more_horiz
Wiadomości

Rosyjska agresja zmusiła 11,5 miliona Ukraińców do opuszczenia swoich domów [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:30
Wołodymyr Zełenski poinformował, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia ich domów, a 5 mln udało się za granicę. Ukraina rozpoczęła już przygotowania do odbudowy miast, osiedli i infrastruktury zniszczonych przez rosyjskich okupantów. Straty jakie Rosjanie wyrządzili na Ukrainie przekroczyły dotychczas 600 mld dolarów. Na bieżąco śledzimy najnowsze informacje nt. działań wojennych.
Wołodymyr Zełenski poinformował, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia ich domów.
Wołodymyr Zełenski poinformował, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia ich domów.Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
  • Czwartek jest 64. dniem wojny na Ukrainie.
  • W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 217 dzieci, a rannych zostało 393 - takie liczby przekazuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Nie są to pełne dane, bo władze w Kijowie nie są w stanie ustalić liczby ofiar na okupowanych terenach i w rejonie walk
  • Cały czas atakowana przez Rosjan jest huta Azowstal - ostatni punkt oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim, ale także miejsce schronienia setek cywilów
  • Ukraińcy uciekają z zajętego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy, gdzie najeźdźcy planują urządzić w czwartek tzw. referendum i powołać tam "republikę ludową" jak w Donbasie - podało CNN, powołując się na mieszkańców.
  • Siły ukraińskie uderzyły w nocy na pozycje wojsk rosyjskich na Wyspie Węży. Zniszczono zestaw obrony przeciwlotniczej Strieła-10 i uszkodzono stanowisko dowodzenia.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Twitter/Facebook/ jmo, mbl

Relacja live:

04:44

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował nowe mapy dot. aktualnej sytuacji na Ukrainie.

03:46

Stany Zjednoczone dostarczyły już Ukrainie ponad połowę z obiecanych dziewięćdziesięciu haubic 155 mm.

 
02:53

W obliczu konfliktów z użyciem przemocy wysiłki ONZ na rzecz budowania pokoju wydają się bardziej istotne niż kiedykolwiek – mówił w środę ambasador Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Odniósł się do agresji Rosji na Ukrainę.

02:39

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nazwał aktem agresji wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii. Dodał, że przyspieszy to jedynie transformację energetyczną na naszym kontynencie i przejście na zielone źródła.

02:20

Kazachstan może uznać rosyjskiego reżysera i publicystę Tigrana Keosajana za persona non grata. Keosajan, znany z poparcia dla Władimira Putina, w swoim programie powiedział, że Kazachstan może spotkać ten sam los co Ukrainę, jeśli nie opowie się jednoznacznie po stronie Rosji. Wypowiedź reżysera została publicznie skrytykowana przez szefa kazachskiej dyplomacji, który wyraził nadzieję, że Keosajan "dołączy do listy osób, które nie są mile widziane w Kazachstanie".

01:34

Grupa kanadyjskich śledczych pomaga Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w gromadzeniu dowodów rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Na terytorium Kanady policja zbiera informacje od ukraińskich uchodźców.

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly zwróciła w niedzielę uwagę, że Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako środków terroru, a Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw.

01:31

Izba Gmin parlamentu Kanady jednogłośnie przyjęła w środę uchwałę uznającą działania Rosji na terenie Ukrainy za ludobójstwo. Kanada uczestniczy w dokumentowaniu tych zbrodni.

00:55
00:54

Posłuchaj
00:48 11710895_1.mp3 Rzecznik Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że odcięcie dostaw gazu do Polski i Bułgarii to używanie przez Rosję energii jako broni. Psaki poinformowała, że władze USA są w tej sprawie kontakcie z Europą, w tym z Polską i Bułgarią - relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

  

00:51

Posłuchaj
00:14 11710909_1.mp3 Szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss powiedziała w środę wieczorem, że "trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO i pomóc Polsce". Jak podkreśliła, wojna na Ukrainie musi być lekcją dla Zachodu, by działać sprawniej (IAR).

 

00:35

Wołodymyr Zełenski poinformował, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia ich domów a 5 mln udało się za granicę. Jednak 95 proc. migrantów chce powrócić do swych domów. Dlatego, jak podkreślił, istnieje pilna potrzeba opracowania planów odbudowy, wygodnej, europejskiej Ukrainy.

00:32

Prezydent Wołodymyr Zełenski na Zjeździe Władz Lokalnych i Regionalnych powiedział, że Ukraina rozpoczęła już przygotowania do odbudowy miast, osiedli i infrastruktury zniszczonych przez rosyjskich okupantów.

Zełenski podkreślił, że według wstępnych szacunków straty Ukrainy w rezultacie wojny z Rosją przekroczyły dotychczas 600 mld dolarów.

00:31

Posłuchaj
00:48 11710885_1.mp3 Antonio Guterres najpierw poleciał do Moskwy i rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Potem spotkał się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą, a teraz jest w Kijowie. Szef ONZ ma rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

 

00:25

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych jest już w Kijowie. Antonio Guterres próbuje mediować pomiędzy Rosją a Ukrainą, by doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. Polityk ma spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim.

00:10

Liz Truss wezwała kraje, które potępiły rosyjską inwazję, do podwojenia poparcia dla Kijowa i dostarczenia Ukrainie broni ciężkiej.

23:52

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss oświadczyła w środę wieczorem, że Wielka Brytania i inne państwa zachodnie powinny dostarczyć Ukrainie w ramach długoterminowego wsparcia militarnego samoloty bojowe.

W wygłoszonym w Londynie przemówieniu na temat wyzwań w polityce zagranicznej Truss powiedziała, że w wojnie na Ukrainie Zachód "musi być przygotowany na długą drogę i musi podwoić wsparcie" dla tego kraju. Podkreśliła, że "los Ukrainy wciąż jest niepewny" i Zachód "nie może popaść w samozadowolenie".

23:17

Posłuchaj
00:30 11710807_1.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w wywiadzie dla telewizji Sky News powiedział, że Polska opowiada się za całkowitym zakazem importu paliw kopalnych z Rosji. Podkreślił, że Rosja gra surowcami energetycznymi, by osiągąć swoje cele polityczne. Dodał, że Polska planuje zrezygnować z rosyjskich paliw kopalnych do końca roku (IAR).

 

23:07

Według informacji ukraińskiego dowództwa, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, Rosja straciła ponad 22 tysiące żołnierzy.

23:06

Ukraińskie dowództwo wojskowe poinformowało, że dziś obrońcy Ukrainy odparli sześć rosyjskich ataków. Ukraińska agencja prasowa Ukrinform podała, że w wyniku tych działań strona rosyjska poniosła poważne straty.

"Nasze wojska zniszczyły pięć czołgów, system artyleryjski, 21 pojazdów opancerzonych oraz działo przeciwlotnicze. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła jedną rakietę sterowaną i trzy drony typu Orlan-10" - napisano w komunikacie.

23:05

Zgromadzenie Rady Europy wezwało do utworzenia międzynarodowego trybunału do zbadania zbrodni popełnionych przez Rosję, a także do wykorzystania skonfiskowanego mienia rosyjskich oligarchów na potrzeby uchodźców wojennych z Ukrainy. 

22:46

Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze o rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim, podczas której zapewniła go o wsparciu Unii Europejskiej dla Ukrainy. 

22:26

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że została stworzona Grupa Doradcza Obrony Ukrainy, która będzie między innymi zajmować się koordynacją i przekazywaniem Ukrainie broni z NATO. We wtorek w bazie Ramstein spotkało się ponad 40 szefów resortów obrony, w tym państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i ministra obrony Ukrainy.

We wpisie na facebooku Ołeksij Reznikow podkreślił, że spotkanie pokazało, iż "powstała prawdziwa koalicja, której celem jest pokonanie rosyjskiej tyranii i udzielenie pomocy w zakończeniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę".


21:57

Posłuchaj
00:51 11710750_1.mp3 Prezydent Niemiec zapowiedział pomoc humanitarną, finansową i wojskową dla Ukrainy. O sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, a także o bezpieczeństwie energetycznym w Europie, Frank-Walter Steinmeier rozmawiał dziś w Koszycach z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą - relacja Wojciecha Stobby (IAR).

 

21:50

Prezydent Ukrainy przemówił do rodaków w wieczornym wystąpieniu. Wołodymyr Zełenski podsumował 63. dobę wojny. 

21:45

Dzieci w szkołach częściowo zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, są zmuszane do podpisywania zeszytów: "Mariupol, obwód rostowski" w Rosji - poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Dodał, że mianowany przez wojsko rosyjskie pseudomer Mariupola Kostiantyn Iwaszczenko na spotkaniach z mieszkańcami na pytanie o przynależność terytorialną miasta odpowiada, że Mariupol będzie należeć do obwodu rostowskiego w Rosji.

21:43

Ołeh Syniehubow powiedział, że siły wroga kontynuują ofensywę na kierunku Iziumu. Jak poinformował, Siły Zbrojne Ukrainy wzięły do niewoli pięciu Rosjan. - Zatrzymani najeźdźcy są zdezorientowani i zdemoralizowani. Składają zeznania w sprawie zbrodni swojego dowództwa - przekazał szef obwodu charkowskiego.

21:42

Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w środę w rosyjskich ostrzałach tego regionu.

Rosjanie kontynuowali ostrzały Charkowa i obwodu z wykorzystaniem artylerii, moździerzy, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

21:17

Wołodymyr Zełenski poinformował o odbytej rozmowie telefonicznej z Ursulą von der Leyen. Prezydent Ukrainy podziękował Komisji Europejskiej za decyzję o zniesieniu ceł na ukraińskie towary przemysłowe i żywność. Omówiono dalsze wsparcie.

Jak dodał, przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła o szóstym pakiecie sankcji, który musi obejmować embargo na ropę.

21:13

Szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko przekazał na Telegramie, że "jedna osoba cywilna zginęła, a osiem odniosło obrażenia w środę na skutek ostrzelania przez wojska rosyjskie miasta Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy".

Kyryłenko dodał, że w szpitalu w Bachmucie udzielono pomocy medycznej dwóm osobom, które zostały ranne w obwodzie ługańskim.

21:07

Posłuchaj
00:52 11710629_1.mp3 Komisja Europejska podkreśla, że zapłata rublami za gaz z Rosji będzie złamaniem unijnych sankcji. Jednak wytyczne Brukseli w tej sprawie nie są jednoznaczne - Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

 

20:43

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do Ukraińców, by przygotowali się na kilka bardzo trudnych tygodni działań bojowych związanych z przygotowywaniem przez siły rosyjskie wielkiej ofensywy w Donbasie.

20:39

Przemawiając do zebranych w Brukseli samorządowców z 27 państw Unii Europejskiej, mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że "nasze ulice do niedawna rozbrzmiewały śmiechem dzieci, teraz spływają krwią". - Domy są dzisiaj cmentarzyskiem. Zamiast życia mamy śmierć - podkreślił. 

20:21

Posłuchaj
00:22 11710611_1.mp3 - Rosja zaczęła nową serię szantażu energetycznego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak wskazał, "decyzja o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii pokazuje, że nikt w Europie nie może mieć nadziei na utrzymanie normalnej gospodarczej współpracy z Moskwą".

 

20:19

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy informuje, że "ponad 48 kg złota, skonfiskowanego u ministra z czasów prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, będzie przekazane na rzecz sił zbrojnych".

Jak podano, wartość skonfiskowanego złota w ekwiwalencie pieniężnym wynosi ponad 90 mln hrywien (ok. 13,2 mln złotych).

19:52

- Unia Europejska będzie pracować nad tym, aby decyzja rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu o ograniczeniu dostaw do Polski i Bułgarii miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, porównując ruch Kremla do "szantażu".

19:46

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że w Naddniestrzu - graniczącym z Ukrainą separatystycznym regionie Mołdawii - wzmocniono procedury w punktach kontrolnych w związku z prowokacjami ze strony Rosji.

19:44

Premier Włoch Mario Draghi chce złożyć wizytę w ukraińskiej stolicy w połowie maja. Odbył on rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której zapewnił go o pełnym wsparciu włoskiego rządu dla władz w Kijowie. 

Premier Draghi 10 maja w Waszyngtonie będzie rozmawiał o sytuacji na Ukrainie i konflikcie z Rosją z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

19:36

Rosjanie wywieźli z Muzeum Sztuk Pięknych w Mariupolu dzieła wybitnych malarzy, takich jak najbardziej znany rosyjski marynista Iwan Ajwazowski. Poinformował o tym doradca mera miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez BBC.

19:30

Microsoft informuje, że rosyjscy hakerzy powiązani z rządem przeprowadzili wiele cyberataków na infrastrukturę informatyczną Ukrainy. Z raportu opublikowanego przez amerykańskiego potentata informatycznego wynika, że cyberataki były skoordynowane z atakami wojskowymi na ukraińskie cele.

Rozpoczęły się one około roku przed militarną inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego. Jak zauważa Microsoft, miały utorować drogę dla działań armii. 

19:19

Jak donosi fińska gazeta Helsingin Sanoma, Finlandia zdecydowała się nie płacić za rosyjski gaz w rublach. 

18:53

Rosyjscy żołnierze zaminowali stanowisko archeologiczne w pobliżu Melitopola w obwodzie zaporoskim. Kamienna Mogiła jest jednym z obiektów ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i została zgłoszona do światowej listy UNECO.

18:49

Rosyjski niezależny portal Meduza poinformował, że w połowie maja odbędą się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej w Donbasie oraz referendum w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej.

18:38

Posłuchaj
00:48 11710370_1.mp3 Co najmniej 400 osób na Ukrainie zostało zgwałconych przez rosyjskich żołnierzy. Informuje o tym ukraińska Rzecznik Praw Człowieka - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

18:25

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres przybył na Ukrainę. Wczoraj spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a wieczorem w Rzeszowie - z prezydentem Andrzejem Dudą. Antonio Guterres napisał na Twitterze, że w Kijowie będzie kontynuował wysiłki na rzecz rozszerzenia zwiększenia pomocy humanitarnej i zabezpieczenia ewakuacji ludności cywilnej ze stref konfliktu. "Im szybciej ta wojna się skończy, tym lepiej - dla dobra Ukrainy, Rosji i świata" - podkreślił szef ONZ.

18:02

Rosja musi redukować swój personel dyplomatyczny na Zachodzie i w odpowiedzi ogranicza stan osobowy placówek dyplomatycznych zachodnich państw. Dziś rosyjskie MSZ wydaliło 3 norweskich dyplomatów. To odpowiedź Moskwy na wcześniejszą decyzję Oslo. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kilkanaście państw, w tym Polska uznało ponad 300 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane.

16:51

Piwnice zamienił w bunkier. Rolnik z Ukrainy, stworzył własnymi siłami bunkier w pomieszczeniu, które wcześniej stanowiło piwnicę. Z niewielką ilością zapasów, mężczyzna odmawia ucieczki, mimo, iż w pobliskich wioskach toczą się zacięte walki. 

16:44

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę na Twitterze, że otrzymał od prezydenta Indonezji Joko Widodo zaproszenie na odbywający się w tym kraju w listopadzie szczyt G20.

"Rozmawiałem z prezydentem Widodo. Podziękowałem za wsparcie dla naszej suwerenności i integralności terytorialnej, w szczególności za jasne stanowisko w ONZ. Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa żywnościowego. Doceniam zaproszenie mnie na szczyt G20" - napisał Zełenski na Twitterze.

16:34

Rosja została zawieszona w prawach członka Światowej Organizacji Turystyki (ONZ). 

16:24

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) nakryła pracownika jednego z obiektów o charakterze obronnym na zbieraniu tajnych informacji o ukraińskich samolotach bojowych i infrastrukturze sił powietrznych – podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na rzecznika SBU Artema Dechtiarenkę.

16:17

 Naddniestrze zawsze było miejscem, gdzie stacjonował rosyjski kontyngent pokojowy, a wszyscy załatwiali sobie za pieniądze wyjazd tam na emeryturę; dlatego żołnierze stamtąd nie garną się do walki - uciekną jako pierwsi i zostawią nam składy amunicji - powiedział w środę na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

16:05

Rosja podjęła decyzję o wydaleniu trzech norweskich dyplomatów - poinformował MSZ Norwegii. Kilka tygodni temu, władze w Oslo podjęły decyzję o wydaleniu takiej samej liczby rosyjskich dyplomatów.

15:55

Dla mieszkańców Kijowa, usunięcie pomnika przyjaźni ukraińsko-rosyjskiej było momentem symbolicznym. Wielu przyszło zrobić sobie zdjęcia z obalonym monumentem. Niektórzy przybyli z całą rodziną.

15:47

Sytuacja w Mariupolu staje się coraz bardziej tragiczna. Brakuje dosłownie wszystkiego. - Około 600 żołnierzy jest rannych, ich stan jest poważny. Nie mają opieki medycznej, znajdują się w fatalnych warunkach. Setki cywili w tym dzieci i osoby niepełnosprawne wciąż ukrywają się w bunkrach i podziemiach. Kończy im się żywność i woda. 

15:36

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii podało najnowsze dane dot. pomocy militarnej dla Ukrainy. 

15:32

Prezydent Ukrainy podziękował Włochom za przyjęcie do swojego kraju ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju, z powodu rosyjskiej agresji. 

15:24

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ostrzegł, że wojna na Ukrainie stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa w tym państwie oraz dla zaopatrzenia w żywność na świecie. Sprawa ta była omawiana podczas spotkania w Wilnie litewskiego przywódcy z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

15:19

Niemiecka firma chemiczna BASF zawiesza swoje działania na terenie Białorusi i Rosji. W sumie w tych krajach, korporacja zatrudnia 684 pracowników. 

15:16

Komisja Europejska proponuje zniesienie na rok wszelkich ograniczeń w imporcie z Ukrainy do Unii Europejskiej. Liberalizacja ma także dotyczyć przewozów drogowych, gdzie obecnie obowiązują kwoty pozwalające na wjazd określonej liczby TIR-ów rocznie.

Według Komisji Europejskiej, tak daleko posunięte działania pozwoliłyby zwiększyć ukraiński eksport do Unii i pomogłyby w trudnej sytuacji ekonomicznej broniącego się przed rosyjską agresją kraju. Zgodnie z komunikatem KE, zniesienie ograniczeń będzie również dotyczyło importu stali, wobec której Unia stosuje cła antydumpingowe, a której znaczącym producentem jest Ukraina.

15:09

W Kijowie zdemontowany został 8-metrowy pomnik przyjaźni ukraińsko-rosyjskiej. W tak symboliczny sposób, Ukraina kończy z "przywiązaniem" do agresora. 

14:59

Szef rosyjskiej Izby Rachunkowej ostrzegł przed naciągającym w Rosji kryzysem gospodarczym. "To będzie kryzys poważniejszy niż w 2009 roku, poważniejszy niż wywołany pandemią" - mówił Aleksiej Kudrin na posiedzeniu Rady Ustawodawczej , która jest organem doradczym obu izb rosyjskiego parlamentu.

Analitycy Global Market Intelligence przewidują, że zachodnie sankcje nałożone na Rosję za napaść na Ukrainę spowodują zapaść rosyjskiej gospodarki tak dużą, że na powrót do poziomu z zeszłego roku Moskwa będzie potrzebowała co najmniej 10 lat.

14:51

Ukraińcy wciąż kontrolują większość swojej przestrzeni powietrznej. Rosjanie skupili się na dostarczaniu sprzętu oraz kolejnych oddziałów w wschodzie i południu Ukrainy. 

14:44

Ursula von der Leyen ostrzegła, że płatności w rublach za rosyjski gaz - czyli spełnienie żądania Gazpromu - jest złamaniem sankcji nałożonych na Rosję. 

14:36

- Rosja sama strzela sobie w stopę, era rosyjskich paliw kopalnych w Unii kończy się - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen komentując decyzję Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu. Na konferencji prasowej w Brukseli podkreśliła, że Kreml niszczy rosyjską gospodarkę, bo sam sobie odcina istotne źródło dochodów.

14:33

Wierzę głęboko, że polskie firmy wyegzekwują odszkodowania od strony rosyjskiej za złamanie umowy dot. dostaw gazu; nie mam wątpliwości, że odpowiednie kroki prawne będą podjęte. Poradzimy sobie z tym problemem, także w ramach współpracy europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

14:25

Portugalskie media, komentując wtorkowe spotkanie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem MSZ Sergiejem Ławrowem w sprawie zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, twierdzą, że jego moskiewska wizyta była w rzeczywistości spotkaniem z dwoma krętaczami.

14:16

Papież Franciszek zaapelował w środę do wiernych o modlitwy w intencji pokoju. Podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra mówił, że ludzkość jest spragniona pokoju i braterstwa.

13:55

Komisja Europejska proponuje zniesienie wszelkich ceł na towary sprowadzane do Unii Europejskiej z Ukrainy. Według Komisji Europejskiej, tak daleko posunięte działanie pozwoliłoby zwiększyć ukraiński eksport do UE i pomogłoby w trudnej sytuacji ekonomicznej broniącego się przed rosyjską agresją kraju.

13:52

Cały czas atakowana przez Rosjan jest huta Azowstal - ostatni punkt oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim, ale także miejsce schronienia setek cywilów  (fot. Cover Images/ FORUM) Cały czas atakowana przez Rosjan jest huta Azowstal - ostatni punkt oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim, ale także miejsce schronienia setek cywilów (fot. Cover Images/ FORUM)
13:49

W bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) przeprowadzono rekordowy rozładunek zbiornikowca, który dostarczył tam 46 tys. metrów sześc. oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej. To największa partia produktu rozładowana jednorazowo w tej bazie - podała spółka.

13:48

- Wierzę głęboko, że polskie firmy wyegzekwują odszkodowania od strony rosyjskiej za złamanie umowy dot. dostaw gazu; nie mam wątpliwości, że odpowiednie kroki prawne będą podjęte. Poradzimy sobie z tym problemem, także w ramach współpracy europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

13:47

Portugalskie media, komentując wtorkowe spotkanie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem MSZ Sergiejem Ławrowem w sprawie zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, twierdzą, że jego moskiewska wizyta była w rzeczywistości spotkaniem z "dwoma krętaczami".

13:46

Odcięcie Polski od gazu przyniesie odwrotne skutki, niż zakłada Moskwa - mówi anonimowo wysoko postawiony zachodni dyplomata. Dodaje, że Rosja straci na tym pod względem strategicznym i gospodarczym.

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia dyplomata tłumaczy, że po inwazji na Ukrainę wiele krajów Europy zrozumiało wreszcie, że uzależnienie od rosyjskich. zasobów to strategiczna słabość, którą trzeba usunąć. - A każde działanie Rosji, które pokazuje, że potrafi ona wykorzystać swoje zasoby jako środek przymusu po prostu umacnia ten wniosek - dodaje anonimowo dyplomata.

13:22

Decyzja Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu do niektórych unijnych krajów to kolejny agresywny i jednostronny ruch Rosji - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej.

13:21

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Za przyjęciem ustawy było 429 posłów, 10 było przeciwnych, wstrzymała się jedna osoba.


PAP Uchodźcy ukraińcy 1200
Rząd zdecydował o przedłużeniu wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wiemy o ile dni
13:19

Minionej doby w obwodzie charkowskim zginęły trzy osoby, a 15 zostało rannych. To skutek ostrzałów artyleryjskich i moździerzowych dzielnic mieszkalnych - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Urzędnik zdementował przy tym informacje o użyciu w Charkowie przez Rosjan bomb fosforowych.

13:15

Kanclerz Austrii Karl Nehammer zapewnił, że "wbrew opowieści rosyjskiej propagandy", koncern OMV będzie płacił za rosyjski gaz w euro. "Austria przestrzega wspólnie uzgodnionych sankcji UE" - podkreślił we wpisie na Twitterze.

13:08

"Le Figaro" krytykuje rząd Niemiec za postawę wobec rosyjskiej wojny na Ukrainie. 

"Błędna analiza natury rosyjskiego reżimu i środowiska geopolitycznego pęka jak bańka iluzji, w której Niemcy żyją wygodnie od zakończenia zimnej wojny, przekonani, że »koniec historii«, dywidenda pokoju i dobrobyt gospodarczy były przeznaczeniem kontynentu. Bardzo przywiązani do dyplomacji handlowej, uważanej za czynnik pokoju, niemieccy urzędnicy zakładają, że Władimir Putin nada priorytet gospodarce swojego kraju nad imperialnym szaleństwem, nie rozumiejąc, że w Moskwie dominuje ideologia” - wskazuje gazeta.

"Były socjaldemokratyczny kanclerz Gerhard Schröder, zagorzały obrońca zbliżenia z Moskwą, nadal pracuje dla Gazpromu. Od początku wojny Niemcy z całą mocą opierały się nałożeniu embarga na rosyjski gaz, od którego są bardzo uzależnione. Od dawna też zwleka z pomysłem dostarczania ciężkiej broni na Ukrainę. Błędy z przeszłości wywołały wstrząs w Niemczech, gdzie niektórzy wzywają do zmiany polityki Merkel" - przypomina "Le Figaro".

13:00

Federalny rząd Szwajcarii poinformował, że zaakceptował porozumienie z NATO, w ramach którego będzie wymieniał z Sojuszem Północnoatlantyckim poufne informacje. Dzięki umowie szwajcarskie firmy będą mogły ubiegać się o kontrakty o treści niejawnej, które są ogłaszane przez NATO.

12:54
12:53

Rosja szantażuje Ukrainę i świat kryzysem zbożowym. Moskwa blokuje ukraińskie porty, nie wypuszczając statków wiozących zboże. Według władz w Kijowie, zablokowanych jest 57 jednostek, które przewożą 1,250 miliona ton zboża. - Takie działania Rosji mogą spowodować głód na świecie - tłumaczy ukraiński ekspert do spraw eksportu i żywności Andriej Klimienko.

12:52

Wojewoda pomorski przekazał w marcu i kwietniu samorządom 99 909 025 zł zł w ramach Funduszu Pomocy na sfinansowanie pobytu uchodźców z Ukrainy w województwie pomorskim.

12:51
12:51
12:49

Australijski rząd przekaże Ukrainie sześć haubic M777 wraz z amunicją o łącznej wartości 26,7 milionów dolarów australijskich (19 milionów dolarów amerykańskich) w celu pomocy w walce z Rosją, o czym poinformowali w środę oświadczeniu australijski premier Scott Morrison i minister obrony Peter Dutton.

12:49

Przyspieszamy nasze działania na rzecz wsparcia Ukrainy; Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu.

12:47

Premier Bułgarii Kirył Petkow uznał za szantaż przerwanie przez Rosję dostaw gazu ziemnego do Bułgarii i Polski.

Petkow ocenił, że decyzja koncernu Gazpromu to "poważne pogwałcenie kontraktów i szantaż. Nie poddamy się temu gangsterstwu". Zapewnił też, że dostawy gazu do odbiorców nie zostaną zmniejszone i dodał, że władze były przygotowane na przerwanie rosyjskich dostaw, a ministerstwo energii ma plan zakupu paliwa z innych źródeł.

12:45

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej poinformował w Brukseli o całkowitym wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu do naszego kraju. Andrzej Sadoś mówił o tym na cotygodniowym spotkaniu ambasadorów z państw członkowskich.

12:45

Posłuchaj
00:56 rzym - bilboard spec kowalczuk .mp3 W Rzymie pod Koloseum, jednym z najliczniej odwiedzanych zabytków świata, z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego stanął przywieziony z Polski dwustronny billboard zwracając uwagę na tragedię Ukrainy. W uroczystości inauguracyjnej wzięła udział ambasador RP we Włoszech pani Anna Maria Anders - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

 

12:43

Rosja wycofuje się ze Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych - informuje AFP.

12:30

Nieuznawane prorosyjskie władze Naddniestrza oskarżyły Ukrainę o ostrzały. Miało do nich dojść dzisiaj w rejonie wsi Cobasna, gdzie znajdują się składy amunicji. Do eksplozji w separatystycznym Naddniestrzu dochodziło już w ciągu ostatnich dni. Ukraińskie władze przestrzegały, że w tym regionie może dojść do rosyjskich prowokacji.

Zelenski Ukraina 1200 pap.jpg
Rosjanie zaatakują Ukrainę z Naddniestrza? Zełenski: znamy ich siłę, nie obawiamy się
12:29

Rosjanie zrzucili dwukrotnie na Awdijiwkę w obwodzie donieckim bomby fosforowe - poinformowała NEXTA powołując się na szefa administracji obwodu donieckiego.

12:24

Rosjanie zaminowali cmentarz w pobliżu Czernihowa, obok grobów nadal widać doły po wykopanych minach. - Ukraińscy żołnierze ostrzegli nas, że cmentarz jest zaminowany i dlatego musimy szukać innego miejsca, by chować zmarłych - mówi Stanisław, lekarz szpitala w Czernihowie, w którego piwnicach mieści się kostnica.

12:20

Rosyjskie wojsko od rana w środę ostrzeliwuje gminę Hirske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; zginęła co najmniej jedna osoba, zniszczona została też stacja elektroenergetyczna - podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.

12:13

Rosyjskie lotnictwo kontynuuje ataki na zakłady Azowstal w Mariupolu. Doradca mera miasta, Petro Andriuszczenko, poinformował na Telegramie, że w rejonie zakładów trwają walki uliczne. Rosjanie raz za razem ponawiają ataki.

12:08

Unia Europejska rozważa zniesienie ceł i limitów ilościowych na towary importowane z Ukrainy, aby pomóc gospodarce tego kraju - informuje Bloomberg powołując się na urzędników bliskich sprawie. Ogłoszenie decyzji może nastąpić jeszcze w tym tygodniu - czytamy.

Jak pisze Bloomberg, Bruksela miałaby także czasowo znieść cła i limity na stal, dobra przemysłowe i produkty rolne, których nie obejmuje porozumienie handlowe z Kijowem. Na decyzję w sprawie ceł muszą się jednak zgodzić wszystkie kraje UE - zaznacza agencja.

11:54

Niemcy szykują się do zmiany kontroli w rafinerii Rosnieftu w Schwedt, która odpowiada za cały pozostały import rosyjskiej ropy do Niemiec - pisze Reuters powołując się na ministra ekonomii Roberta Habecka.

11:50

Najbardziej uzależnione od rosyjskiego gazu spośród europejskich państw są Łotwa, Czechy (po 100 proc.) i Węgry (ponad 90 proc.) - wynika z danych Eurostatu zaprezentowanych przez AFP.

11:47

Mieszkańcy obwodów biełgorodzkiego, kurskiego i woroneskiego w Rosji zaczynają właśnie się przekonywać, czym jest "demilitaryzacja" - napisał w środę na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do serii wybuchów w magazynach paliw i składach amunicji w Rosji.

"Rozbrajanie składów rosyjskich morderców w Biełgorodzie i Woroneżu jest procesem całkowicie naturalnym, żywiołowym. Karma to okrutna rzecz" - dodał polityk.

Według Podolaka "przyczyny zniszczeń infrastruktury wojskowej w przygranicznych obwodach Rosji mogą być bardzo różne". "Łącznie z boską interwencją wobec grzeszników, którzy w niedzielę wielkanocną masowo zabijali mieszkańców ukraińskiego Mariupola" - napisał doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

11:38

Polska wspiera ONZ-owską ideę ewakuowania cywilów z Mariupola oraz gotowa jest przyjąć osoby ranne i wymagające leczenia. Prezydent Andrzej Duda zadeklarował to podczas wtorkowej rozmowy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

11:37

Wojna na Ukrainie stanowi poważne zagrożenie dla jej rolnictwa, tym samym dla światowego zaopatrzenia w żywność - oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu w Wilnie z komisarzem unijnym Januszem Wojciechowskim. Dodał, że Litwa powinna pomóc Ukrainie w eksporcie zboża.

11:36

Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad trzema miasteczkami na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował ukraiński Sztab Generalny.

W poście na Facebooku Sztab Generalny poinformował, że w czasie swojej ofensywy w północnej części obwodu donieckiego Rosjanie zajęli miasteczko Zariczne. Rosyjscy żołnierze weszli także do miasteczka Nowotoszkiwske leżącego w obwodzie ługańskim, na drodze łączącej kontrolowany przez separatystów Ługańsk z miastem Lisiczańsk, który kontroluje armia Ukrainy, oraz miejscowości Zawody w obwodzie charkowskim.

11:35

Rosja przeprowadziła "pod fałszywą flagą" ataki w separatystycznym regionie Naddniestrze w Mołdawii, by przygotować grunt pod dalsze działania na tym froncie: ataki na terytorium Ukrainy lub destabilizację samej Mołdawii - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

11:33

Niemiecka prasa skomentowała deklaracje kanclerza Olafa Scholza, który zapowiedział dalsze dostawy broni na Ukrainę. Przed wczorajszą wizytą premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie rząd federalny poinformował o planach przekazania jej czołgów Gepard. Zdaniem mediów to zdecydowanie za mało.

Dziennik "Bild" wskazuje, że obietnica dostarczenia Ukrainie czołgów Gepard jest kolejnym "listkiem figowym", mającym zasłonić "wyczekujące" stanowisko SPD. "Słowo »czołgi« rozpaliło nasze nadzieje, tyle że obiecane Gepardy są mało użyteczne. Sprzęt nie jest zaprawiony w bojach, a dostępna amunicja wystarczy jedynie na 20 minut" - czytamy.

11:18

Ukraiński Państwowy Inspektorat Środowiska utworzył bazę domniemanych rosyjskich przestępstw środowiskowych - informuje "Kyiv Post".

11:15

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 217 dzieci - poinformowały władze Ukrainy (fot. Zuma Press/ FORUM) W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 217 dzieci - poinformowały władze Ukrainy (fot. Zuma Press/ FORUM)
10:57

Ministerstwo spraw wewnętrznych Naddniestrza, separatystycznego regionu we wschodniej Mołdawii, oświadczyło, że w nocy z wtorku na środę odnotowano strzały w pobliżu miejscowości Cobasna, gdzie znajduje się wielki rosyjski skład amunicji - poinformowała w środę agencja Reutera.

10:57

Do Szwecji przybywa mniej uchodźców z Ukrainy, niż zakładały wcześniejsze prognozy - podały w środę szwedzkie władze migracyjne Migrationsverket. Od wybuchu wojny o ochronę prawną w tym kraju wystąpiło ponad 34 tys. Ukraińców.

10:48

- Według wstępnych danych, jakie otrzymujemy od powiatowych urzędów pracy, co trzeci uchodźca, który znalazł schronienie w woj. opolskim, jest zainteresowany pozostaniem u nas na stałe - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski.

10:45

W Białymstoku zatrzymano Rosjanina i Białorusina, podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji.
Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, powiedział TVP Info, że zatrzymani zbierali informacje o polskich jednostkach wojskowych.

10:45
10:44

"Rosyjscy okupanci znów siłowo rozpędzili pokojową pro-ukraińską demonstrację w Chersoniu" - pisze portal NEXTA. Do wpisu dołączono nagranie, na którym widać obłoki gazu w pobliżu ludzi, słychać też wybuch.

10:40

Aktywne działania bojowe i naloty w Donbasie, pożary w Charkowie, ostrzały w obwodzie dniepropietrowskim – to bilans nocy z wtorku na środę, który publikuje portal Hromadske.

10:40
10:39

Dostawy gazu do Polski Gazociągiem Jamalskim zostały wznowione - pisze Reuters powołując się na dane europejskich operatorów systemów gazowych.

10:35

Premier: nie poddamy się szantażowi gazowemu Rosji; działanie Putina nie wpłynie na gospodarstwa domowe i sytuację Polski.

10:34

Jednostki rosyjskich sił zbrojnych ostrzelały nocą miejscowość Zajcewo, leżącą w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z amunicji kasetowej - informuje Ukrinform za lokalnymi władzami.

10:34

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 22,4 tys. żołnierzy, a także 939 czołgów, 2342 pojazdy opancerzone, 185 samolotów i 155 śmigłowców - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:33

Rosyjskie wojska przypuściły kolejny atak na zabudowania huty Azovstal w Mariupolu, gdzie bronią się ostatni ukraińscy żołnierze.

- Ukraińscy obrońcy i cywile są uwięzieni na terenie atakowanej huty - poinformował doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak dodał, nie osiągnięto porozumienia w sprawie ewakuacji cywilów.

10:22

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że Polska będzie domagała się od Gazpromu odszkodowania za zerwanie kontraktu jamalskiego.


00:18 buda setka 1 .mp3 W Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda mówił, że w tej sprawie trzeba być cierpliwym, ponieważ proces z rosyjskim koncernem może potrwać kilka lat (IAR)

 

10:06

- Mam wrażenie, że rosyjscy dowódcy imitują działania wojenne na Ukrainie, żeby zadowolić prezydenta Władimira Putina - ocenił były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy generał Wiktor Jahun w rozmowie na antenie telewizji Ukraina 24. - Nie rozumiem logiki tej wojny z punktu widzenia najeźdźcy - dodał.

10:02
10:00

W środę rano notowania gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF z dostawami w najbliższych miesiącach zanotowały wzrosty w granicach 12 proc.

09:59

Posłuchaj
00:55 ataki na most - spec - buszko .mp3 Rosjanie dokonali kolejnego ataku rakietowego na most przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim. Wczoraj rosyjskie rakiety także spadały na przeprawę u ujścia Dniestru. W sąsiadującym z tym regionem Ukrainy Naddniestrzu Rosjanie dokonują wojskowych prowokacji - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

09:59

W trzech rosyjskich regionach graniczących z Ukrainą zarejestrowano eksplozje - podał portal Meduza. Agencja informacyjna RBK uściśliła, że chodzi o obwody: Biełgorod, Kursk i Woroneż. Moskwa na razie nie komentuje tych doniesień. Wcześniej Ukraina ostrzegała, że Rosjanie mogą organizować prowokacje bombardując własne obiekty, aby później odpowiedzialnością obciążyć ukraińskie wojska.

09:59

Władze Ukrainy poinformowały, że siły rosyjskie zajęły kilka wiosek na wschodzie kraju. W tym rejonie nadal trwa rosyjska ofensywa, która ma na celu przejęcie kontroli nad całym Donbasem.

09:58

Premier Czech Petr Fiala będzie rozmawiał w Warszawie o uniezależnieniu się Czech od rosyjskiego gazu i dostawach tego surowca z Polski. Jak informuje portal Seznam Zpravy, Czesi rozważają budowę gazociągu łączącego ich kraj z Polską, a także wynajem w Polsce terminalu LNG.

09:58
09:53

Jesteśmy przygotowani na okoliczność braku dostaw gazu ze Wschodu i mamy możliwości sprowadzania tyle gazu do Polaki, żeby dla wszystkich starczyło - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

09:52

Decyzja Rosji o odcięciu dostaw gazu do Polski pogłębi jej status jako gospodarczego i politycznego pariasa - oświadczył brytyjski wicepremier i minister sprawiedliwości Dominic Raab.

09:51

Szefowa KE: ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu.

09:51

Ursula Von der Leyen: planujemy skoordynowaną reakcję UE na wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie.

09:49

"Jednym z dziwnych żądań Rosji na początku tej wojny była +pełna demilitaryzacja+ Ukrainy. Po wczorajszym epokowym spotkaniu 40 ministrów obrony mam dla Rosji złe wieści. Zdolności, szybkość, uproszczona logistyka i rozszerzony zasięg broni" - napisał na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

09:45

W ciągu dwóch pierwszych tygodni kwietnia na telefony zaufania zgłoszono 400 rosyjskich gwałtów na dzieciach i dorosłych - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Denisowa. Chodzi o tereny, które do końca marca były zajęte przez Rosjan.

09:45

Prawie trzy czwarte Amerykanów popiera wysyłanie przez Stany Zjednoczone uzbrojenia na Ukrainę, aby pomóc w odparciu rosyjskiej agresji - wynika z badania zakończonego we wtorek, które zostało przeprowadzone przez Reuters-Ipsos na grupie 1005 osób.

09:30

CNN podaje, że ludzie masowo wyjeżdżają z Chersonia, w którym Rosjanie chcą urządzić "referendum" w sprawie utworzenia "republiki ludowej" (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY) CNN podaje, że ludzie masowo wyjeżdżają z Chersonia, w którym Rosjanie chcą urządzić "referendum" w sprawie utworzenia "republiki ludowej" (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
09:11

- W środę rano Rosjanie znowu przeprowadzili atak rakietowy na strategiczną przeprawę przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim - poinformował szef władz obwodu Serhij Bratczuk.

08:57

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa.

08:51

Bułgaria zapewnia, że wypełnia zapisy kontraktu z Gazpromem, zakładające płatności za gaz z Rosji w euro. Wczoraj Rosja zapowiedziała wstrzymanie dostaw paliwa dla Bułgarii i Polski. Gazprom potwierdził w środę, że powodem jest odmowa ze strony tych krajów spełnienia żądań dotyczących zmiany sposobu płatności za gaz. Rosja zażądała, by importerzy regulowali je w rublach, a nie w dolarach lub euro.

08:48

W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 217 dzieci, a rannych zostało 393 – takie liczby przekazuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Nie są to pełne dane, bo władze w Kijowie nie są w stanie ustalić liczby ofiar na okupowanych terenach i w rejonie walk.

08:43

"Ukraina przyniosła wojnę do Rosji" - napisał na Twitterze profesor historii szkockiego Uniwersytetu w St Andrews Phillips O'Brien komentując pożar składu amunicji w pobliżu rosyjskiego Biełogrodu. "Robią to inteligentnie i selektywnie, podczas gdy rosyjska wojna na Ukrainie to orgia bezsensownej destrukcji" - ocenił naukowiec.

08:35

Minister spraw zagranicznych Węgier potwierdził, że Budapeszt zastosuje się do "schematu Gazprombanku" by regulować opłaty za gaz, czyli będzie płacił w rublach - podaje LiveUAMap.

08:07
08:05

NEXTA podaje informację o ataku na rosyjskie pozycje na Wyspie Węży. "Wyspa jest pod okupacją od pierwszego dnia inwazji" - podkreśla portal.

07:54

W Donbasie, Rosja kontynuuje ofensywę w kierunku m.in. Siewierodoniecka, Kurachowego i Popasnej. Na południu Rosjanie prowadzą swoje działania w kierunkach Zaporoża, Mikołajowa i Krzywego Rogu.

07:54

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie dokonywali intensywnych ataków w kierunkach donieckim i słobożańskim. W okolicach Iziumu zajęli kilka miejscowości i kierują ataki w stronę Barwinkowego.

07:44

Niepublikowane wcześniej nagranie z drona, do którego dotarła CNN, obala kłamstwa Rosji w sprawie odpowiedzialności za masakrę w podkijowskiej Buczy; widać na nim rosyjskich żołnierzy i sprzęt niedaleko leżących na ziemi ciał cywilów - podała w środę amerykańska stacja.

CNN potwierdziła autentyczność nagrań, wykonanych w dniach 12 i 13 marca, gdy Buczę okupowały wojska rosyjskie. Nie ujawniono nazwiska autora materiału w związku z obawami o bezpieczeństwo tej osoby.

07:42

W obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą armia rosyjska rozmieściła dwa dywizjony rakiet Iskander-M, a w okolice Iziumu w obwodzie charkowskim przerzuciła dwie batalionowe grupy taktyczne wojsk desantowych – podaje w środę w porannym podsumowaniu ukraiński sztab generalny.

07:42

Około dziesięciu tysięcy uchodźców skorzystało dotychczas z pomocy w Centrum Pomocy Humanitarnej w Chełmie. W szczytowym momencie przebywało w nim jednocześnie 800 osób. Aktualnie jest ich kilkanaście dziennie.

07:41

Ukraiński ostrzał artyleryjski (PAP/EPA/STR)Siły ukraińskie wykonały w nocy uderzenie na pozycje wojsk rosyjskich na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Atak zniszczył zestaw obrony przeciwlotniczej Strieła-10 i uszkodził stanowisko dowodzenia - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy (fot. PAP/EPA/STR)
07:12

- Skupienie się na ofensywie w Donbasie nie oznacza, że Rosja porzuciła ambicje zajęcia całego terytorium Ukrainy, one zostały tylko czasowo zawieszone - mówi Keir Giles, analityk z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie.

07:11

- Traktowali nas jak rzeczy, które można potem wymienić - opowiada CNN Ukrainiec, który był uprowadzony i przetrzymywany przez rosyjskich żołnierzy, a następnie został wymieniony na jeńców.

07:09

Rzesze Ukraińców uciekają z zajętego przez wojska rosyjskie Chersonia na południu Ukrainy, gdzie najeźdźcy planują urządzić w czwartek tzw. referendum, by powołać tam "republikę ludową" jak w Donbasie – podała w środę stacja CNN, powołując się na mieszkańców.

07:07

ENTSO-E, Europejskie stowrzyszenie operatorów sieci energetycznych  - poinformowało, że przyjęło w charakterze obserwatora ukraińskiego Ukrenergo

06:59

W ataku rakietowym na Zełenodolśk w obwodzie Dniepropietrowskim ranna została jedna osoba - informuje LiveUAMap. Po ostrzale płonie podstacja elektryczna.

06:57

76,3 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy w kraju i na arenie międzynarodowej od czasu wybuchu wojny w Ukrainie - wynika z sondażu IBRiS dla środowej "Rzeczpospolitej".

06:52

W pobliżu Wałujek w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, leżącym przy granicy z Ukrainą, nad ranem wystrzelone zostały rakiety - informuje LiveUAMap na Twitterze.

06:48

Siły ukraińskie wykonały uderzenie na pozycje wojsk rosyjskich na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Atak zniszczył zestaw obrony przeciwlotniczej Strieła-10 i uszkodził stanowisko dowodzenia. O uderzeniu na Wyspę Węży poinformowało na Facebooku Dowództwo Operacyjne "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:44

Na kierunku donieckim Rosjanie są aktywni wzdłuż całej linii kontaktu - informuje Ukrinform.

06:43

Mieszkańcy rosyjskiego Kurska usłyszeli w nocy syreny przeciwlotnicze i eksplozje - informuje NEXTa powołując się na rosyjskie media. Nie było ofiar ani zniszczeń - powiedział gubernator obwodu Roman Starowojt - czytamy.

06:36

Czeski premier Petr Fiala napisał we wtorek wieczorem w Internecie, że wstrzymując dostawy gazu do Polski, Rosja łamie porozumienia. Według Fiali konieczne jest stopniowe odchodzenie od uzależnienia od rosyjskich surowców.

06:31

Siły zbrojne Ukrainy są gotowe na ewentualny atak rosyjskiego wojska z terenu mołdawskiego separatystycznego regionu Naddniestrza - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w Kijowie. Według niego ukraińska armia zna siłę rosyjskich oddziałów i się jej nie obawia/

06:30

- Rosjanie są konsekwentni w samobójstwie na polach Ukrainy. To, co robią ich dowódcy, wysyłając na pewną śmierć źle zorganizowane i nieprzygotowane oddziały, to zbiorowe samobójstwo armii rosyjskiej - mówi gen. broni Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.

