nadał zaapelował do mieszkańców Tarnopola, by udali się do schronów.

02:07

Stało się jasne, że Rosja nie czuje się w żaden sposób związana konwencjami genewskimi i prowadzi wojnę z naruszeniem prawa międzynarodowego, systematycznie atakując ludność cywilną na Ukrainie. Niemcy "nie mogą nadal finansować rosyjskiej wojny swoim głodem rosyjskiej ropy i gazu" - pisze portal dziennika "Welt".

"Welt" podkreśla, że "w niedzielę Olaf Scholz znalazł jednoznaczne słowa na temat rosyjskich zbrodni wojennych i zażądał pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności". Jednak "samo nazwanie i wskazanie zbrodni przeciwko ludzkości nie wystarczy".

02:05

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda przyleci do Londynu i spotka się z brytyjskim premierem - informuje kancelaria Borisa Johnsona. W planach jest też spotkanie z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem.

Według komunikatu Downing Street to część wysiłków dyplomatycznych Londynu, zmierzających do mobilizacji przeciwko "koszmarowi, którego ofiarą pada Ukraina".

01:20

W okupowanym przez wojska rosyjskie mieście portowym Chersoń na południu Ukrainy słychać było serię eksplozji - informują lokalne media. Nie było oficjalnych informacji o ataku.

00:22

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz opublikował listę rosyjskich jednostek, które operowały pod Kijowem na terenie, gdzie doszło do masakry ludności cywilnej.

23:48

Serię eksplozji było słychać w niedzielę późnym wieczorem w portowym mieście Odessa na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na relację świadka.

23:40

Kolejne kraje potępiają prawdopodobne rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy. Po tym jak z podkijowskiego miasta wycofały się rosyjskie wojska, znaleziono tam kilkadziesiąt ciał cywilów. Rosjanie prawdopodobnie dokonali tam egzekucji na Ukraińcach.

23:38

- Mimo ciężkich walk i prowadzonego na oślep intensywnego ostrzału Mariupola siły ukraińskie nadal utrzymują kontrolę nad centrum miasta, które stało się kluczowym celem rosyjskiej inwazji - podało w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

22:46

- Przestępcy muszą być nazywani przestępcami, stawiani przed sądem i skazywani; zdjęcia z Buczy obalają przekonanie, że za wszelką cenę trzeba szukać kompromisu - podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że obrońcy Ukrainy potrzebują obecnie przede wszystkim broni.

22:40

Trzygodzinny koncert "Razem dla Ukrainy" zgromadził w niedzielę w Pradze ponad 5 tys. osób. Politycy i artyści apelowali w przemówieniach, aby Czesi wytrwali jak najdłużej w niesieniu pomocy.

22:37

Na Ukrainie powstanie komitet do zbadania zbrodni rosyjskich okupantów. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

22:08

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że korytarzami humanitarnymi z miejsc ogarniętych działaniami wojennymi udało się dziś ewakuować 2 694 osoby. Jak zaznaczyła, prawie 500 osób z Mariupola i Berdiańska własnymi samochodami przyjechało do Zaporoża.

21:34

Według informacji dziennika "Sueddeutsche Zeitung" rząd Niemiec rozważa wydalenie z kraju znaczącej liczby rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę w tajnych służbach.

21:31

W wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy mieszkalnej ukraińskiego Charkowa zginęło siedem osób, a 34 - w tym troje dzieci - zostały ranne.

21:13

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że gotów jest udać się w podróż na Ukrainę. Powtórzył, że propozycja udania się do tego kraju "leży na stole".

Podczas spotkania z migrantami papież mówił o uchodźcach wojennych z Ukrainy 
21:00

- Zbrodnie wojenne w Buczy i innych ukraińskich miastach podczas rosyjskiej okupacji będą tematem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, zostanie też nałożony nowy pakiet sankcji na Rosję, ale to wszystko za mało - ocenił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:49

W związku z ujawnionymi w Buczy okrucieństwami wojsk rosyjskich wobec ukraińskiej ludności cywilnej kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział w niedzielę kolejne sankcje wobec Rosji. Minister obrony Niemiec Chrisitne Lambrecht zaapelowała o rozmowy w gronie UE na temat wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu.

20:49

Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Epifaniusz stwierdził, że ​​masowe mordowanie przez Rosjan ludności cywilnej na Ukrainie jest oznaką ludobójstwa

20:47

- Wiadomości napływające z wyzwolonej przez siły ukraińskie Buczy napełniły nas przerażeniem i gniewem i pragnieniem sprawiedliwości; zrobimy wszystko, aby osoby odpowiedzialne za te haniebne czyny zostały pociągnięte do odpowiedzialności - oświadczyło w niedzielę MSZ.

20:43

Zełenski: zapraszam b. kanclerz Niemiec Angelę Merkel i b. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego do Buczy, by zobaczyli, do czego prowadzi polityka ustępstw wobec Rosji.

Wołodymyr Zełenski Wołodymyr Zełenski
20:42

Ponad 400 cywilnych ofiar rosyjskich zbrodni do tej pory znaleziono w podkijowskich miejscowościach Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Poinformowała o tym ukraińska prokuratura generalna. W odbitych z rąk Rosjan miastach wokół Kijowa trwa liczenie ofiar. Rosyjskie wojsko dopuściło się tam mordów na cywilach.

19:31

Czternaście osób zostało poszkodowanych w ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy, jedna osoba zmarła - poinformował wieczorem szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Są też zabici i ranni w Oczakowie - dodał.

"W sprawie ostrzałów miasta: 14 (osób) przewieziono do szpitala. Jedenaście hospitalizowano, wśród nich 15-letnie dziecko w średnio ciężkim stanie. Jutro operacja. Jedna osoba zmarła, nie udało się uratować" - napisał w komunikatorze Telegram.

Poinformował też, że są ranni i zabici w mieście Oczaków.

19:26

- O ataku rakietowym na most w Mikołajowie na południu Ukrainy poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. Władze ustalają informacje na temat ataku.

Mer przekazał, że w kierunku mostu wystrzelono kilka rakiet. Poprosił mieszkańców, by nie publikowali w internecie zdjęć i nagrań wideo, dopóki nie pojawi się oficjalna informacja o ataku.

19:25

Rosjanie po raz kolejny przeprowadzili w niedzielę rakietowy ostrzał miasta Wasylków w obwodzie kijowskim na Ukrainie - informuje ukraińskie dowództwo powietrzne "Centrum". Część rakiet zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Są ranni.

Jak czytamy w komunikacie, obszar, który znalazł się pod ostrzałem, został ostrzelany także miesiąc temu. Atak spowodował wtedy znaczne zniszczenia.

19:23

W wyniku rosyjskich ataków Czernihów na północy Ukrainy jest zniszczony w 70 procentach - szacuje mer Władysław Atroszenko, cytowany w niedzielę przez portal Suspilne. Ocenił, że miasto pod względem zniszczeń przypomina Charków, a w niektórych miejscach Mariupol.

18:51

- 23 osoby, w tym dzieci, zostały ranne w niedzielę w ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, cytowany przez portal Suspilne.

Wśród poszkodowanych są osoby w bardzo ciężkim stanie - powiedział Syniehubow.

18:49

Miasta pod Kijowem, które przyjęły na siebie uderzenie sił rosyjskich chcących przedrzeć się do stolicy, trzeba będzie budować praktycznie od nowa - przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko.

"Uwolnione od orków (Rosjan) przedmieścia Kijowa wyglądają strasznie... W połowie zniszczone, rozgrabione, przepełnione śmiercią, bólem, smutkiem" - napisał Kliczko na Telegramie.

Jak poinformował, w sobotę był w Buczy, a w niedzielę w Hostomlu. "Miasta pod Kijowem, które przyjęły na siebie uderzenie wroga przedzierającego się do stolicy, trzeba będzie odbudowywać praktycznie od nowa. A na początek (trzeba) rozminowywać budynki i ulice, pochować mieszkańców zabitych przez rosyjskie bestie" - dodał mer.



Zapewnił, że Rosjanom nie uda się złamać Ukraińców. "Przetrwamy i odnowimy wszystko, co tak długo budowaliśmy i tworzyliśmy!" - zapowiedział.

18:41

Siły rosyjskie wycofały się z całego obwodu kijowskiego i kontynuują zmasowane ataki rakietowe na bazy paliw, co ma wywołać kryzys paliwowy i unieruchomić siły ukraińskie - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 38 dniach inwazji Rosji na Ukrainę.

Ataki na bazy paliwowe mają doprowadzić do zniszczenia infrastruktury krytycznej związanej z produkcją i przechowywaniem paliw - podkreślają Andrzej Wilk i Piotr Żochowski z OSW.

Jak dodają, zaatakowana rafineria w Krzemieńczuku była jedyną działającą na Ukrainie i odpowiadała za ok. 20 proc. konsumpcji paliw w kraju. Jeśli wziąć pod uwagę, że przed wojną około dwóch trzecich paliw było importowanych z Białorusi i Rosji, a droga morska jest zablokowana, to obecnie jedyną opcją pozostają dostawy z Zachodu, które są trudne z powodów logistycznych. Wstrzymanie pracy rafinerii może doprowadzić do deficytu benzyny i oleju napędowego w najbliższych tygodniach - przewidują eksperci.

18:31

Dotychczas w celach śledczych z wyzwolonej części obwodu kijowskiego wywieziono 410 ciał cywilów - poinformowała w niedzielę ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa. "Zakatowany obwód kijowski" to miejsce zbrodni - dodała.

"Na wyzwolonych terytoriach obwodu kijowskiego znajdują się bardzo ważne dowody okrutnych zbrodni wojennych Rosji. To piekło, które trzeba udokumentować, by ukarać "nieludzi", którzy stworzyli je na naszej ziemi" - napisała prokurator na Facebooku.

Z terytorium obwodu kijowskiego dotychczas wywieziono 410 ciał zabitych mieszkańców; w dniach 1-3 kwietnia prokuratorzy i inni eksperci przeprowadzili ekspertyzę 140 z nich.

Prowadzone są działania z udziałem miejscowej ludności, poszukiwani są świadkowie i poszkodowani; trwa zbieranie zdjęć i nagrań.

18:24

"Bucza, obwód kijowski. Obecnie. Rosja przyszła" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski, publikując zdjęcia z tego miasta w obwodzie kijowskim.

"Radzę obejrzeć (to) matkom rosyjskich wojskowych. Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście. (To) zabójcy, szabrownicy, kaci" - napisał szef ukraińskiego państwa.

18:24

"Bukareszt, deklaracja szczytu NATO. 3 kwietnia, 14 lat temu. Była szansa, by zapobiec. By Rosja nie przyszła" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

Miał na myśli szczyt NATO, który nie przyznał Ukrainie ani Gruzji Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP). Polska i państwa bałtyckie były za taką pozytywną decyzją. Przeciwko były m.in. Niemcy.

Niedawno prezydent Polski Andrzej Duda przypomniał o tym fakcie podczas przemówienia w Sejmie. Jak mówił, gdyby na szczycie NATO w Bukareszcie podjęto inną decyzję, wówczas prawdopodobnie obecnie nie byłoby wojny. 


18:16

Zdjęcia ukraińskich cywilów zabitych przez rosyjską armię w podkijowskiej Buczy muszą nas zmienić, ten wstrząs musi przejść przez Niemcy, a zwłaszcza przez rząd w Berlinie - pisze w niedzielę w komentarzu redaktor naczelny dziennika "Bild" Johannes Boie.

"Masakra. W Europie, w 2022 roku. Putinowi chodzi o unicestwienie Ukraińców" - czytamy.

"Znamy takie zdjęcia jak te z Buczy - z innych czasów, z innych wojen. Ukazują przeciwieństwo cywilizacji: grozę, otchłań, podłość. Te zdjęcia muszą nas zmienić!" - pisze szef "Bilda". "Teraz wstrząs musi przejść przez Niemcy, a zwłaszcza przez rząd. Broń musi być dostarczona (Ukrainie) szybko i bez zbędnej biurokracji; to, co mamy, musi trafić na Ukrainę" - podkreśla.

Boie zwraca uwagę, że "wszystkie kraje bałtyckie już sobie radzą bez gazu od morderców (tj. Rosji). Czy dla nich jest to łatwiejsze niż dla nas? Nie - po prostu wiedzą dokładniej, do czego zdolna jest Rosja. Ponieważ są one zagrożone od lat".

"Obrazy zabitych w Buczy muszą teraz oznaczać także koniec rosyjskiego gazu w Niemczech" - konkluduje.

18:08

Nieustraszeni mieszkańcy okupowanego przez Rosję Chersonia znowu wyszli na proukraiński mityng. Skandowali: "Chersoń to Ukraina".

17:01

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o popełnienie ludobójstwa i próbę wyeliminowania "całego narodu" ukraińskiego. W ten sposób odniósł się do masakry cywilów w Buczy koło Kijowa, której dokonali żołnierze rosyjscy.

"To jest ludobójstwo. Eliminacja całego narodu i ludzi. Jesteśmy obywatelami Ukrainy. Mamy ponad 100 narodowości. Chodzi o zniszczenie i eksterminację wszystkich tych narodowości" - powiedział

Wołodymyr Zełenski w programie "Face the Nation" w telewizji CBS.

Prezydent Ukrainy dodał, że Ukraińcy chcą pozostać obywatelami własnego kraju, a nie być podporządkowani polityce Federacji Rosyjskiej. "To jest powód, dla którego jesteśmy niszczeni i eksterminowani. I to się dzieje w Europie XXI wieku. Jest to więc tortura dla całego narodu" - podkreślił Wołodymyr Zelensky.

17:00

- Rosja wykorzysta wszystkie możliwe do wyobrażenia zasoby, aby do 9 maja mogła mówić o jakichś "oznakach" zwycięstwa. Ale parada na placu Czerwonym odbędzie się na kościach niewinnych ukraińskich dzieci i kobiet. Będzie to także upokorzenie tych, którzy walczyli z faszyzmem podczas II wojny światowej. Parada (Z)ombie - napisał były szef MSZ Litwy Linas Linkevicius.

16:58

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla CNN, że wycofanie przez Rosję wojsk z Kijowa nie jest prawdziwym wycofaniem. Jego zdaniem mamy do czynienia ze zmianą pozycji sił rosyjskich, po której mogą nastąpić kolejne ataki. Jens Stoltenberg dodał, że wojna na Ukrainie musi się skończyć, a od Putina zależy jej zakończenie.

Sekretarz Generalny NATO odniósł się również do masakry ludności cywilnej przez wojska rosyjskie w Buczy nieopodal Kijowa, którą określił jako "przerażającą". "To brutalność wobec cywilów, jakiej nie widzieliśmy w Europie od dziesięcioleci, jest przerażająca i absolutnie nie do zaakceptowania" - powiedział Stoltenberg w rozmowie z CNN.

16:53

"Obojętność jest matką wszystkich zbrodni" - napisała na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas, wzywając świat do reakcji.

- Zdjęcia cywilów zamordowanych w Irpinie i Buczy przez wojska rosyjskie przypominają masowe mordy dokonywane przez reżimy sowieckie i nazistowskie. To nie jest pole bitwy, to miejsce zbrodni. Masowe zabójstwa ukraińskich cywilów przez Rosję to oczywiste zbrodnie wojenne - dodała.

