more_horiz
Wiadomości

Amerykańskie uzbrojenie dla Polski. Szef MON mówi o większej skali i przyspieszeniu dostaw

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 23:27
Po spotkaniu z szefami amerykańskich koncernów zbrojeniowych, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział znaczne zwiększenie zamówień sprzętu wojskowego dla polskiego wojska. Przebywający w Waszyngtonie szef resortu obrony oświadczył, że Polska potrzebuje całej gamy amerykańskiego sprzętu - od systemów obrony powietrznej, przez samoloty i śmigłowce po wyrzutnie pocisków Javelin.
Mariusz Błaszczak zapowiedział zakup nowego uzbrojenia od USA
Mariusz Błaszczak zapowiedział zakup nowego uzbrojenia od USAFoto: TT/@PolishEmbassyUS

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w stolicy USA z przedstawicielami firm Lockheed Martin, General Dynamics oraz Boeing. - Rozmowa z kierownictwem tych trzech firm jest konsekwencja mojej rozmowy z sekretarzem obrony Austinem - powiedział minister.

Większe zamówienia na amerykański sprzęt

Mariusz Błaszczak dodał, że w najbliższym czasie Polska złoży zapytania ofertowe w sprawie nowych zakupów. - W tej chwili nie będę mówił o skali tych zamówień, ale będzie ona znacząco większa niż zamówienia złożone uprzednio - dodał.

Minister obrony mówił, że Polska potrzebuje więcej baterii Patriot, rakiet HIMARS, samolotów bojowych i śmigłowców uderzeniowych. - Rozmawialiśmy także o rakietach JASM i Javelin a więc całej gamie produktów tych trzech firm - powiedział szef resortu obrony.

Mariusz Błaszczak dodał, że wojsko polskie powinno być interoperacyjne z wojskiem amerykańskim co oznacza, że dysponuje i będzie dysponować bronią tożsamą z bronią jaką dysponują wojska Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj
00:55 11699281_1.mp3 Minister Błaszczak zapowiada nowe zamówienia na uzbrojenie z USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także