06:29

Polska Fundacja Narodowa wsparła ukraińskie dzieci dotknięte chorobami nowotworowymi - poinformował Temistokles Brodowski z PFN. Wspólnie z Fundacją Herosi PFN pomaga w odpowiedniej koordynacji i logistyce leczenia ewakuowanych dzieci - podał.

06:26

Gazprom w środę od godziny 8 czasu polskiego całkowicie wstrzyma dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

06:26

DJI Technology, największy na świecie chiński producent dronów, tymczasowo zawiesza działalność w Rosji i na Ukrainie.

"DJI potępia jakiekolwiek użycie naszych dronów w celu wyrządzenia krzywdy i tymczasowo zawiesza sprzedaż w tych krajach, aby upewnić się, że nikt nie użyje naszych dronów w walce" - poinformował w środę rzecznik firmy, cytowany przez agencję Reuters.

DJI jest pierwszą dużą chińską firmą, która wstrzymała sprzedaż do Rosji od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym.

06:24

Rząd Kanady chce umożliwić konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i przekazanie ich pokrzywdzonym - zapowiedziała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly. Kanada stałaby się pierwszym z krajów G7 z takim rozwiązaniem.

05:23

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar poinformowała, że od czasu rozpoczęcia inwazji rosyjska armia wystrzeliła na Ukrainę ponad 1300 rakiet. Ukraiński polityk zauważyła, że sankcje nałożone na Kreml mają znaczący wpływ na możliwości bojowe rosyjskiego wojska - podała ukraińska agencja informacyjna UkrInform.

Wiceminister Maylar dodała, że są to pociski wystrzelone zarówno z baz lotniczych, morskich, jak i naziemnych.

04:58

We wczesnych godzinach rannych w środę słychać było serię wybuchów w rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformował gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow w wiadomości na Telegramie.

Jak podały władze rosyjskie w płomieniach stanął regionalny skład amunicji znajdujący się niedaleko wsi Stara Nelidowka w pobliżu miasta.

- Trwają prace nad ustaleniem przyczyny eksplozji - poinformował rosyjski urzędnik. Gładkow poinformował, że żadna osoba cywilna nie ucierpiała w pożarze.

04:08

Władze ukraińskie poinformowały o kolejnych ofiarach śmiertelnych i rannych w kilku regionach kraju. Według władz obwodu sumskiego, Rosjanie atakują ciężką artylerią całą strefę przygraniczną.

W regionie Donieckim w trzech oddzielnych incydentach zginęło trzech cywilów, a co najmniej sześć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie we wtorek wieczorem gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

W Charkowie na wschodzie kraju zginęły trzy osoby, a kolejne siedem zostało rannych w wyniku ostrzału - oświadczył we wtorek wieczorem na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Ołeg Sinehubov.

03:56

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard, dodając, że Niemcy powinny przyspieszyć dostawy broni do Kijowa - informuje w środę niemiecka grupa medialna "Funke Mediengruppe"

03:27

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Rzeszowie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Tematem rozmowy była m.in. wtorkowa misja Guterresa w Moskwie. Według prezydenckiego ministra Jakuba Kumocha, prezydent zadeklarował gotowość Polski na rzecz wsparcia wysiłków humanitarnych ONZ.

Do spotkania doszło w salonie VIP na lotnisku w Rzeszowie.

Po wizycie w Rzeszowie sekretarz generalny uda się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Tematem będzie sytuacja na Ukrainie oraz misja ONZ w tym kraju.

03:24

Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza rosyjska wojna napastnicza na Ukrainie może trwać jeszcze przez wiele miesięcy - poinformowała ukraińska agencja informacyjna Unian.

Zdaniem Arestowicza nie będzie oznaczało końca wojny zakończenie obecnej ofensywy w Donbasie, gdy zakończą się aktywne działania bojowe i zajęte zostaną pozycje.

- Musimy być przygotowani na długą historię - oświadczył Arestowicz.

Według doradcy ukraińskiego prezydenta, nowe uzbrojenie, które otrzymała Ukraina, będzie miało istotny wpływ na sytuację na polu walki pod koniec maja i na początku czerwca.

03:23

Prezydent Mołdawii Maia Sandu we wtorek po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wezwała ludność do zachowania spokoju po eksplozjach w prorosyjskim separatystycznym regionie Naddniestrza.

03:22

Papież Franciszek powiedział, że każda wojna i każdy konflikt "rodzi się z niesprawiedliwości". - To smutne, że ludzkość nie jest w stanie myśleć zgodnie z wzorami i planami pokoju - podkreślił w przesłaniu na katolicki kongres, odbywający się w Waszyngtonie.

W orędziu, rozpowszechnionym w Watykanie papież stwierdził: "Wszyscy myślimy schematami wojny. To egzystencjaliny kainizm". Tak nawiązał do biblijnej postaci Kaina, który zabił brata Abla.

- Braterstwo wszystkich jest wszystkich - dodał.

03:21

Nie wystarczy już dostarczać Ukrainie jedynie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji - oświadczyła we wtorek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

- Zbyt długo istniało fałszywe rozróżnienie między bronią defensywną a ofensywną. Stało się to dla niektórych to pretekstem do ociągania się. Ten czas już minął. Sojusznicy z NATO jasno mówią, że dostarczamy broń ciężką. Tego właśnie potrzebuje Ukraina, aby powstrzymać najnowszą ofensywę Rosji i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium - mówiła Truss składając w Izbie Gmin sprawozdanie z sytuacji na Ukrainie i brytyjskiej pomocy dla tego kraju.

01:42

Institute for the Study of War opublikował aktualne mapy obrazujące sytuację na wschodzie Ukrainy.

01:36

W Kijowie rozebrano pomnik symbolizujący przyjaźń Ukrainy i Rosji.

01:36

Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza rosyjska wojna na Ukrainie może potrwać jeszcze przez wiele miesięcy - poinformowała ukraińska agencja informacyjna Unian.

01:35

- Rosja używa co najmniej czterech okrętów podwodnych do przeprowadzania ataków na cele na Ukrainie. Chodzi o ataki rakietami typu "Kalibr" - powiedział Andrij Kłymenko, szef portalu BlackSeamNews i ekspert ds. Krymu.

Posłuchaj
00:23 11708225_1.mp3 Andrij Kłymenko: na Morzu Czarnym operują co najmniej cztery rosyjskie okręty podwodne projektu 877 Halibut. Każdy z nich jest wyposażony w rakiety typu "Kalibr". Mogą one być wystrzeliwane z głębokości 30-40 metrów, co uniemożliwia skuteczne ich lokalizowanie przez radary i satelity. W najbliższym czasie spodziewamy się takich uderzeń (IAR) 
01:34

Jak podaje agencja Ukrinform, sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział powołanie międzynarodowej grupy kontaktowej ds. obronności Ukrainy. Należeć ma do niej ponad 40 państw, które po raz pierwszy spotkały się we wtorek w Ramstein.

Zobacz także

Zobacz także