more_horiz
Wiadomości

Embargo na ropę i gaz bardziej zaszkodzi Unii niż Rosji? USA zalecają ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 22:29
- Odejście od rosyjskich surowców energetycznych powinno być wprowadzone w "inteligentny sposób" - zalecił wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Podobnego zdania jest amerykańska sekretarz skarbu, która ocenia, że ostre embargo mogłoby wyrządzić większe szkody Zachodowi niż Rosji.
Sekretarz skarbu USA ocenia, że gwałtowne embargo na rosyjskie surowce przyczyni się do wzrostu ich cen i w rezultacie bardziej zaszkodzi Zachodowi niż Rosji
Sekretarz skarbu USA ocenia, że gwałtowne embargo na rosyjskie surowce przyczyni się do wzrostu ich cen i w rezultacie bardziej zaszkodzi Zachodowi niż RosjiFoto: ESB Professional/ Shutterstock

Przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych przestrzegają przed wprowadzeniem przez Europę natychmiastowego zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że europejski zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu może mieć niezamierzone konsekwencje gospodarcze i ostatecznie spowodować więcej szkody niż pożytku.

- Europa średnioterminowo musi wyraźnie zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji. Ale musimy być ostrożni, gdy myślimy o całkowitym zakazie - powiedziała Yellen.

Tłumaczyła, że europejski zakaz importu ropy spowodowałby wzrost cen na rynkach światowych i ostatecznie miałby niewielki negatywny wpływ na Rosję, ponieważ Moskwa zrekompensowałaby sobie straty w eksporcie wyższymi cenami.

Trwają dyskusje nad właściwym mechanizmem sankcji

W wywiadzie dla CNN, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu Daleep Singh wyraził przekonanie, że Europa jest zdeterminowana by zakończyć pozostały eksport rosyjskiej ropy i gazu. Singh podkreślił, że ograniczenie dostaw rosyjskiej energii do Europy należy przeprowadzić w taki sposób by uderzyło w dochody rosyjskiego prezydenta Władimira Putina a nie w Europę i resztę świata.

Przedstawiciel Białego Domu dodał, że obecnie trwają dyskusje na temat wypracowania właściwego mechanizmu, który ograniczy Władimirowi Putinowi możliwości finansowania swojej machiny wojennej.

Posłuchaj
00:53 walkuski spec usa ostroznosc .mp3 Przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych przestrzegają przed wprowadzeniem przez Europę natychmiastowego zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Wysoki rangą urzędnik Białego domu oświadczył, że odejście od rosyjskich surowców energetycznych powinno być wprowadzone w „inteligentny sposób”. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

Czytaj także:


Unia Europejska jest w dużym stopniu uzależniona od importu surowców energetycznych z Rosji. Z tego kraju pochodzi ok. 25 proc. importowanej przez UE ropy naftowej, ok. 40 proc. importu gazu ziemnego, a także 44 proc. sprowadzanego węgla kamiennego (PAP) Unia Europejska jest w dużym stopniu uzależniona od importu surowców energetycznych z Rosji. Z tego kraju pochodzi ok. 25 proc. importowanej przez UE ropy naftowej, ok. 40 proc. importu gazu ziemnego, a także 44 proc. sprowadzanego węgla kamiennego (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem