Koniec procesu pomiędzy PGNiG a Gazpromem. Uprawomocnił się wyrok sztokholmskiego sądu
Dobiegła końca batalia prawna dotycząca rozstrzygnięcia sporu pomiędzy PGNiG - Gazprom. Polska spółka podkreśla, że korzystny dla niej wyrok Trybunału Arbitrażowego dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim jest ostateczny. W komunikacie zaznaczono, że "wyczerpała się ścieżka prawna kwestionowania tego wyroku przez Gazprom".
2022-04-11, 18:29
Rosyjska spółka nie złożyła skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie oddalającego skargę o uchyleniu wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego z 30 marca 2020 roku. Wyrok Sądu Apelacyjnego z 9 marca 2022 r. jest prawomocny.
W marcu 2020 r. Trybunał wydał korzystne dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa orzeczenie, zmieniające formułę ustalania ceny kupna-sprzedaży gazu w wiążącym spółki kontrakcie. W czerwcu 2020 r. Gazprom złożył skargę o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego. W marcu 2022 r. Sąd Apelacyjny tę skargę oddalił jako bezzasadną.
W wyniku wdrożenia wyroku Trybunału Arbitrażowego, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymało od Gazpromu kwotę 1,5 mld dolarów z tytułu rozliczenia zrealizowanych wcześniej dostaw gazu według formuły cenowej ustalonej przez Trybunał Arbitrażowy.
Gazowa spółka podkreśla, że pieniądze te przeznaczyła na wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wskazano miedzy innymi na różnicowanie kierunków dostaw gazu. PGNiG podkreśla. że "szczególnie istotna z tego punktu widzenia była inwestycja w rozwój własnego wydobycia gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym".
REKLAMA
ng
REKLAMA