more_horiz
Wiadomości

TSUE będzie transmitował ogłaszanie wyroków. "Milowy krok"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 17:22
Unijny Trybunał Sprawiedliwości będzie transmitował na żywo ogłaszanie wyroków oraz odczytywanie opinii rzeczników generalnych. Pracownicy TSUE uznali to za rewolucję. - To na razie pierwszy krok, ale milowy - oceniono.
Rewolucja transmisyjna w TSUE
Rewolucja transmisyjna w TSUEFoto: Shutterstock/nitpicker

Od dziś unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpoczął transmisję na żywo ogłaszanych wyroków i odczytywanych opinii rzeczników generalnych, udostępnił też rozprawy w internecie, choć z opóźnieniem. Pracownicy unijnego Trybunału Sprawiedliwości uważają, że to rewolucja.

Decyzja dotycząca transmisji w internecie dotyczy na razie spraw rozpatrywanych przez Wielką Izbę, później ma objąć także pozostałe sprawy rozpatrywane w mniejszym składzie sędziowskim. Rozprawy będą dostępne w internecie z kilkugodzinnym opóźnieniem - te poranne będą do obejrzenia od 14.30 a te popołudniowe następnego dnia.

Milowy krok TSUE

- To na razie pierwszy krok, ale milowy - skomentował jeden z rozmówców w unijnym Trybunale brukselskiej korespondentki Polskiego Radia. Od kilku lat w Trybunale dyskutowano o możliwości transmitowania rozpraw w internecie. Jednak - jak usłyszała w Luksemburgu Beata Płomecka - przejrzystością i streamingiem rozpraw nieszczególnie była zainteresowana Komisja EuropejskaUstalono na razie, że przez najbliższe pół roku, Trybunał będzie udostępniać rozprawy z kilkugodzinnym opóźnieniem. Założenie jest jednak takie, że w przyszłości będą one dostępne w sieci na żywo.

Posłuchaj
00:51 11707661_1.mp3 Od dziś unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpoczął transmisję na żywo ogłaszanych wyroków i odczytywanych opinii rzeczników generalnych - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także