Droga Krzyżowa w Watykanie. Ukraińskie Kościoły krytyczne wobec inicjatywy papieża
W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum przejdzie tradycyjna Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka. Zgodnie z decyzją Watykanu, krzyż mają nieść wspólnie Ukrainka i Rosjanka, co ma symbolizować pojednanie między tymi narodami. Nie podoba się to dużej części wiernych ukraińskich Kościołów: rzymskokatolickiego i greckokatolickiego.
2022-04-14, 18:55
Kościoły zwracają uwagę, że nie można mówić o pojednaniu, dopóki rosyjscy żołnierze zabijają ukraińskich cywilów, gwałcą kobiety i dzieci, rujnują i plądrują ukraińskie miasta i wsie.
"Nie ma pokoju bez sprawiedliwości"
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk uważa, że taki scenariusz Drogi Krzyżowej obraża Ukraińców. - Nasze stanowisko jest następujące: nie możemy mówić o pojednaniu, ponieważ nas zabijają. Po to, by ten idealny stan pojednania był osiągnięty w stosunkach między ludźmi i między narodami - należy przerwać wojnę. Drugim krokiem jest ujawnienie oraz sprawiedliwe osądzenie zbrodni, ponieważ nie ma pokoju bez sprawiedliwości - powiedział abp Szewczuk.
Ambasador Ukrainy w Watykanie Andrij Jurasz również odniósł się do inicjatywy Stolicy Apostolskiej. Jak napisał, ambasada rozumie i podziela zaniepokojenie ideą udziału ukraińskich i rosyjskich kobiet w niesieniu krzyża podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum. Jak dodał, ukraińscy dyplomaci próbują wyjaśnić przeszkody w realizacji tego pomysłu i jego możliwe konsekwencje.
Papież Franciszek powierzył napisanie rozważań Drogi Krzyżowej rodzinom, w tym rosyjskiej i ukraińskiej. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało treść rozważań i modlitw. Ich autorami są między innymi rodzina wielodzietna, bezdzietne małżeństwo, małżeństwo z niepełnosprawnym synem, wdowa z dziećmi, a także rodzina migrantów.
REKLAMA
Rozważania ukraińskich i rosyjskich rodzin
Przy XIII, przedostatniej stacji, "Jezus umiera na Krzyżu", odczytane zostaną rozważania napisane wspólnie przez rodzinę ukraińską i rosyjską. W tekście modlitwy jest mowa po cierpieniach spowodowanych wojną i prośba o pokój i braterstwo. Rodziny wspólnie będą nieść krzyż podczas kolejnych stacji w Koloseum.
Posłuchaj
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wraca do Koloseum. Powierzenie napisania rozważań rodzinom watykaniści łączą z tym, że 26 czerwca, podczas X Spotkania Rodzin w Rzymie, zakończy się ustanowiony przez papieża Rok Rodziny, nawiązujący do papieskiej encykliki Amoris Laetitia.
- "Byłaby promieniem światłości". Szef MSZ Ukrainy o potencjalnej wizycie papieża w Kijowie
- Papież uda się do Kijowa? Ambasador Ukrainy: Rosja zrobi wszystko, by to uniemożliwić
- Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
nt
REKLAMA