"Dziękujemy Polakom, którzy oddawali życie za nasz kraj". Uroczystości w rocznicę wyzwolenia Bolonii
77 lat temu - 21 kwietnia 1945 roku - oddziały 2. Korpusu Polskiego walczące na froncie włoskim zajęły Bolonię. W mieście tym odbyły się polsko-włoskie uroczystości, w których uczestniczyli konsul generalna RP w Mediolanie Anna Golec-Mastroianni i burmistrz Bolonii Matteo Lepore.
2022-04-21, 19:29
Uroczystości rozpoczęły się na bolońskim Piazza Nettuno przy tablicy upamiętniającej wyzwolenie miasta. Złożono tam wieńce. Burmistrz Bolonii podkreślił niezwykłą otwartość Polski przyjmującej osoby uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy.
- Dziękujemy Polakom, którzy pokazali, czym jest gościnność, i którzy reprezentują teraz całą Europę - podkreślił. - Dziękujemy Polakom, którzy oddawali życie za nasz kraj - dodał Lepore.
Jego słowa zacytował konsulat generalny w Mediolanie na Twitterze.
Msza na cmentarzu wojennym
REKLAMA
Na polskim cmentarzu wojennym San Lazzaro odprawiono mszę. Tam także odbyła się ceremonia złożenia wieńców.
Uroczystości nie tylko w Bolonii
Uroczyste wydarzenia odbyły się też w innych miastach włoskiego regionu Emilia Romania, w tym w Imoli, gdzie znajduje się pomnik generała Andersa.
Wieńce zostaną złożone w piątek w mieście Forli. Na tamtejszym kampusie uniwersyteckim zostanie zasadzone drzewko ku pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Zapowiedziano też spotkanie "Witold Pilecki - bohaterski kapitan z Auschwitz".
Wyzwolenie Bolonii
Bitwa o Bolonię była ostatnią operacją 2. Korpusu Polskiego we Włoszech i ostatnim jego starciem podczas II wojny światowej. Miasto zostało wyzwolone w ramach operacji "Buckland", która miała decydujące znaczenie dla zadania Niemcom ostatecznej klęski we Włoszech. W walkach zginęło około 300 polskich żołnierzy, kolejnych 600 zostało rannych.
REKLAMA
Posłuchaj
W Bolonii znajduje się polski cmentarz wojenny, który jest największą spośród czterech polskich nekropolii we Włoszech. Spoczywa na nim 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, walczących w ramach 8. Armii Brytyjskiej w rejonie Linii Gotów, Apeninu Emiliańskiego, rzeki Senio i Bolonii. 2. Korpus Polski, wraz z 1. Korpusem w Szkocji i 1. Dywizją Pancerną, stanowił trzon wojsk lądowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, podległych rządowi polskiemu na emigracji.
ms
REKLAMA