Dodała, że potrzebna jest 5. tura sankcji przeciw Rosji i znaczna pomoc wojskowa dla Ukrainy, tak by mogła wyzwolić wszystkie zajęte przez Rosję tereny.

16:45

Dziennikarze zwrócili uwagę na przerażające i symboliczne zdjęcie kobiety, która usiłowała uciec z domu przez okupantami, zginęła. Obok jej dłoni leżą klucze do domu, z brelokiem z symbolem flagi Unii Europejskiej.

16:40

Liczna grupa Ukraińców manifestuje w niedzielę w oczekiwaniu na papieża Franciszka przed ośrodkiem dla migrantów na Malcie, przypominając o losie swojego kraju, który został zaatakowany przez Rosję.

Ukraińcy przybyli do miejscowości Hal Far z flagami swojego kraju, śpiewając hymn narodowy. Wielokrotnie wznosili okrzyki "Zamknąć niebo nad Ukrainą".

"Pochodzimy z różnych stron Ukrainy. Jesteśmy tu, by wam, dziennikarzom z całego świata, przypomnieć, co się u nas dzieje" - powiedziała młoda Ukrainka.

"Prosimy przekazać wszystkim Polakom, że bardzo im dziękujemy za to, co robią dla naszych rodaków. Nasza wdzięczność nie ma granic" - mówili wysłanniczce PAP zebrani pod ośrodkiem Ukraińcy.

16:24

Coraz więcej wstrząsających relacji z Buczy. W podziemiach jednego z domów, w jednym z pomieszczeń rosyjscy okupanci urządzili salę tortur, w drugiej miejsce egzekucji.

Ofiarom związywano ręce, ustawiano je twarzą do ściany na kolanach i zabijano strzałem w tył głowy. 

16:23

 - W rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą słychać było w niedzielę dwie eksplozje, których przyczyna nie jest znana - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na dwóch świadków. Kilka dni wcześniej władze rosyjskie oskarżyły siły ukraińskie o ostrzelanie magazynu paliw w tym mieście.

Jeden ze świadków powiedział, że niedzielne wybuchy były tak potężne, że zatrzęsły się okna w jego domu w Biełgorodzie.

Szef władz rejonu jakowlewskiego pod Biełgorodem Oleg Miedwiediew, cytowany przez Reutersa, podał ponadto, że do eksplozji doszło w pobliskim miasteczku Tomarówka, ale nikt nie został ranny i nie było zniszczeń. Jak wskazuje Reuters, nie jest jasne, czy chodzi o jeden z wybuchów opisanych przez świadków.

15:56

- Rosyjscy żołnierze rozstrzelali w podkijowskim Irpieniu kobiety i dziewczęta, a potem przejechali czołgami po ich ciałach - powiedział mer miasta Ołeksandr Markuszyn w nagraniu dla niemieckiego nadawcy Deutsche Welle, które w niedzielę zostało udostępnione przez serwis Nexta.

Markuszyn mówi w filmiku, że wielu mieszkańców Irpienia zginęło z powodu min, wielu zostało rozstrzelanych, w tym dziewczęta i kobiety, których ciała zostały przejechane czołgami.

15:43

Ukraińskie siły przejęły rosyjski transporter opancerzony, wewnątrz którego znaleziono skradzione przez żołnierzy wroga laptopy i hrywny - podaje w niedzielę 128. Zakarpacka Samodzielna Brygada Górsko-Szturmowa.

Jak czytamy w komunikacie brygady, załoga transportera opancerzonego, przejętego później przez Ukraińców, uciekła, gdy granaty uszkodziły koła pojazdu.

W transporterze zostało kilka laptopów i hrywny. Komputery zostały rozpoznane przez mieszkańców wioski, w pobliżu której doszło do walki.

Według nich rosyjscy wojskowi zabierali im sprzęt AGD, pieniądze, ubrania i jedzenie. Przeszukiwali też puste domy, których gospodarze uciekli w związku z działaniami zbrojnymi, by znaleźć coś cennego i alkohol.



W komunikacie podano, że Rosjanie wynosili kołdry i materace, zabierali z piwnic przetwory, zdejmowali z okien firany.

Kiedy ktoś z wioski próbował zwrócić im uwagę, żołnierze nie reagowali albo grozili tej osobie bronią - dodano.

15:17

- Dla prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera stosunki z Rosją były i są czymś fundamentalnym, wręcz świętym, bez względu na to, co się wydarza - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Tagesspiegel". Zdaniem dyplomaty prezydent "od dziesięcioleci tkał pajęczą sieć kontaktów z Rosją".

Ambasador odwołał ostatnio swój udział w koncercie z udziałem rosyjskich solistów w Pałacu Bellevue, berlińskiej siedzibie prezydenta Niemiec. Pytany o to Melnyk odpowiedział, że "wrażliwość to dla Steinmeiera słowo obce, przynajmniej w odniesieniu do Ukrainy. Sprawa z koncertem nie była błędem. To była świadoma decyzja".

Według Melnyka, dla Steinmeiera "stosunki z Rosją były i są czymś fundamentalnym, wręcz świętym, bez względu na to, co się dzieje, nawet wojna napastnicza nie odgrywa w nich większej roli. Jest on doświadczonym politykiem, który dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, doświadczył nas z bliska i osobiście".

Ukraiński dyplomata zwraca uwagę, że "z punktu widzenia Putina nie ma narodu ukraińskiego, nie ma języka, nie ma kultury, a więc nie ma państwa. Steinmeier zdaje się podzielać pogląd, że Ukraińcy nie są właściwie podmiotem. Moim zdaniem koncert był wyraźnym sygnałem w stronę Moskwy, być może nawet na pokaz dla Putina: trzymam się tego stanowiska".

Niemiecki prezydent jest zdaniem ambasadora "sprytnym politykiem, jednym z najbardziej doświadczonych". Melnyk dodaje, że "Steinmeier od dziesięcioleci tkał pajęczą sieć kontaktów z Rosją".

Według ambasadora Ukrainy zaangażowane są w to osoby, które teraz mają dużo do powiedzenia w koalicji rządzącej.

15:08

14:57

Przeciwnik koncentruje swoje główne wysiłki na przygotowaniu do wznowienia ofensywy w celu zdobycia kontroli w obwodach donieckim i ługańskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w niedzielę w południe.

W podsumowaniu operacyjnym zaznaczono, że Rosjanie kontynuują systematyczne ataki rakietowe i bombowe na obiekty infrastruktury cywilnej i magazyny z paliwem.

Na kierunku poleskim Rosjanie zakończyli etap wycofywania pododdziałów na terytorium Białorusi w celu ich dalszego przerzuty do Rosji - napisano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

W raporcie zaznaczono również, że na wyzwolonych terenach pozostają niewielkie grupy rosyjskich wojsk, które ukrywają się lub próbują samodzielnie przejść przez granicę.



W obwodzie kijowskim trwa oczyszczanie terenów z min, pozostawionych przez wojska rosyjskie.

W rejonie Sum trwa wycofywanie wojsk rosyjskich.

Charków jest w dalszym ciągu blokowany przez przeciwnika, który koncentruje się na ofensywie w kierunku Iziumu.

W obwodzie donieckim trwa ostrzał miejscowości i pozycji ukraińskich. Działania bojowe toczą się "na większości kierunków".

Na południu w obwodzie mikołajowskim trwają walki o miejscowość Ołeksandriwka.

14:37

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział, że masakra ludności cywilnej przez wojska rosyjskie w Buczy, niedaleko Kijowa, była celowa. Dmytro Kułeba domaga się, by Grupa G7 nałożyła na Rosję nowe, "druzgoczące" sankcje.

14:36

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do jak najszybszego odwiedzenia Buczy i innych miast w okolicach Kijowa w celu zebrania dowodów na ewentualne "rosyjskie zbrodnie wojenne". Ukraińskie MSZ dodaje, że wniosek w tej sprawie został już wysłany do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

14:03

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 nad obwodem charkowskim - przekazało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

13:56

Unia Europejska potępia rosyjskie wojska za nieludzkie zbrodnie na cywilach pod Kijowem. W miejscowościach, z których wycofali się Rosjanie, ukraińscy żołnierze znaleźli setki ciał, wiele nosiło ślady tortur i gwałtów. Cywile byli zabijani strzałem w tył głowy.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borell napisał na Twitterze, że jest zszokowany okrucieństwem rosyjskich żołnierzy. Zapewnił, że Unia Europejska wesprze Ukrainę w dokumentowaniu zbrodni wojennych Rosjan, dodając, że każdy taki przypadek musi być rozliczony przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

13:52

Przeciwnik koncentruje swoje główne wysiłki na przygotowaniu do wznowienia ofensywy w celu zdobycia kontroli w obwodach donieckim i ługańskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W podsumowaniu operacyjnym zaznaczono, że Rosjanie kontynuują systematyczne ataki rakietowe i bombowe na obiekty infrastruktury cywilnej i magazyny z paliwem.

13:50

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz powiedział, że zbrodnie, popełnione przez Rosjan, na cywilach pod Kijowem, powinny wstrząsnąć światem.

W nagraniu w serwisie telegram Ołeksij Arestowicz poinformował, co ukraińscy żołnierze zastali w miejscowościach, z których wycofały się rosyjskie wojska - w Buczy, Irpieniu i Hostomlu: "Są tam apokaliptyczne obraz jak z horroru, dowody zbrodni wojennych. Są zgwałcone kobiety, które próbowano spalić, zamordowani urzędnicy władz lokalnych, dzieci, starsi ludzie, mężczyźni. Wielu z nich ma związane ręce i ślady tortur na ciele. Zostali zabici strzałami w tył głowy". 

Posłuchaj
00:28 11665881_1.mp3 Doradca prezydenta Ukrainy: rosyjskie zbrodnie na cywilach powinny wstrząsnąć światem (IAR) 

Ołeksij Arestowicz w swoim wystąpieniu uczcił pamięć zamordowanych chwilą ciszy.

13:42

Rosyjscy okupanci to barbarzyńcy, gwałciciele, złodzieje i zabójcy - zaznaczyła ukraińska aktorka Rimma Ziubina. Dodała, że już w 2014 r. zrozumiała, że nie może dłużej grać w rosyjskich filmach. Tłumaczy także dlaczego mimo licznych zaproszeń nie wyjedzie z Kijowa i jak poprzez poezję daje nadzieję i siłę mieszkańcom atakowanej przez Rosję Ukrainy.

13:36

Rosja zbombardowała portowe miasto Odessa na południu Ukrainy. Według miejscowych władz, trafiona miała zostać ważna infrastruktura z zaopatrzeniem dla ukraińskiej armii. W Mariupolu tymczasem trwają wysiłki, by ewakuować uwięzionych w oblężonym mieście cywilów.

Posłuchaj
00:50 11665924_1.mp3 Więcej w relacji Wojciecha Cegielskiego (IAR) 
13:34

Ukraińskie Siły Zbrojne informują, że odzyskały kontrolę nad miastem Prypeć i obszarem przy granicy z Białorusią. Według tych informacji, Rosjanie wycofują się również z okolic miasta Sumy w północno - wschodniej części Ukrainy. Wojska agresora szykują się natomiast do wznowienia ofensywy w regionach Doniecka i Ługańska. Kontynuują też oblężenie Charkowa.

13:12

O ataku rakietowym na most w Mikołajowie na południu Ukrainy poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. Władze ustalają informacje na temat ataku.

Mer przekazał, że w kierunku mostu wystrzelono kilka rakiet. Poprosił mieszkańców, by nie publikowali w internecie zdjęć i nagrań wideo, dopóki nie pojawi się oficjalna informacja o ataku.

13:09

"To, co wydarzyło się w Buczy i innych przedmieściach Kijowa, można określić jedynie mianem ludobójstwa" - powiedział dziennikowi "Bild" mer Kijowa Witalij Kliczko.

Jak podkreślił "są to okrutne zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin. Cywile rozstrzeliwani ze związanymi rękami".

12:52

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oskarżył armię rosyjską o popełnienie "okrucieństw" w obwodzie kijowskim Ukrainy, i wezwał do nałożenia dalszych sankcji wobec Moskwy.

"Jestem zszokowany przejmującymi obrazami okrucieństw popełnionych przez armię rosyjską w wyzwolonym rejonie Kijowa" - napisał Michel na Twitterze, dołączając hasztag "masakra w Buczy".

12:49

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zaznaczył, że masakra w Buczy została przez Rosjan przeprowadzona z premedytacją"Celem Rosjan jest eliminacja jak największej liczby Ukraińców. Musimy ich zatrzymać i wykopać" - napisał na Twitterze szef MSZ.

Dodał, że domaga się od krajów G7 natychmiastowego nałożenia na Rosję nowych, niszczących sankcji. Miałyby one objąć embargo na rosyjski gaz, ropę i węgiel, zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskiej żeglugi i towarów oraz wykluczenie wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT.

Posłuchaj
00:53 11665864_1.mp3 Tragedia w Buczy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 
12:36

Szefowa brytyjskiego MSZ apeluje o ustalenie, czy Rosjanie popełnili zbrodnie wojenne. "Nie pozwolimy, by Rosja zatuszowała swój udział w tych zbrodniach poprzez cyniczną dezinformację" - zadeklarowała Liz Truss. 

Powtórzyła deklarację, że Londyn w pełni popiera dochodzenie i ewentualne postępowanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Posłuchaj
00:52 11665892_1.mp3 O szczegółach Adam Dąbrowski (IAR) 
12:33

Gubernator obwodu potławskiego Dmitrij Łunin poinformował, że wojska rosyjskie ostrzelały rafinerię w Krzemieńczuku oraz okoliczne magazyny paliw i smarów. Kilka osób doznało poparzeń, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ostrzał nie spowodował również zagrożenia ekologicznego.

"Niestety infrastruktura firmy została zniszczona. Zakład nie działa. Nasi ratownicy nadal bohatersko gaszą pożar. Na szczęście nie ma katastrofy ekologicznej" - napisał Dmitrij Łunin w serwisie Telegram.

12:28

"Opozycyjny bloger Anton Matolka opublikował trzygodzinne nagranie z kamery internetowej oddziału rosyjskiej firmy kurierskiej CDEK w białoruskim mieście Mozyrz" - podał portal zekalo.io. Na nagraniu rosyjscy żołnierze wysyłają do Rosji sprzęty, najprawdopodobniej ukradzione na Ukrainie.

12:25

"W zajętej przez siły rosyjskie Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie otworzyli ogień podczas pokojowego protestu mieszkańców" - poinformowały ukraińskie media.

11:48

Modlimy się o pokój "myśląc o tragedii humanitarnej umęczonej Ukrainy" - poinformował papież Franciszek na Malcie na zakończenie mszy, którą odprawił w mieście Floriana. Zaapelował o to, by dalej pomagać cierpiącym.

Posłuchaj
00:51 11665903_1.mp3 Papież zachęca do modlitw za Ukrainę i pomagania Ukraińcom. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 
11:39

"Rosyjska armia kupiła 45 tys. worków na zwłoki i przywiozła na Ukrainę mobilne krematoria, zaplanowała ludobójstwo na największą skalę od II wojny światowej" - stwierdził pracujący w Berlinie ekspert ds. Europy Wschodniej Sergej Sumlenny.

Czytaj więcej:

11:18

18 tysięcy Rosjan poległo na Ukrainie

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło:

 • 18 tys. żołnierzy
 • 644 czołgi
 • 325 systemów artyleryjskich
 • 143 samoloty i 134 śmigłowców 

Od 24 lutego do 3 kwietnia Rosja straciła również 1830 pojazdów opancerzonych, 105 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1249 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 89 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

11:16

"Znaleźliśmy masowe groby pełne cywilów. Ludzi ze związanymi rękami i nogami. Jasne jest, że to cywile. Jasne jest, że to była egzekucja" - powiedział BBC Siergiej Nikiforow.

Chodzi między innymi o Buczę, gdzie - według Ukraińców - znaleziono masowe groby. "Znaleźliśmy nadpalone zwłoki. Tak, jakby ktoś próbował ukryć ślady swej zbrodni, ale nie starczyło mu czasu, by zatrzeć je porządnie" - mówił Siergiej Nikiforow. Dodał, ze choć musi dobierać słowa ostrożnie, to uważa, iż to, co zrobić mieli Rosjanie "wygląda dokładnie, jak zbrodnie wojenne".

11:03

"Obecnie 11 szefów hromad (gmin) z obwodów kijowskiego, chersońskiego, charkowskiego, zaporoskiego, mikołajowskiego i donieckiego jest w niewoli. Informujemy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, ONZ i organizacje międzynarodowe o nich oraz o innych naszych zaginionych cywilach" - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Żądamy, aby wszyscy nasi cywile, nasi merowie, nasi księża, dziennikarze i aktywiści zostali uwolnieni. Są nielegalnie, pod przymusem przetrzymywani i mają prawo, aby inni walczyli o ich uwolnienie. Robimy to i wzywamy innych, by też to robili" - dodała wicepremier. Przekazała również, że trwają negocjacje w sprawie zwolnienia wszystkich cywilów w ramach wymiany jeńców wojennych.

10:39

Jak poinformował mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk, odkryto zbiorowy grób, w którym pogrzebano około 300 ciał cywilów. Część z nich miała związane ręce. Przy drodze, w odległości 20 kilometrów od Kijowa, znaleziono nagie ciała kilku kobiet, które Rosjanie próbowali wcześniej spalić.

Czytaj również:

10:04

"Zobaczyliśmy straszne rzeczy - porujnowane bloki, spalone samochody osobowe, zdewastowane i obrabowane domy prywatne, zwłoki na ulicach" - mówił Oleksy Doroszenko.

W samym Kijowie uszkodzonych jest 154 bloków mieszkalnych, 20 domów prywatnych, 44 szkoły, 27 przedszkoli.

10:01

Wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk zapowiedziała, że zostanie dziś podjęta kolejna próba ewakuacji cywilów z Mariupola. W oblężonym przez Rosjan ukraińskim mieście od tygodni panuje katastrofa humanitarna - brakuje żywności, wody, leków, elektryczności. Ewakuacja jest organizowana we współpracy z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem.

09:42

W nocy rosyjskie wojska ostrzeliwały dzielnice mieszkalne w Charkowie, rano zaatakowały rakietami Odessę, intensywne ostrzały miały miejsce także w obwodach donieckim i ługańskim - informuje portal Hromadske, podsumowując sytuację w ukraińskich obwodach.

09:19

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 158 dzieci, a 258 zostało rannych. Najwięcej nieletnich straciło życie i doznało obrażeń w rejonie Kijowa i Doniecka.

Wśród ofiar są dzieci, które zginęły w miastach wskutek rosyjskiego ostrzału jak również takie, które poniosły śmierć, uciekając z oblężonych miast.

09:13

Rosja zmieniła strategię i skupia się na próbie przejęcia kontroli nad Donbasem i innymi obszarami wschodniej Ukrainy, by ogłosić sukces podczas obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja - podała w niedzielę stacja CNN, cytując źródła zaznajomione z ustaleniami wywiadu USA.

"Po ponad miesiącu wojny rosyjskie siły lądowe nie były w stanie utrzymać kontroli nad obszarami, na których walczyły. Prezydent Władimir Putin jest pod presją, by zademonstrować zwycięstwo, a na wschodzie Ukrainy ma największe szanse, by je szybko osiągnąć" - twierdzą źródła.

09:10

Portal Nexta opublikował na Twitterze m.in. zdjęcia zrujnowanych domów i pojazdów w miasteczku Irpień w obwodzie kijowskim w rejonie buczańskim pod Kijowem. Mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn ocenił wcześniej, że w wyniku działań rosyjskich wojsk zniszczona została połowa miasta.

08:37

Brytyjski "The Sunday Times" informuje, że premier Boris Johnson chce dozbroić Ukraińców, którzy bronią Odessy. Chodzi o dostarczenie broni, która pomoże odeprzeć rosyjskie ataki z morza. Wielka Brytania miałaby dostarczyć Ukrainie pociski przeciwokrętowe. Zdaniem Borisa Johnsona Rosjanie zaprzestaliby w takiej sytuacji posuwania się w kierunku Odessy.

08:22

Ukraińskie władze i dziennikarze publikują wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach.

"To był bardzo trudny wieczór. Na wyzwolonych przedmieściach Kijowa znajdowanych jest coraz więcej ciał cywilów zabitych przez najeźdźców" - napisał w niedzielę rano na Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

08:04

Wojska najeźdźcy rozmieszczają sprzęt wojskowy w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, dopuszczają się przemocy wobec cywilów, plądrują i kradną.

Ołeksij Reznikow poinformował, że wojska ukraińskie odparły 6 ataków nieprzyjaciela w Doniecku i Ługańsku, zniszczyły 4 czołgi i 6 pojazdów opancerzonych. Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły wczoraj dwa rosyjskie samoloty, jeden śmigłowiec, dron i 4 pociski samosterujące.

07:46

"Rosyjskie siły morskie utrzymują odległą blokadę ukraińskiego wybrzeża na Morza Czarnego i Morza Azowskiego, uniemożliwiając Ukrainie zaopatrywanie się drogą morską. Rosja nadal utrzymuje zdolność przeprowadzenia desantu, ale taka operacja prawdopodobnie staje się coraz bardziej ryzykowna, z powodu czasu, który ukraińskie siły miały na przygotowanie się" - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

07:34

O zabiciu przez Rosjan sołtyski podkijowskiego Motyżyna Olgi Suchenko i jej męża Ihora poinformował mer Makarowa Wadym Tokar. "Smutna wiadomość. Znaleziono ciała sołtyski Motyżyna Olgi Suchenko i jej męża Ihora Suchenko, którzy zostali porwani przez orków (Rosjan) dziesięć dni temu. Do dzisiaj ich losy były nieznane" - napisał Tokar.

07:30

W Mariupolu zginął wczoraj znany litewski reżyser filmów dokumentalnych Mantas Kvedaravičius. Miał 45 lat. Relacjonował on od kilku tygodni dokumentował oblężenie Mariupola przez siły wojskowe Rosji.

Posłuchaj
00:47 11665756_1.mp3 W Mariupolu zginął znany litewski reżyser filmów dokumentalnych. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 

"Straciliśmy znanego nie tylko na Litwie, ale też na świecie, twórcę filmowego, który do ostatnich chwil, mimo grożącego niebezpieczeństwa, działał na zaatakowanej przez rosyjskiego agresora Ukrainie" - napisał prezydent Litwy Gitanas Nauseda, składając kondolencję bliskim reżysera i wszystkim miłośnikom jego talentu. 

07:16

Według porannego raportu Sztabu Generalnego dowódcy różnego szczebla w rosyjskiej 3. Dywizji Zmechanizowanej 20. Armii odmawiają udziału w działaniach bojowych. Wojskowi mają "masowo pisać wnioski o zwolnienie" - przekazał Sztab w komunikacie na Facebooku.

Władze rosyjskie prowadzą tymczasem agitację wśród cywilów, by wstępowali do wojska - takie działania mają miejsce zarówno na terytorium Rosji, jak i w zajętym Donbasie i na Krymie - informuje ukraiński Sztab Generalny.

06:59

Mapa operacji bojowych na Ukrainie. Nie uwzględnia ataków rakietowych, które miały miejsce rano w Odessie.

06:11

Seria silnych eksplozji dała się słyszeć w niedzielę rano w Odessie, portowym mieście na południu Ukrainy - poinformował Reuter powołując się na miejscowych świadków.

06:00

Po wyzwoleniu rejonu Kijowa znaleziono zwłoki zamordowanej naczelnik wsi Motyzin Olhi Suchenko i jej rodziny, którzy zostali uprowadzeni przez żołnierzy rosyjskich - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na naczelnika wsi Makariw Vadyma Tokara.

23 marca rosyjscy żołnierze weszli do domu Olhy we wsi Motyzin, znajdującej się w obwodzie kijowskim. Dokonali rewizji, skonfiskowali samochód i odeszli - relacjonował krewny Olhy. Później jednak wrócili i uprowadzili naczelnik, jej męża a wkrótce i syna.

05:22

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyraziła oburzenie rosyjskim ludobójstwem w Buczy. 

05:14

CNN, powołując się na źródła wywiadowcze, informuje, że Władimir Putin po serii militarnych niepowodzeń skupia się teraz na zajęciu wschodniej Ukrainy, aby mieć na koncie jakiś sukces, którym będzie mógł się pochwalić 9 maja. Tego dnia co roku odbywa się parada wojskowa upamiętniająca zwycięstwo w II wojnie światowej. 

04:16

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: samoloty bojowe pod osłoną myśliwców kontynuują ataki rakietowe i bombowe na zgrupowania żołnierzy nieprzyjaciela, kolumny sprzętu i ośrodki logistyczne

04:16

Ukraińscy specjaliści oczyszczają odbite miasta z ładunków wybuchowych.

04:14

W ten sposób Kijów (i inne ukraińskie miasta) próbują chronić elementy swojego dziedzictwa kulturowego przed skutkami ostrzałów.

04:13

Ukraina przywróciła dostawy gazu ponad 100 tys. mieszkańcom obwodu ługańskiego.

04:12

Od dziś można kupić kartki świąteczne, z których dochód jest przeznaczony na pomoc rodzinom uchodźców z Ukrainy. Kartki przygotowała Fundacja "Oczami Nieba". Znalazły się na nuch ikony lwowskiej artystki Ivanki Demczuk.

04:11

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - przekazała w nocy z soboty na niedzielę Państwowa Agencja Atomistyki. Dodano, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Zobacz także

Zobacz także