more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek uda się z wizytą na Ukrainę? "Nie ma odmowy. Jestem gotów"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 22:22
Papież Franciszek stwierdził, że jest gotowy pojechać na Ukrainę. Taką deklarację złożył w czasie konferencji prasowej w samolocie lecącym z Malty do Rzymu. Dodał również, że możliwe jest spotkanie z Cyrylem. 
Papiez Franciszek: wojna jest czymś okrutnym, nieludzkim, sprzecznym z duchem ludzkim
Papież Franciszek: wojna jest czymś okrutnym, nieludzkim, sprzecznym z duchem ludzkimFoto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

- Jestem gotów zrobić wszystko, co można - podkreślił papież Franciszek w samolocie lecącym do Rzymu z Malty, gdzie zakończył dwudniową wizytę. Następnie zapewnił, że Stolica Apostolska, dyplomacja watykańska "robią wszystko". - Nie można publikować wszystkiego, co robią - dodał. Zapewnił przy tym, że prace dobiegają końca.

"Jestem gotów"

- Wśród możliwości jest podróż, dwie możliwe podróże. O jedną prosił prezydent Polski, (prosił - przypis red.) by wysłać kardynała (Konrada - przypis red.) Krajewskiego, aby odwiedził Ukraińców przyjętych w Polsce - mówił papież. Przypomniał, że kardynał Krajewski, papieski jałmużnik, już dwa razy pojechał z pomocą humanitarną.

Papież zaznaczył, że w kwestii pomocy dla targanej wojną Ukrainy obecnie pokłada duże nadzieje w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Następnie zaznaczył, odnosząc się do swojej ewentualnej podróży na Ukrainę: "Gotowość zawsze jest. Nie ma odmowy. Jestem gotów".

"To duch Kaina"

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu papież podkreślił, że wojna jest czymś "okrutnym, nieludzkim, sprzecznym z duchem ludzkim". - To duch Kaina - dodał.

- Jesteśmy zakochani w wojnie, w duchu Kaina, (wolimy - przypis red.) zabijać, zamiast krzewić ducha pokoju - zauważył papież.

Na ręce wysłanników mediów przekazał kondolencje w związku z dziennikarzami, którzy zginęli na Ukrainie. Zaznaczył, że "polegli w służbie na rzecz dobra wspólnego", i oddał hołd ich odwadze.

Spotkanie z patriarchą Moskwy 

Przekazał również, że od dłuższego czasu planowane jest jego spotkanie z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem. - Trwają prace nad tym. Myśli się o Bliskim Wschodzie jako miejscu spotkania - ujawnił.

Papież powiedział, że od wybuchu wojny na Ukrainie nie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Kontakt z Rosją mam oficjalny, przez ambasadę - wyjaśnił papież, przywołując swoją wizytę w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej na początku rosyjskiej inwazji.

Posłuchaj
00:47 11666583_1.mp3 Papież Franciszek: możliwe są dwie podróże (IAR)

Czytaj więcej:

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

nj 

Zobacz także

Zobacz także