more_horiz
Wiadomości

Plan digitalizacji wart około miliona euro. Polska pomoże ocalić sztukę Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 20:59
- Ja wstępnie wyraziłem zgodę, także litewski minister się do tego przychylił, a ponieważ Unia Europejska jeszcze tego nie zrobiła, to my - Polska i Litwa, razem z Ukrainą - stworzymy fundusz na digitalizację kultury ukraińskiej - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefami resortów kultury państw trójkąta lubelskiego w Kijowie. - To jest coś, co będzie konkretem i co będziemy realizowali - podkreślił, dodając, że "wstępny" fundusz wynosić będzie ok. miliona euro.
Pomnik Tarasa Szewczenki w Borodziance, który został ostrzelany przez rosyjskie wojska
Pomnik Tarasa Szewczenki w Borodziance, który został ostrzelany przez rosyjskie wojskaFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W trakcie wizyty na Ukrainie minister kultury odwiedził Borodziankę, gdzie Rosjanie zbombardowali osiedla mieszkalne. Przypomniał, że w Borodziance, która prawie przez miesiąc była okupowana przez wojska rosyjskie, zginęło łącznie 200 osób.

Zaznaczył, że nieludzkie bombardowania tego miasta dowodzą, że Rosjanie stosują terror wobec ludności cywilnej. Dodał, że zbrodnie wojenne są typowe dla rosyjskich żołnierzy. - To mieliśmy w Czeczenii, w Gruzji, w tej chwili to mamy na Ukrainie. A już na Ukrainie mieliśmy przecież Donbas i Krym. Nie ma na to zgody, dlatego też wspieramy Ukrainę bardzo silnie, od samego początku, a nawet jeszcze przed wojną - podkreślił.

"Potrzebna rewizja pewnych trendów kulturowych"

W Kijowie wicepremier Gliński uczestniczył w spotkaniu ministrów kultury Trójkąta Lubelskiego. Szefowie resortów kultury Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiali o przeciwdziałaniu agresji rosyjskiej w obszarze kultury i informacji. - Kraj, który się sam wypisuje z grona państw cywilizowanych, musi ponieść najgłębsze konsekwencje - mówił Piotr Gliński, pytany o "derusyfikację" różnych dziedzin życia.

- Uważa się za niezrozumiałe, jeżeli mówimy, że w tej chwili to nie jest czas na rosyjski balet, Chór Aleksandrowa, ale także na wspaniałą przecież literaturę czy muzykę poważną rosyjską. Nie jest czas dlatego, że Rosjanie - nie tylko Putin, także Rosjanie - wybrali jakąś tragiczną i obłędną drogę rozwiązywania swoich problemów, także narodowych. Ten naród trzyma się na imperialistycznej ekspansji - i na to zgody nie ma - powiedział Piotr Gliński. Zaznaczył, że "nie mówi nic nowego ponad to, o co apelują Ukraińcy".

Minister kultury ocenił też, że ich walka daje światu czas na refleksję. - Potrzebna jest nam wszystkim na świecie rewizja nie tylko geopolityki światowej, ale także pewnych trendów kulturowych, które na świecie dominują - bo one doprowadziły nas do miejsca, gdzie okazuje się, że w XXI wieku możemy mieć do czynienia ze zbrodniami wojennymi i z takim napadem brutalnym, straszliwym za pomocą bomb zrzucanych na szpitale, przedszkola, teatry i domy mieszkalne - mówił minister kultury. - Nie możemy się na to zgodzić, to jest zaprzeczenie także tym pięknym osiągnięciom kultury rosyjskiej, ale to sami Rosjanie wybrali - dodał.

Polsko-ukraińska współpraca

Podkreślił, że Polska od samego początku pomaga Ukrainie. - Powołaliśmy, już dzień przed wojną, zespół do pomocy Ukrainie w dziedzinie kultury. Ponad 20 transportów z materiałami potrzebnymi do zabezpieczeń wysłano nie tylko do Lwowa, ale i do Kijowa. Polska zdecydowanie jest tutaj liderem - przekazał minister kultury i dziedzictwa narodowego

- My od lat mieliśmy bardzo dobre relacje z Ukraińcami na poziomie współpracy muzealnej, między archiwistami - to w tej chwili procentuje. Wspólne, mieszane zespoły konserwatorskie od lat, zwłaszcza na zachodniej Ukrainie, są obecne - zwrócił uwagę wicepremier.

Będzie digitalizacja sztuki ukraińskiej

Piotr Gliński przypomniał, że między resortami Polski, Litwy i Ukrainy została podpisana umowa, nawiązująca do tradycji Unii Lubelskiej, tworząca Trójkąt Lubelski. - Z tym jest związana bardzo konkretna praca - mieliśmy zacząć od wymiany młodzieży, to w tej chwili zostało zawieszone, bo jest wojna, ale dzisiaj jest konkret, na którym bardzo zależało stronie ukraińskiej. Ja wstępnie wyraziłem zgodę, także minister litewski się do tego przychylił, ponieważ Unia Europejska jeszcze tego nie zrobiła, to my - Polska i Litwa, razem z Ukrainą - stworzymy fundusz na digitalizację kultury ukraińskiej. Zwłaszcza wobec wojny jest potrzeba zabezpieczenia tego dziedzictwa poprzez digitalizację - tak jest najprościej i najnowocześniej - zapowiedział.

Ocenił, że "wstępny" fundusz opiewał będzie na ok. miliona euro. - To jest coś, co będzie konkretem i co będziemy realizowali - podkreślił wicepremier.

Niepodważalna solidarność z Ukrainą

Podczas wizyty kraje Trójkąta Lubelskiego wyraziły niepodważalną solidarność z Ukrainą, podpisując stosowne oświadczenie w tej sprawie.
Omówiono także pilne kwestie dotyczące, m.in.: utworzenia wspólnej grupy roboczej ds. przywrócenia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego; konieczności nałożenia sankcji na osoby fizyczne i prawne wspierające rosyjską agresję militarną na Ukrainę oraz szerzące dezinformacje o wojnie na Ukrainie; wsparcia finansowego dla ukraińskich nadawców; dostarczenia Ukrainie sprzętu telewizyjnego i radiowego, który pomoże w odbudowie infrastruktury telewizyjnej zniszczonej przez wojska rosyjskie na niektórych obszarach; realizacji projektów kulturalnych mających na celu wsparcie czasowo przesiedlonej ludności ukraińskiej (uchodźców), w tym inicjatyw współpracy kulturalnej między artystami i ludźmi kultury, dostarczania książek itp.

Czytaj także:

MKiDN przypomina, że wspólne wydarzenia i współpracę między państwami Trójkąta Lubelskiego zaplanowano jeszcze przed pełną inwazją rosyjską na Ukrainę. To inicjatywa, która jednoczy Ukrainę, Litwę i Polskę. W ramach tego formatu Warszawa, Wilno i Kijów współpracują w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. 28 lutego ministrowie kultury Trójkąta Lubelskiego podpisali internetową deklarację współpracy w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa, zawierającą m.in. zamiar rozwoju wspólnych szlaków kulturowych Ukraina-Polska-Litwa.

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem