more_horiz
Wiadomości

1100 rakiet spadło na Ukrainę. Zełenski: Spokojne miasta i wioski zamienili w piekło

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 06:58
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że od początku inwazji siły rosyjskie wystrzeliły na terytorium Ukrainy ponad 1 100 rakiet. W wystąpieniu ukraiński przywódca dodał, że ostrzał rakietowy i bombardowania zniszczyły wiele lokalnych społeczności.
Zniszczony budynek mieszkalny po rosyjskim ataku w Charkowie
Zniszczony budynek mieszkalny po rosyjskim ataku w CharkowieFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

- W ciągu dwóch miesięcy Rosjanie wystrzelili ponad 1 100 rakiet. Prowadzą nieustanny ostrzał artyleryjski i bombardowania. Torturują, kradną i zabijają. Zaminowali naszą ziemię, a spokojne miasta i wioski zamienili w piekło. Jednak nic nie osiągnęli, ani nie osiągną - mówił Wołodymyr Zełenski.

Przypomniał, że rosyjska ofensywa trwa od dwóch miesięcy, a na samym początku nikt na świecie nie wierzył, że wojska ukraińskie zdołają przeciwstawić się najeźdźcy.

- Miesiąc temu nadal musieliśmy przekonywać wiele krajów, że postawienie na Ukrainę oznacza wygraną. Teraz już wszyscy to wiedzą - dodał Wołodymyr Zełenski, podkreślając, że dzięki swojej odwadze naród ukraiński stał się symbolem walki o wolność.

Rakiety z ładunkiem atomowym?

Siergiej Ławrow stwierdził w poniedziałek, że "ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest obecnie realne i nie można go lekceważyć". Jak informuje Reuters, minister spraw zagranicznych Rosji podkreślił, że "Rosja opowiada się za zmniejszeniem tego zagrożenia".

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że w piątek podsekretarz stanu USA Victoria Nuland stwierdziła, że Stany Zjednoczone nie wykluczają użycia broni jądrowej przez Rosję, dlatego ostrzegają prezydenta Rosji Władimira Putina, że ten krok będzie miał dla niego i Rosji absolutnie katastrofalne skutki.

Ukraińska Prawda podała, że w wywiadzie dla rosyjskiej państwowej telewizji Ławrow zasugerował także, iż wojna rosyjsko-ukraińska zakończy się prawdopodobnie podpisaniem porozumienia, ale wszystko będzie zależało od przebiegu działań wojennych.

Czytaj również:

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

pg

Zobacz także

Zobacz także